wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Uwaga, drastyczne zmiany! Pijani kierowcy będą mieli zabierane samochody. I to na zawsze [PRZECZYTAJCIE SZCZEGÓŁY]
Kliknij, aby powiększyć
W ubiegłym roku pijani kierowcy spowodowali 1 602 wypadków, w których zginęło 212 osób, a rannych zostało 1 917 osób. Na zdjęciu widać auto po wypadku fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne
W ubiegłym roku pijani kierowcy spowodowali 1 602 wypadków, w których zginęło 212 osób, a rannych zostało 1 917 osób. Na zdjęciu widać auto po wypadku

Piłeś? Nie wsiadaj za kierownicę! Bardzo rygorystyczne zmiany w prawie przegłosował w nocy Sejm. Teraz nowelizacja prawa czeka na podpisanie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Jeśli tak się stanie, to nowe prawo wejdzie w życie już przyszłym roku - za około trzy miesiące. Co zmieni się dla kierowców, którzy jechali pod wpływem alkoholu? Przeczytajcie.

Reklama

Sejm wprowadził zmiany w nocy z 16 n 17 listopada (za głosowało 229 posłów, przeciw 206, wstrzymało się 10 posłów a nie głosowało 15).

Kierowcy, którzy wsiądą za kierownicę, a będą mieli 1,5 promila alkoholu, stracą swój samochód. I wcale nie będą musieli spowodować wypadku – wystarczy, że zostaną złapani przez policję w czasie prowadzenia auta „pod wpływem”.

Auto będzie też przepadało na rzecz Skarbu Państwa, jeżeli kierowca, który miał co najmniej 0,5 promila alkoholu, spowodował wypadek, ale też kiedy będzie recydywistą (np. to jego kolejny wypadek pod wpływem alkoholu).

Policja będzie zatrzymywała auto, a decyzję o konfiskacie – na wniosek prokuratury – będzie podejmował sąd.

Pijany kierowca prowadził auto, które należało w połowie do żony? Co wtedy?

A co w przypadku, gdy samochód, który prowadził nietrzeźwy kierowca, został przez niego sprzedany, został zniszczony lub uszkodzony w wypadku? Albo – należał w połowie do pijanego kierowcy, a w połowie (jako współwłasność) np. do jego żony?  

Wtedy – jak czytamy w przegłosowanych zmianach – „zamiast przepadku pojazdu mechanicznego orzeka się przepadek równowartości pojazdu. Za równowartość pojazdu uznaje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo, a w razie braku polisy – średnią wartość rynkową pojazdu odpowiadającego, przy uwzględnieniu marki, modelu, roku produkcji, typu nadwozia, rodzaju napędu i silnika, pojemności lub mocy silnika oraz przybliżonego przebiegu, pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę, ustaloną na podstawie dostępnych danych, bez powoływania w tym celu biegłego”.

Nietrzeźwy kierowca za kółkiem służbowego samochodu

A co, jeśli kierowca był pijany, a prowadził auto, które do niego nie należało? Np. jest kierowcą i prowadził auto służbowe?

 - W takim wypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – czytamy w zmianach w prawie.

Pijani kierowcy powodują wypadki i zabijają. Oto policyjne dane

Według policyjnego raportu za rok 2021 (opublikowanego na stronie policja.pl) w ubiegłym roku uczestnicy ruchu będący pod wpływem alkoholu spowodowali 1 920 wypadków (8,4% ogółu), w których zginęło 257 osób (11,4%), a ranne zostały 2 203 osoby (8,3%).

Najliczniejszą grupę sprawców wypadków stanowili kierujący pojazdami. Z ich winy doszło do 1 602 wypadków, w których zginęło 212 osób, a rannych zostało 1 917 osób.

W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, kierowcy pod wpływem alkoholu stanowili 7,8%.

W grupie kierujących będących pod działaniem alkoholu, największe zagrożenie bezpieczeństwa stanowili kierujący samochodami osobowymi, którzy spowodowali 1 066 wypadków (66,5% wypadków spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu).

W wypadkach zawinionych przez kierujących samochodami osobowymi zginęło 165 osób, tj. 77,8% śmiertelnych ofiar zdarzeń spowodowanych przez kierujących pod działaniem alkoholu (2020 rok - 75,5%), a ranne w tych wypadkach zostały 1 374 osoby tj. 71,7% (2020 rok - 68,3%).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl