Ruchoma szopka w kościele Najświętszej Marii Panny Na Piasku

Ruchoma szopka w kościele Najświętszej Marii Panny Na Piasku

Ruchoma szopka z powodu trwającej epidemii koronawirusa pozostaje zamknięta do odwołania. Bieżące informacje na temat tego, kiedy będzie otwarta oraz inne aktualności można znaleźć na stronie Fundacji FONIS.

Ruchoma szopka w internecie

W wigilię Bożego Narodzenia organizatorzy opublikują film, przedstawiający historię wrocławskiej ruchomej szopki oraz jej obecny kształt. Będzie można także poznać szczegóły dotyczące  budowy nowopowstałego modułu Morza Bałtyckiego.

 

O szopce

Najsłynniejsza szopka, którą można oglądać nie tylko w czasie świąt, ale przez cały rok, to ruchoma szopka w kościele Najświętszej Marii Panny Na Piasku.

Stworzył ją nieżyjący już ks. Kazimierz Błaszczyk, duszpasterz głuchoniemych i niewidomych. Pierwszą ruchomą stajenkę stworzył w 1967 roku z myślą o niesłyszących i niedowidzących dzieciach. Co roku dodawał do niej nowe figurki, zabawki i lalki. Oprócz klasycznych figurek pasterzy czy zwierząt, możemy tu zobaczyć mnóstwo zabawek. Gdy gaśnie światło i zapalają się światełka szopki, w ruch idą figurki w strojach ludowych, karuzele i wiatraki, a wokół nich pędzi elektryczna kolejka, kręcą się wiatraki, Myszka Miki wybija rytm na talerzach. Jest nawet Kaczor Donald i inni bohaterowie kreskówek dla dzieci.

Szopkę można odwiedzać pomiędzy mszami, w czasie świąt trzeba się liczyć z tym, że do kaplicy, w której się znajduje, utworzy się kolejka.

Szopka w pełnej krasie eksponowana jest w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia. W pozostałym czasie można oglądać jej namiastkę, w której miejsce złóbka zajmuje domek nazaretański, w którym pracuje Święta Rodzina.

Lokalizacja

Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku

Katedralna 12, 50-328 Wrocław

Komentarze