wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Mistrzowie parkowania płacą mandaty
Kliknij, aby powiększyć
Przykłady niezgodnego z prawem parkowania fot. Straż Miejska Wrocławia
Przykłady niezgodnego z prawem parkowania

– Samochód pozostawiony na ścieżce rowerowej stwarza realne niebezpieczeństwo. Choć niektórym kierowcom może się wydawać inaczej, to nie jest miejsce do parkowania – mówi Beata Dopierała, zastępca kierownika zespołu koordynacji programów prewencyjnych Straży Miejskiej Wrocławia.

Reklama

Kierowcy niestety często łamią prawo, parkując samochody w miejscach niedozwolonych. Widać to w tygodniowych statystykach. W ostatnim tygodniu (16–21 kwietnia) funkcjonariusze Straży Miejskiej Wrocławia:

  • nałożyli 321 mandatów na kwotę 52 580 zł;
  • wydali dyspozycje odholowania 52 pojazdów;
  • na koła nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów założyli 25 blokad;
  • pouczyli 82 osoby;
  • w sprawie 118 wykroczeń wszczęto czynności wyjaśniające;
  • wydali dyspozycje odholowania 4 pojazdów, których stan wskazywał na długotrwałe nieużytkowanie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Przykłady niezgodnego z prawem parkowania</p> fot. Straż Miejska Wrocławia
Przykłady niezgodnego z prawem parkowania

Ponieważ sezon rowerowy już się zaczął przypominamy, że parkowanie na ścieżkach rowerowych jest zabronione. Stwarza to niebezpieczeństwo dla rowerzystów, pieszych, a nawet kierowców samochodu.

– Omijając samochód rowerzyści muszą albo wjechać na ulicę, albo na chodnik, czym nie tylko stwarzają niebezpieczeństwo, ale też łamią przepisy – wyjaśnia Beata Dopierała. – Dlatego uczulamy i przypominamy kierującym samochodami, że pozostawienie samochodu na ścieżce rowerowej jest wykroczeniem i stanowi duże zagrożenie w ruchu drogowym.

Jakie kary za parkowanie na ścieżce rowerowej

Zatrzymywanie samochodu na drodze rowerowej, pasie ruchu dla rowerów lub w śluzie rowerowej jest zabronione. A karą jest mandat w wysokości 100 złotych i 1 punkt karny.

Zakaz dotyczy również zatrzymywania się:

  • na przejeździe dla rowerzystów;
  • w odległości mniejszej niż 10 metrów przed przejazdem;
  • w odległości mniejszej niż 10 metrów za przejazdem, jeśli jedziemy po drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu także za nimi.

Za złamanie tych zasad można otrzymać mandat w wysokości 100–300 złotych i 1 punkt karny.

W tym tygodniu szczególną uwagę na przestrzeganie zasad parkowania powinni zwrócić uwagą mieszkańcy Księża. W środę 24 kwietnia Straż Miejska zaplanowała na tym osiedlu działania w ramach akcji „Bezpieczne osiedle”.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Przykłady niezgodnego z prawem parkowania</p> fot. Straż Miejska Wrocławia
Przykłady niezgodnego z prawem parkowania

Dla jasności: czym jest ścieżka rowerowa?

Drogą dla rowerów może być:

  • jezdnia dla rowerów,
  • pas chodnika lub jezdni wydzielony linią i oznaczony znakiem drogowym C-13, który oznacza drogę przeznaczoną dla kierujących rowerami (droga dla rowerów: niebieskie koło z symbolem roweru).

Rowerzysta ma obowiązek jechać oznaczoną ścieżką rowerową, jeśli została wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza. Nie może wówczas poruszać się ani po jezdni, ani po chodniku wyznaczonym dla pieszych.

Kiedy chodnik połączony jest ze ścieżką rowerową

Bardzo często, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich, ścieżka rowerowa połączona jest z drogą dla pieszych. Wówczas na drodze pojawia się okrągły niebieski znak:

  • C-13 (symbol roweru) i C-16 (symbol idących ludzi) oddzielone są pionową linią, więc ruch pieszych i rowerzystów powinien odbywać się odpowiednio po stronach drogi wskazanych na znaku;
  • C-13 (symbol roweru) i C-16 (symbol idących ludzi) oddzielone są poziomą linią, więc ruch pieszych i rowerzystów może odbywać się na całej powierzchni drogi.

Na końcu drogi dla rowerów umieszczany jest znak C-13a (okrągły niebieski znak z symbolem roweru, przekreślony czerwoną linią), a dla pieszych i kierujących rowerami łączony znak C-13a i C-16a (okrągły niebieski znak z symbolem pieszych, przekreślony czerwoną linią).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Przykłady niezgodnego z prawem parkowania</p> fot. Straż Miejska Wrocławia
Przykłady niezgodnego z prawem parkowania

Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku

Jeśli trasa, po której jedzie rowerzysta, nie przebiega po ścieżce rowerowej, musi on korzystać z jezdni. Ale jak zawsze. Od tej zasady są wyjątki.

Rowerzysta może jechać po chodniku, jeśli:

  • towarzyszy mu dziecko do 10. roku życia;
  • panują złe warunki atmosferyczne (śnieg, ulewny deszcz, silny wiatr, mgła);
  • na drodze można poruszać się z prędkością do 50 km/h, nie ma wydzielonej ścieżki dla jednośladów lub drogi dla rowerzystów i pieszych, zaś chodnik ma szerokość co najmniej 2 metrów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl