wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Google aktualizuje we Wrocławiu funkcję Street View, czyli wirtualną mapę miasta

Wystarczy upuścić ludzika na mapę, by wirtualnie zwiedzać Wrocław. Z tym że teraz chodzi się po mieście sprzed pięciu lat. Trwa aktualizacja… Czas pozostały do końca: półtora miesiąca. Zapewne wiecie, o czym mowa. Google Street View to powszechnie znana funkcja. Od 2007 roku wyposażone w aparaty samochody zrobiły setki miliardów zdjęć i pokonały kilkanaście milionów kilometrów.

Reklama

Google w okresie od marca do października aktualizuje mapy (Street View) we wszystkich województwach. To oznacza, że na ulice miast wyjechały samochody z aparatami fotografującymi otoczenie w wysokiej rozdzielczości. Oznakowane auta można spotkać także we Wrocławiu. Kiedy i gdzie konkretnie?

— Niestety nie udzielamy informacji na temat dokładnych dat lub tras przejazdów. Dysponujemy wyłącznie przybliżonymi zakresami — odpowiada Artur Ryszkiewicz z agencji obsługującej Google w Polsce. — Trasy i przejazdy są planowane przez zespół logistyczny na bieżąco. O trasie samochodów decyduje wiele czynników, między innymi gęstość zaludnienia.

W Dolinie Śmierci lub po ośnieżonych zboczach w Nepalu

Artur Ryszkiewicz tłumaczy, że zbieranie zdjęć to ogromny projekt, wymagający floty samochodów, z których każdy wyposażony jest w 9 aparatów: — Są to urządzenia atermiczne, co oznacza, że są odporne na ekstremalne temperatury bez utraty ostrości obrazu. Dzięki temu mogą działać w różnych środowiskach – od Doliny Śmierci w szczycie sezonu letniego po ośnieżone górskie zbocza Nepalu w zimie.

Dowiadujemy się, że auta Google są wyposażone we własne centrum obróbki zdjęć i czujniki, które wykorzystują wiązki laserowe do precyzyjnego pomiaru odległości. — Po wykonaniu zdjęć stosujemy technikę fotogrametrii, aby je wyrównać i połączyć. Zdjęcia zawierają niezwykle ważne szczegóły danego obszaru: drogi, oznaczenia pasów ruchu, budynki i rzeki, a także precyzyjne informacje o odległościach między nimi. Wszystkie te dane możemy zebrać, w ogóle nie odwiedzając samego miejsca — tłumaczy Artur Ryszkiewicz.

Co z zamazywaniem twarzy lub tablic rejestracyjnych?

W dobie RODO naturalnie pojawia się pytanie: co z twarzami?  Ryszkiewicz uspokaja: — Oczywiście przed publikacją zdjęć technologia zamazuje twarze przechodniów i osób, które zostały uchwycone przez aparaty. Zamazywane są również wszelkie czytelne tablice rejestracyjne.  Aby chronić prywatność naszych użytkowników, umożliwiamy im również zgłoszenie prośby o zamazanie w usłudze Street View zdjęć swojego domu, samochodu lub siebie.

Jak to zrobić?

Tak jakby ponad 400 razy objechały świat dookoła

Pierwsze zdjęcia Street View Google wykonał w San Francisco, Nowym Jorku, Miami, Las Vegas i Denver i opublikował je w 2007 roku. Od tamtej pory wyposażone w aparaty samochody zrobiły ponad 220 miliardów zdjęć i pokonały ponad 16 milionów kilometrów – to tak jakby ponad 400 razy objechały świat dookoła. Google we współpracy z partnerami uwiecznił także na zdjęciach Street View wnętrza zabytków, widoki z kosmosu oraz głębiny oceanu.

Przed początkiem listopada samochody Street View odwiedziły lub odwiedzą jeszcze wiele zakątków Polski.

Źródło: materiały organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl