Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
W dniach 20–29 maja funkcjonariusze Straży Miejskiej Wrocławia:
- nałożyli 485 mandatów na kwotę 81 750 złotych;
- wydali dyspozycje odholowania 64 pojazdów;
- na koła nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów założyli 10 blokad;
- pouczyli 129 osób;
- w sprawie 208 wykroczeń wszczęto czynności wyjaśniające.
Większość mandatów i pouczeń wynika z regularnie prowadzonych kontroli przestrzegania przepisów drogowych w całym mieście. Zbyt wiele aut, ograniczona przestrzeń do parkowania i niepoprawnie zaparkowane samochody. Te trzy powody sprawiają, że z parkowaniem bywa ciężko nie tylko w centrum Wrocławia.
Kontrole ponad 621 tysięcy pojazdów
W informacji Głównego Urzędu Statystycznego wydawanego co dwa lata „Wrocław w liczbach 2023” wskazano na rekordowy wzrost zarejestrowanych samochodów osobowych. W 2021 roku było ich 492 418, a w 2022 roku już 506 821. Do tego doliczyć trzeba samochody ciężarowe (w 2021 roku – 74391 pojazdów; w 2022 roku – 75698 pojazdów) i specjalne (w 2021 roku – 5438 pojazdów; w 2022 roku – 5690 pojazdów). W sumie, razem z ciągnikami, autobusami i motocyklami, w 2022 roku zarejestrowano 621 610 pojazdów.
Jak zgłaszać niezgodnie z prawem zaparkowane pojazdy
Są trzy drogi zgłoszenia niezgodnego z prawem zaparkowanego pojazdu:
Telefonicznie, dzwoniąc na bezpłatny, całodobowy numer 986
– To najprostsza opcja. Dyżurny przyjmie zgłoszenie, pytając o miejsce i okoliczności pozostawienia pojazdu – wyjaśnia Beata Dopierała.
Na adres interwencje[et]smwroclaw.pl
W e-mailu, jak informuje Beata Dopierała, należy wskazać:
- datę wykroczenia (dzień i godzina),
- miejsce popełnienia wykroczenia oraz
- dane osoby zawiadamiającej (imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania).
Dodatkowo w załączniku należy dołączyć:
- zdjęcie pojazdu, na którym widać numer rejestracyjny niezgodnie z zasadami zaparkowanego samochodu (numer ten może być podany również w zawiadomieniu) wraz z szerszą perspektywą, aby funkcjonariusze mogli zlokalizować pojazd;
- zdjęcie oznakowania (jeżeli kierujący nie stosuje się do oznakowania);
Wysyłając zgłoszenie o popełnieniu wykroczenia, należy liczyć się z koniecznością stawienia się do Straży Miejskiej Wrocławia, aby złożyć zeznania.
– Na wstępnym etapie czynności odstępuje się jednak od przesłuchiwania świadków. Funkcjonariusze w pierwszej kolejności ustalają, kto jest właścicielem pojazdu, a następnie, czy i komu powierzył on pojazd do kierowania lub używania, gdy popełniono wykroczenie – wyjaśnia Beata Dopierała.
Dopiero w przypadku odmowy przyjęcia grzywny bądź w razie nieprzyznania się do winy niezbędne jest wezwanie osoby zawiadamiającej i przesłuchanie jej w charakterze świadka.Beata Dopierała
Osobiście w siedzibie Straży Miejskiej Wrocławia (Oddział Wykroczeń), ulica Na Grobli 14/16
Zawsze jest lepiej, gdy świadek ma zdjęcia pojazdu. Powinny one zawierać takie same szczegóły jak przy zawiadomieniu składanym z wykorzystaniem poczty elektronicznej.