wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:25

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Sztuka
  4. Wystawa fotografii Mirosława Kocha na ul. Świdnickiej

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

 Z okazji roku jubileuszowego, w Muzeum zaplanowano szereg wystaw i działań promocyjnych. Jednym z nich jest wystawa fotografii eksponatów Muzeum, która powstała na ul. Świdnickiej przy Rynku we Wrocławiu.

Fotografie autorstwa - Mirosława Kocha, umiejętnie wydobywają urok eksponatów m.in. poprzez prezentację detali.

Na wystawie można zobaczyć: wagi pocztowe z XIX wieku, szyldy poczthalterii, dyliżanse, liberie pocztowe, stemple, skrzynki pocztowe z różnych okresów, aparaty telefoniczne z początków XIX w., zbiory filatelistyczne, aparaty Morse’a i Hughes’a. Z okazji roku Pana Czesława Słani, w październiku zostanie zaprezentowana największa wystawa uwzględniająca nie tylko projekty znaczków jak i sztukę użytkową tego artysty. Warto podkreślić, że Muzeum jest w posiadaniu największej kolekcji „słaniów” na świecie.

Wystawę można oglądać do 13 sierpnia 2021r.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu jest jedyną w Polsce placówką muzealną gromadzącą i chroniącą zabytki stanowiące świadectwo działalności poczty na ziemiach polskich, w tym Poczty Polskiej założonej przez króla Zygmunta Augusta w 1558 r. Muzeum zostało utworzone w 1921 r. w Warszawie natomiast od 1956 r. mieści się w zabytkowym gmachu Poczty Głównej we Wrocławiu.

Okrągła setna rocznica powstania Muzeum przypadła na 25 stycznia, bo dokładnie w tym dniu na podstawie pisemnego polecenia wydano zarządzenie o utworzeniu muzeum pocztowego. W 1919 roku Ministerstwo Poczt i Telegrafów wystosowało odezwę do urzędów pocztowych i społeczeństwa z prośbą o zbieranie pamiątek związanych z pocztą. Nie trzeba było długo czekać na efekty i wkrótce pojawiły się pierwsze eksponaty. Do 1939 roku zgromadzono w placówce ponad 22 tysiące eksponatów, dzisiaj to około 4 miliony, z czego znaczna większość to zbiory filatelistyczne. Zbiór ten powiększany jest, co roku o nowo emitowane polskie znaczki, karty, koperty i stemple pocztowe, a także o znaczki wydawane przez poczty państw zrzeszonych w Światowym Związku Pocztowym.

Prężne gromadzenie zbiorów od darczyńców, umożliwiło stworzenie unikatowej w skali kraju kolekcji. W jej skład wchodzą liczone w milionach znaczki pocztowe, dyliżanse, eksponaty związane z historią telekomunikacji czy utensylia pocztowe. Te ostatnie stworzone do użytku codziennego do dziś zachwycają kunsztem wykonania

i pozwalają przenieść się w czasie. Stulecie Muzeum to powód do dumy, ale też ogromne wyzwanie. Dzisiaj spoczywa na muzeum obowiązek nie tylko wzbogacania kolekcji eksponatów, ale rozwój działalności edukacyjnej, która musi zmierzyć się z wymaganiami XXI wieku.

Edukacja i promowanie dziedzictwa narodowego jest nieodłącznym elementem funkcjonowania nowoczesnej instytucji kultury.

Miejsce

Zobacz także