wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

29°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 17:10

wroclaw.pl strona główna

WROCŁAW Remont podwórka na Gajowicach

  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Google aktualizuje we Wrocławiu funkcję Street View, czyli wirtualną mapę miasta

Wystarczy upuścić ludzika na mapę, by wirtualnie zwiedzać Wrocław. Z tym że teraz chodzi się po mieście sprzed pięciu lat. Trwa aktualizacja… Czas pozostały do końca: półtora miesiąca. Zapewne wiecie, o czym mowa. Google Street View to powszechnie znana funkcja. Od 2007 roku wyposażone w aparaty samochody zrobiły setki miliardów zdjęć i pokonały kilkanaście milionów kilometrów.

Reklama

Google w okresie od marca do października aktualizuje mapy (Street View) we wszystkich województwach. To oznacza, że na ulice miast wyjechały samochody z aparatami fotografującymi otoczenie w wysokiej rozdzielczości. Oznakowane auta można spotkać także we Wrocławiu. Kiedy i gdzie konkretnie?

— Niestety nie udzielamy informacji na temat dokładnych dat lub tras przejazdów. Dysponujemy wyłącznie przybliżonymi zakresami — odpowiada Artur Ryszkiewicz z agencji obsługującej Google w Polsce. — Trasy i przejazdy są planowane przez zespół logistyczny na bieżąco. O trasie samochodów decyduje wiele czynników, między innymi gęstość zaludnienia.

W Dolinie Śmierci lub po ośnieżonych zboczach w Nepalu

Artur Ryszkiewicz tłumaczy, że zbieranie zdjęć to ogromny projekt, wymagający floty samochodów, z których każdy wyposażony jest w 9 aparatów: — Są to urządzenia atermiczne, co oznacza, że są odporne na ekstremalne temperatury bez utraty ostrości obrazu. Dzięki temu mogą działać w różnych środowiskach – od Doliny Śmierci w szczycie sezonu letniego po ośnieżone górskie zbocza Nepalu w zimie.

Dowiadujemy się, że auta Google są wyposażone we własne centrum obróbki zdjęć i czujniki, które wykorzystują wiązki laserowe do precyzyjnego pomiaru odległości. — Po wykonaniu zdjęć stosujemy technikę fotogrametrii, aby je wyrównać i połączyć. Zdjęcia zawierają niezwykle ważne szczegóły danego obszaru: drogi, oznaczenia pasów ruchu, budynki i rzeki, a także precyzyjne informacje o odległościach między nimi. Wszystkie te dane możemy zebrać, w ogóle nie odwiedzając samego miejsca — tłumaczy Artur Ryszkiewicz.

Co z zamazywaniem twarzy lub tablic rejestracyjnych?

W dobie RODO naturalnie pojawia się pytanie: co z twarzami?  Ryszkiewicz uspokaja: — Oczywiście przed publikacją zdjęć technologia zamazuje twarze przechodniów i osób, które zostały uchwycone przez aparaty. Zamazywane są również wszelkie czytelne tablice rejestracyjne.  Aby chronić prywatność naszych użytkowników, umożliwiamy im również zgłoszenie prośby o zamazanie w usłudze Street View zdjęć swojego domu, samochodu lub siebie.

Jak to zrobić?

Tak jakby ponad 400 razy objechały świat dookoła

Pierwsze zdjęcia Street View Google wykonał w San Francisco, Nowym Jorku, Miami, Las Vegas i Denver i opublikował je w 2007 roku. Od tamtej pory wyposażone w aparaty samochody zrobiły ponad 220 miliardów zdjęć i pokonały ponad 16 milionów kilometrów – to tak jakby ponad 400 razy objechały świat dookoła. Google we współpracy z partnerami uwiecznił także na zdjęciach Street View wnętrza zabytków, widoki z kosmosu oraz głębiny oceanu.

Przed początkiem listopada samochody Street View odwiedziły lub odwiedzą jeszcze wiele zakątków Polski.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama