FILTRUJ
Sztuka, która zmienia miasto w galerię - tak jednym zdaniem można określić Kinomural. Podczas tego wydarzenia, 21 i 22 września, wrocławskie kamienice po raz kolejny przemienią się w wielkoformatowe ekrany, na których zaprezentowane zostaną prace artystów i artystek sztuki nowych mediów z całego świata. Kinomural stał się festiwalem, który gwarantuje unikalne przeżycia. Tysiące widzów wspólnie zwiedza futurystyczną galerię pod gołym niebem. Ogląda prace w skupieniu lub wręcz przeciwnie, żywo dyskutuje i komentuje. Festiwal zadziwia i zachwyca.
Program festiwalu cechuje wizualna różnorodność. Prezentowane prace różnią się od siebie estetyką i techniką (ruchome murale, wideo-arty, instalacje audiowizualne wykorzystujące technologię 3D, kino eksperymentalne, dźwiękowe performance), dzięki temu istnieje spora szansa, że każdy znajdzie coś dla siebie i spędzi dobrze ostatni weekend lata.
Tematem tegorocznej edycji są Bajki robotów. Zaproszeni twórcy i twórczynie wykorzystują więc zaawansowane technologie i narzędzia, aby stworzyć unikalne dzieła - abstrakcyjne animacje, przedstawiające algorytmy „myślenia” AI, geometryczne wzory obrazujące procesy przetwarzania danych, czy dynamiczne projekcje ukazujące ewolucję robotycznych „emocji”. Wybrane prace ilustrują futurystyczne krajobrazy i światy, które mogłyby tworzyć sztuczne byty – od wirtualnych metropolii po surrealistyczne pejzaże cyfrowe. Widzowie zanurzą się w światy, gdzie algorytmy podejmują decyzje, a androidy poszukują swojej tożsamości. Te projekty to również głębokie filozoficzne rozważania na temat przyszłości naszego gatunku i relacji z inteligentnymi maszynami.
Zespół kuratorski, w tym roku w składzie: Piotr Bartos, Bartek Bartos, Peter Burr, Mia White AI, dba o jakość i wartość artystyczną programu i chce, aby wydarzenie było rokrocznie przeglądem aktualnych trendów w tej dziedzinie.
Główną gwiazdą tegorocznej edycji jest Kidmograph z Argentyny, który ma zabrać publiczność w transową podróż do przyszłości. – Wprowadza estetykę lat osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych. Niektórzy piszą o nim, że łączy komiks ze stylem „Miami Vice” – przybliża dyrektor Kinomuralu, Bartek Bartos.
Argentyńczyk dostał od organizatorów całą jedną ścianę – Data [R]age – dla siebie. Każdej nocy pokaże na niej inny zestaw prac, które stworzył pod wpływem pandemii i cyfrowego przyspieszenia ostatnich lat. Znajdziecie go pod adresem ul. Świętego Wincentego 39a-41a.
Łokietka, Wrocław