wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Żółty pył na samochodach, balkonach i parapetach okien we Wrocławiu. Co to takiego? (ZOBACZ ZDJĘCIA)
Ilustracja - trzy zdjęcia: po lewej pustynia Sahara, na środkowym - auto z Wrocławia ubrudzone pyłem, na trzecim - sosna fot. pixabay/rm
Ilustracja - trzy zdjęcia: po lewej pustynia Sahara, na środkowym - auto z Wrocławia ubrudzone pyłem, na trzecim - sosna

Perfekcyjna Pani Domu, dla której czystość to podstawa, może dostać białej gorączki z powodu... żółtego pyłu, który zalega teraz we Wrocławiu. I to dosłownie wszędzie. Osadza się na zaparkowanych samochodach, oknach, balkonach, parapetach. Co to takiego? Przeczytajcie, co spędza sen z oczu pedantów! Wyjaśniamy.

Reklama

Żółty pył może mieć kilka źródeł. Na przykład może to być pyłek z kwitnących teraz sosen. W maju pyłki sypią się bowiem z sosnowego kwiatostanu hurtowo...

Żółty pył z kwitnącej sosny osadza się wszędzie

- Sosna jest wiatropylna, więc zjawisko o tej porze jest jak najbardziej naturalne. Pogoda w tym roku sprzyja wzrostowi roślin i tego pyłku jest dużo także w mieście. Im więcej betonowych powierzchni, tym większe migracje pyłków, które są bardzo brudzące. Musimy to przeczekać. Dlatego ważne jest wprowadzanie zieleni, ograniczenie koszenia, żeby pyłki w naturalny sposób mogły na nich osiadać - mówi Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Sosna nie jest rośliną owadopylną (te produkują mało pyłku, który jest przenoszony przez owady), ale wiatropylną (produkuje dużo pyłku, przenoszonego z kwiatów męskich na żeńskie przez wiatr).

Mamy teraz pełnię wiosny, która w tym roku późno przyszła. Od 2-3 dni bardzo mocno kwitnie sosna i dlatego pyłku jest w powietrzu mnóstwo, bo kwiaty męskie produkują go bardzo dużo. Taka sytuacja może potrwać jeszcze do około dwóch tygodni
prof. Przemysław Bąbelewski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Pył piasków z Sahary wędruje do Wrocławia

Ale żółty pył niekoniecznie musi pochodzić z naszych, polskich sosen, tyko z... Afryki (tzw. kalima).

W ostatnich miesiącach coraz częściej występują przypadki, kiedy to z południowego zachodu nad obszar Polski przywiewany jest pył znad Sahary.

- Dzieje to się wtedy, gdy nad nasz kraj napływa ciepłe powietrze znad północnej Afryki. Obecność pyłu widoczna jest w powietrzu w postaci zmętnienia ograniczającego widzialność, a załamujące się na drobinkach piasku promienie słoneczne podczas zachodu słońca powodują, że niebo przyjmuje bardziej ogniste barwy. Pył opada również z deszczem, przez co budynki, samochody oraz inne przedmioty wystawione na jego działanie pokrywają się brunatnym nalotem - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pył znad Sahary nadal nad Polską

W zeszłym tygodniu  pył znad Sahary dotarł nad Polskę przez Morze Śródziemne, Grecję, Bułgarię, Bałkany, inaczej niż zazwyczaj, gdy przemieszcza się przez Hiszpanię i Francję.

- Kulminację pyłu nad Polską mieliśmy w środę (17.05.). Jego największe stężenie obserwowaliśmy na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Lubelszczyźnie. Pył, aby dotrzeć do naszego kraju, potrzebował 4 dni - dodaje IMGW.

Dzisiaj, 22 maja, na najnowszych mapach nadal widać, że pył znad Sahary wciąż jest widoczny nad Wrocławiem.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl