wroclaw.pl strona główna #InwestycjeWRO

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:00

Prezydent Wrocławia - strona główna
wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. #InwestycjeWRO
 3. Budowa obwodnicy Leśnicy - ulica 11 listopada oraz remont Kosmonautów [OŚ ZACHODNIA]

Budowa obwodnicy Leśnicy - ulica 11 listopada oraz remont Kosmonautów [OŚ ZACHODNIA]

Budowa obwodnicy Leśnicy - ulica 11 listopada oraz remont Kosmonautów [OŚ ZACHODNIA] WI
Ukończono: 2023

Mapa z lokalizacją inwestycji

Koszt inwestycji 203 787 000 zł

Budowa Osi Zachodniej we Wrocławiu. Wybudowano ulice 11 listopada od węzła na skrzyżowaniu alei Prezydenta Kaczorowskiego i ulicy Brzezińskiego do ulicy Kosmonautów. Wyremontowano również ulice Kosmonautów od skrzyżowania z ulicą Fieldorfa do skrzyżowania z aleją Architektów.

Reklama

Informacje o inwestycji:

 • Kategoria inwestycji: Infrastruktura drogowa
 • Rok zakończenia inwestycji: 2023
 • Stopień wykonania: 100%
 • Wartość inwestycji: 203 787 000 zł
 • Jednostka prowadząca: WI
 • Osiedle: Leśnica, Żerniki, Jerzmanowo-Jarnołtów-Strachowice-Osiniec
 • Projekt finansowany w ramach WBO: nie

Budowa Osi Zachodniej we Wrocławiu

Budowa Obwodnicy Leśnicy we Wrocławiu to inwestycja, w której zostało wybudowane 2,2km nowej drogi - ulica 11 listopada. Budowa została przeprowadzona od węzła na skrzyżowaniu alei Prezydenta Kaczorowskiego i ulicy Brzezińskiego do ulicy Kosmonautów.

Wybudowano również wiadukt nad torami kolejowymi, dzięki czemu mieszkańcy poruszający się zarówno samochodami jak i komunikacją miejską nie będą musieli stać na przejeździe kolejowym na ulicy Żernickiej. Ta trasa ułatwi również dojazd w kierunku lotniska, jak i wojewódzkiego szpitala specjalistycznego, a w przyszłości szpitala onkologicznego.

Galeria zdjęć

Remont ulicy Kosmonautów

W ramach tej inwestycji przebudowano ponad 2km ulicy Kosmonautów. Została ona zrealizowana równolegle do budowy Obwodnicy Leśnicy. Remont przeprowadzono od skrzyżowania z ulicą Fieldorfa do skrzyżowania z aleją Architektów.

Ulica po remoncie ma po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, zyskała zielone torowisko, trasy rowerowe, wydzielone chodniki i mnóstwo nowej zieleni.

Galeria zdjęć

Kiedy zaczęto budowę Obwodnicy Leśnicy?

Timeline

 • grudzień 2019
 • sierpień 2020
 • kwiecień 2021
 • listopad 2023

 • 28.11.2023

  W sobotę, 25 listopada, otwarta została obwodnica Leśnicy. Nową ulicą 11 Listopada jeżdżą nie tylko kierowcy, ale również dwie linie autobusowe: 107 i 148. Częścią nowej trasy jest wiadukt nad torami kolejowymi, dzięki któremu samochody i autobusy nie stoją już przed często zamykanymi rogatkami na ul. Żernickiej. 

  To duża zmiana dla kierowców, którzy nie będą skazani na korki na wąskiej ul. Średzkiej, którą dotąd biegła droga krajowa. Centrum Leśnicy jest gęsto zabudowane, zatem obwodnica stanowi ulgę dla mieszkańców. 

 • 07.11.2023

  Budowa brakującego fragmentu obwodnicy Leśnicy jest na ostatniej prostej. 

  W drugiej połowie listopada nastąpi długo oczekiwane otwarcie obwodnicy Leśnicy, a ściślej ostatniego jej odcinka - alei 11 Listopada. Droga połączy ulicę Kosmonautów z Kaczorowskiego. W ramach inwestycji zmieniła się również ulica Kosmonautów. Poza tym, że ma po dwa pasy ruchu w obu kierunkach, zyskała zielone torowisko, trasy rowerowe, wydzielone chodniki i mnóstwo zieleni.

 • 12.09.2023

  Potężny wiadukt w ciągu alei 11 listopada przeszedł próby obciążeniowe. Obiekt pozwoli jesienią tego roku przejechać kierowcom i rowerzystom nad torami kolejowymi.

  Wiadukt powstał na dokończeniu obwodnicy Leśnicy w ciągu al. 11 listopada, która łączy al. prezydenta Kaczorowskiego ze skrzyżowaniem ulic Kosmonautów i Fieldorfa.

  Ta 2 km trasa jest bardzo ważna na zachodzie Wrocławia. Ułatwi dojazd w kierunku lotniska, jak i wojewódzkiego szpitala specjalistycznego, a w przyszłości szpitala onkologicznego.

  Wiadukt był obciążany przez 6 ciężarówek wypełnionych 32 tonowym balastem. Przeprowadzano na nim próby obciążeniowe statyczne jak i dynamiczne. Podczas tych drugich kierowca jechał ciężarówką z prędkością od 10 do 70 km na godzinę.
  Potężny obiekt ma sześć przęseł. Do jego wykonania użyto 4500 metrów sześciennych betonu, 635 ton stali zbrojeniowej, długość całkowita wiaduktu wraz ze skrzydłami to 173 metry, natomiast konstrukcji nośnej to 143 metrów. Obiekt ma ponad 22 metry szerokości i mieści się tu jezdnia, droga dla rowerów i chodnik.


  Dokończenie obwodnicy Leśnicy jest dofinansowane z Unii Europejskiej. Kosz tego zadania to ponad 181 milionów złotych.
  Planowane oddanie do użytku obiektu to koniec października 2023.

 • 08.09.2023

  Na wiadukcie w ciągu alei 11 listopada układaliśmy warstwę ścieralną masy bitumicznej. To będzie już koniec przy pracach na nawierzchni na tym obiekcie. Potężna konstrukcja pozwoli kierowcom i rowerzystom przejechać nad torami kolejowymi.
  To duże ułatwienie dla podróżujących w zachodniej części Wrocławia m.in. w kierunku lotniska czy szpitala przy ul. Fieldorfa, a w przyszłości wojewódzkiego szpitala onkologicznego.

  Przed nami próby obciążeniowe. Opowiem Wam o nich. 2 km aleja połączy al. prezydenta Kaczorowskiego z ul. Kosmonautów. Przy niej powstaje droga dla rowerów i chodnik. Na wysokości ul. Halickiej wybudowaliśmy rondo.
  Przy alei posadzimy ponad 300 drzew.

  Inwestycja jest realizowana w ramach dokończenia obwodnicy Leśnicy. Jest dofinansowana z Unii Europejskiej.

 • 24.05.2023

  Rośnie w oczach wiadukt nad ruchliwą linią kolejową m.in. w kierunku Legnicy. Obiekt powstaje na dokończeniu obwodnicy Leśnicy i prowadzić do niego będzie al. 11 listopada.
  Najazd na obiekt od strony nowego ronda przy ulicy Halickiej i wcześniej ulicy Kosmonautów jest w 90 procentach wykonany w masie bitumicznej.

  Rozpoczynamy właśnie montaż dylatacji na tej dużej konstrukcji. Trwają zaawansowane prace przy budowie zbrojenia pod kapy chodnikowe.

  Imponują kolumny wiaduktu. Dane techniczne całego obiektu robią wrażenie. Do jego wykonania użyto 4500 metrów sześciennych betonu, 635 ton stali zbrojeniowej, długość całkowita wiaduktu wraz ze skrzydłami to 173 metry, natomiast konstrukcji nośnej to 143 m.
  Inwestycja jest dofinansowana z Unii Europejskiej. Jej koszt to ponad 181 milionów złotych.

 • 16.03.2023

  W jednej z najlepszych szkółek w Europie wybraliśmy 135 pierwszych drzew, które nasadzimy już niebawem przy ulicy Kosmonautów. Przyjadą do nas już piękne platany klonolistne, klony jawory i klony zwyczajne w odmianie „Schwedleri”, które wiosną pięknie się przebarwiają na kolor bordowy.

  Drzewa będą miały ponad 30 centymetrów w obwodzie, wiele z nich ma blisko 7 metrów wysokości.

  Na ul. Kosmonautów w sumie pojawi się aż 761 drzew o obwodach 30-36 cm. Rozpoczęliśmy już pierwsze prace z przygotowaniem terenu pod nasadzenia
  Inwestycja jest realizowana w ramach dokończenia obwodnicy Leśnicy. 

   

 • 03.03.2023

  Najnowsze postępy prac przy budowie obwodnicy.

 • 12.01.2023

  Od soboty 14 stycznia kierowcy pojadą nową blisko 2 kilometrową jezdnią ulicy Kosmonautów. Drogowcy rozpoczną tym samym przebudowę jezdni północnej, tej po której dotychczas odbywał się ruch samochodów. Docelowo na ul. Kosmonautów od ul. Fieldorfa do kąpieliska Glinianki będą dwa pasy ruchu w każdą stronę, a okolicy skrzyżowań możliwości dla kierowców będzie jeszcze więcej.

  Kompleksowa przebudowa ulicy Kosmonautów na tym odcinku jest realizowana w ramach dokończenia obwodnicy Leśnicy.

  W ramach przebudowy ul. Kosmonautów w pobliżu planowanego szpitala powstała duża pętla autobusowa.

  Po stronie południowej nowej jezdni wybudowany został nowy oświetlony chodnik. Obok pobiegnie droga dla rowerów. Drogę dla rowerów i chodnik zaplanowano także po stronie północnej jezdni. Powstaną one w tym roku.

  Torowisko docelowo będzie zielone. Wykonawca ułoży na nim rozchodnik po kolejnym podbiciu, które jest zaplanowane w tym roku.

  Inwestycja jest dofinansowana z Unii Europejskiej. Jej koszt to ponad 181 milionów złotych. Planowane zakończenie budowy na ul. Kosmonautów to trzeci kwartał 2023 roku.

 • 20.12.2022

  Dobra informacja dla kierowców! W najbliższy czwartek zniknie ruch wahadłowy i sygnalizacja świetlna na ulicy Halickiej. Otwarte zostanie już rondo, które powstało na skrzyżowaniu tej drogi z ulicą Żernicką i nowobudowaną al. 11 listopada.
  Z ulicy Halickiej i Żernickiej korzystają kierowcy m.in. ze Złotnik, którzy omijają tędy obciążoną dużym ruchem ul. Kosmonautów.
  Budowa ronda trwała pół roku. Kierowcy przez ostatnie miesiące jeździli już jego północną nitką, teraz zostanie uruchomiona jego południowa część.


  Jednocześnie prowadzone będą kolejne prace przy budowie dróg dla rowerów i chodników okrążających rondo. Wykonawca zadba także o zieleń. Nasadzi tu liczne drzewa oraz krzewy. W okolicy ronda powstanie duża mulda chłonna, która okresowo pozwoli na zbieranie wód opadowych.


  Zgodnie z decyzją środowiskową w okolicy zachodniej od strony ronda ustawione zostaną ekrany akustyczne.
  Aleja 11 listopada to ważny fragment dokończenia obwodnicy Leśnicy. Jezdnia będzie miała 2 km długości. Kluczowymi elementami organizacji ruchu będzie wiadukt nad torami kolejowymi i właśnie rondo w okolicy ul. Halickiej.
  Aleja pozwoli kierowcom dojechać w kilka minut od al. prezydenta Kaczorowskiego do skrzyżowania ul. Kosmonautów i Fieldorfa.

 • 25.10.2022

  Dzieje się na ul. Kosmonautów Układamy masę bitumiczną na ponad 2 km odcinku nowej jezdni południowej. Trafią tu trzy warstwy: podbudowa, wiążąca i ścieralna. Po zakończeniu prac zarówno na jezdniach, jak i w jej okolicy przełożymy tutaj ruch z jezdni północnej.
  Rozbudowa ulicy Kosmonautów jest realizowana w ramach dokończenia obwodnicy Leśnicy.
  Inwestycja jest dofinansowana z Unii Europejskiej. Jej koszt to ponad 181 mln zł. Planujemy, aby cała trasa była przejezdna w drugiej połowie 2023 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl