wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Coraz więcej restauracji znika z mapy Wrocławia. Przyczyną wcale nie jest brak gości [LISTA MIEJSC]
Coraz więcej wrocławskich restauracji jest zamykanych. Na zdjęciu District Saigon Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Coraz więcej wrocławskich restauracji jest zamykanych. Na zdjęciu District Saigon

Ostatnie miesiące to czas dramatycznych decyzji dla wielu właścicieli lokali gastronomicznych, także we Wrocławiu. Choć do niedawna bardzo dobrze prosperowali, teraz musieli podjąć decyzję o zakończeniu działalności i to mimo tego, że często ich oferta cieszyła się dużym zainteresowaniem. Powodem jest najczęściej ogromny wzrost kosztów prowadzenia takiego biznesu. Jakie lokale zniknęły z mapy Wrocławia? Sprawdźcie!

Reklama

Gastronomia to branża, która w ciągu ostatnich trzech lat nie miała lekko. Najpierw konieczne było zamknięcie lokali z powodu pandemii koronawirusa, a teraz boryka się ona przede wszystkim z rosnącymi kosztami energii, wysokimi obciążeniami związanymi ze składkami ZUS oraz coraz wyższymi cenami produktów spożywczych.

To wszystko spowodowało, że wiele restauracji i kawiarni we Wrocławiu zostało zamkniętych.

Zamknięto kilkadziesiąt wrocławskich restauracji

Od sierpnia 2022 r. zostało zamkniętych kilkadziesiąt wrocławskich punktów gastronomicznych, w wielu przypadkach dobrze prosperujących.

Jednym z nich była Królowa Knysza przy ul. Krynickiej. Jej właściciele napisali na profilu restauracji na Facebooku: „Z przykrością powiadamiamy, że jesteśmy zmuszeni zamknąć Królową Knyszę. Drastyczny wzrost cen energii i produktów spożywczych spowodował, że nie jesteśmy w stanie się utrzymać. Jeśli w przyszłości wróci normalność to się jeszcze spotkamy.”

Innym zamkniętym niedawno lokalem gastronomicznym była Atrakcja Restauracja funkcjonująca do niedawna pod nasypem przy ul. Bogusławskiego.

Niestety musieliśmy zamknąć nasz lokal. Powodem był brak rentowności spowodowany rosnącymi zobowiązaniami, takimi jak ZUS czy podatki. Być może przyczynił się do tego również brak zainteresowania konsumentów naszymi produktami
Marcin Kieza, Atrakcja Restauracja

Ostatniego dnia października, po prawie sześciu latach, został też zamknięty Pasibus Stacja Ruska przy ul. Włodkowica. Jego właściciele postanowili nie przedłużać kończącej się już umowy najmu, tłumacząc to niekorzystną analizą jego rentowności.

„Przez ostatni rok rynek się zachwiał”

Jeszcze bardziej smutny wpis umieścili w mediach społecznościowych właściciele „Green Busa”, który funkcjonował przy ul. Dubois, Grzegorz i Joanna Brzozowscy:

„Z przykrością informujemy, że z uwagi na ciężką sytuację finansową - zamykamy naszą restaurację. Serce nam pęka, że znikamy z gastronomicznej mapy Wrocławia. Nie mamy zamiaru być cicho! Jesteśmy wściekli na rząd za horror, jaki zgotował nam przez ostatnie 3 lata! (…) Od listopada 2021 r. rynek się bardzo zachwiał i przyszło nam zacząć pić to, co naważyła partia rządząca podczas pandemii. Wzrosty rachunków za prąd, za gaz, cen żywności. Ostatnie 8 miesięcy działalności strawiły wszystkie nasze oszczędności, straciliśmy płynność finansową. Obecnie wprowadzane są kolejne podwyżki za prąd i gaz dla przedsiębiorców, z którymi sobie nie poradzimy”.

Ze swoimi klientami niedawno pożegnała się również Scena Pierogowa. Jej właściciele napisali na swoim profilu na Facebooku: „Nie traćmy nadziei. Być może jeszcze kiedyś, w bliżej nieokreślonym czasie, pisane jest jej wznowienie, jednak w innym, lepszym, pogodniejszym dla Niej momencie (...) Nas trochę rzeczywistość pokonała, ale być może zjawiliśmy się nie w tym czasie i nie w tym miejscu…”

Gorsza sytuacja konsumentów, trudniej restauratorom

Problem widzą również przedstawiciele Wrocławskiej Rady Gastronomii.

Porównując sytuację restauracji w stosunku do ubiegłego roku, niestety wygląda ona znacznie gorzej. Ma na to wpływ przede wszystkim wzrost cen energii, rosnące z tygodnia na tydzień ceny żywności oraz inflacja. Pogarsza się też zamożność konsumentów, co pośrednio przekłada się również na liczbę klientów w restauracjach. To zjawisko dotyczy nie tylko Wrocławia, ale całego kraju. Wiemy, że sytuacja jest trudna, jednak aktualnie miasto nie dysponuje narzędziami finansowymi, aby pomóc restauratorom, którzy mają kłopoty
Katarzyna Chrobak-Eilmes z Biura Rozwoju Gospodarczego UM Wrocławia, sekretarz Wrocławskiej Rady Gastronomii

Wśród lokali gastronomicznych, które w ciągu ostatnich tygodni zostały zamknięte znalazły się m.in.

 • Atrakcja Restauracja przy ul. Bogusławskiego
 • Green Bus przy ul. Dubois
 • Zdrowa Krowa przy ul. Księcia Witolda
 • Krowarzywa przy ul. Rzeźniczej
 • Gospoda pod Złotą Marią przy ul. Szewskiej
 • District Saigon przy ul. Kuźniczej
 • Scena Pierogowa przy ul. Buforowej
 • Chilli Moment Bistro przy ul. Wietrznej
 • Blacha przy ul. Jedności Narodowej
 • Pasibus przy ul. Włodkowica
 • Kartel przy ul. Szewskiej
 • Yemse2 przy ul. Życzliwej
 • Frytki Bar przy ul. Bogusławskiego
 • Iberico przy ul. Wita Stwosza
 • Królowa Knysza przy ul. Krynickiej
 • Pizzerenka przy ul. Zakładowej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl