POKAZ KULINARNY autorki najlepszego przepisu ZERO WASTE

Pokaz kulinarny autorki najlepszego przepisu Zero Waste

Nadszedł moment ogłoszenia werdyktu konkursu Co do okruszka na najlepszy przepis w duchu idei Zero Waste.

Organizatorzy dziękują za wszystkie zgłoszenia, okazuję się, że jego uczestnicy udowodnili, iż małe zmiany i dobre wybory dokonywane na co dzień przez każdego z nas mają wpływ na ograniczenie wyrzucania jedzenia w globalnej skali.

Kapituła w składzie Aleksandra Bolek – lider projektu, Anna Borowska – pracownik merytoryczny Centrum Kultury Agora oraz Sylwia Majcher – propagatorka idei Zero Waste, postanawia co następuje:

Pierwsze miejscem i tym samym możliwość publicznej prezentacji swojego autorskiego przepisu dla Katarzyny Skórskiej za oryginalny pomysł jak wykorzystać resztki „porosołowe”, oraz trzy wyróżnienia ex aequo dla Lucyny Michalak-Klimczak, Elżbiety Dawid-Żaby oraz Marii Czajkowskiej.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na degustację oraz wręczanie nagród. Wydarzenie to przypada w Światowy Dzień Żywności 16 października. Oprócz poczęstunku będzie to także okazja by dowiedzieć się jak funkcjonuje Foodsharing Wrocław oraz podzielić się jedzeniem i tym samym uratować je od zmarnowania.

Lokalizacja

Centrum Kultury Agora

Serbska 5a, 51-111 Wrocław

Komentarze