wroclaw.pl strona główna
wroclaw.pl strona główna Wydarzenia we Wrocławiu. Sprawdź aktualny kalendarz imprez Wydarzenia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:05

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wydarzenia
  3. Sztuka
  4. Centrum Historii Zajezdnia

FILTRUJ

RODZAJ

OPIS

Po lockdownie Centrum Historii Zajezdnia dostępne dla zwiedzających od 4 maja 2021 r. Na zwiedzających czekają dwie wystawy: „Wrocław 1945–2016”, czyli opowieść o powojennej historii stolicy Dolnego Śląska, oraz multimedialny spektakl o Sierpniu ’80 pt. „Zajezdnia strajkuje”.

Co powinni wiedzieć zwiedzający?

  • Wszystkich zwiedzających obowiązuje zakrywanie ust i nosa maseczkami, a także dezynfekcja rąk przy wejściu i wyjściu. Można również skorzystać z dostępnych na miejscu jednorazowych rękawiczek.
  • Część interaktywnych elementów wystawy „Wrocław 1945–2016” pozostaje wyłączona z użytku.
  • Na wystawie „Zajezdnia strajkuje” obowiązuje limit max. 5 osób jednorazowo, a wejścia możliwe są tylko o pełnych godzinach. Zalecamy wcześniejszą rezerwację ([email protected], tel. +48 71 715 96 82 lub +48 71 715 96 83). Na wystawę stałą „Wrocław 1945-2016” rezerwacje nie są konieczne.

Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia to przede wszystkim miejsce spotkań, ale także miejsce stałych i czasowych wystaw poświęconych powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska, a zwłaszcza dziejami Wrocławia po 1945, wrocławską Solidarnością oraz Ziemiami Odzyskanymi.

Instytucją prowadzącą muzeum jest Ośrodek Pamięć i Przyszłość

Rozrywka, nauka, zabawa a nawet spacery – wirtualna oferta Zajezdni jest faktycznie szeroka. Niezależnie od wieku i zainteresowań każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie. Wystawy, filmy, konkursy, quizy, animacje, artykuły czy wykłady to tylko niektóre z pomysłów na ciekawe spędzenie wolnego czasu.

W wirtualnej, dostępnej dla każdego bez ograniczeń ofercie Centrum Historii Zajezdnia sporo materiałów dedykowanych jest miłośnikom historii: od felietonów z serii #WrocławskieHistorie, przez podcasty „Historia do usłyszenia. Wrocław OdNowa–1945” czy wreszcie wykłady online „Uczymy się solidarności” o najważniejszych wydarzeniach z okresu PRL-u. Fani interesującej rozrywki z pewnością powinni spróbować wirtualnych spacerów po wystawie „Wrocław 1945–2016” a także obejrzeć kilka wystaw online – jak choćby „Rówieśnicy Niepodległej”, „Raj doczesny komunistów” czy „(Nie)zapomniany bohater Wrocławia trener Władysław Żmuda”.

Pracownicy Zajezdni pamiętają również o najmłodszych. To z myślą nich przygotowywane zostały min. łączące czytanie bajek w formie video z warsztatami plastycznymi „Bajkowe Poranki”, cykl animacji „Zajezdniaki, czyli co Twoje zabawki robią w ukryciu” oraz długa lista przepisów na zabawy i eksperymenty w cyklu #ZajezdniaOnline. Jeśli do tego dołożymy jeszcze quizy dla całej rodziny i konkursy (min. „Bibułą walczę” czy „Rówieśnicy Niepodległej”) hasło, którym promuje się Zajezdnia – czyli #znaminiemanudy – potwierdza się w 100%.

Oferta Centrum Historii Zajezdnia skierowana jest również do mieszkających we Wrocławiu obcokrajowców. To dla nich powstał cykl „Meeting with history”, czyli anglojęzyczny cykl wykładów o powojennej historii Wrocławia. Również dwie duże zajezdniowe atrakcje, czyli filmy „Uczymy się solidarności” i wirtualne spacery po wystawie „Wrocław 1945–2016” dostępne są z napisami w jęz. angielskim i ukraińskim.

Miejsce

Zobacz także