wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:31

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Twórca hitów Eurowizji, gwiazdor piosenki Izraela, teść Quentina Tarantino mieszkał we Wrocławiu

Mówili o nim Maestro albo Król Popu. Svika Pick był najpopularniejszym piosenkarzem Izraela, kompozytorem, osobowością telewizyjną. Jego piosenka zaśpiewana przez Danę International wygrała Eurowizję. Jego córka jest żoną Quentina Tarantino. „Svika Pick tchnął nowe życie w kulturowy krajobraz Izraela” - powiedział w 2022 r. po śmierci artysty prezydent Isaac Herzog. Mało kto jednak wie, że Maestro urodził się i mieszkał we Wrocławiu. Gdzie? Przeczytajcie.

Reklama

Na postać Sviki Picka trafiłam przez przypadek. Na profilu facebookowym Muzeum Miejskiego we Wrocławiu pojawiła się informacja, że taka gwiazda mieszkała kiedyś w naszym mieście. Gdzie? Nie wiadomo. Najsłynniejszy piosenkarz Izraela, twórca hitów Eurowizji, teść Quentina Tarantino… urodził się i osiem lat życia spędził z rodziną w naszym mieście. Zżerała mnie ciekawość. Postanowiłam poszukać jego śladów.

Wielka gwiazda piosenki Izraela

Svika Pick był w Izraelu gwiazdą pierwszej wielkości. Drzwi do kariery i sławy otworzyła mu na początku lat 70. XX w. główna rola w hebrajskiej wersji musicalu „Hair”. To był dla Izraelczyków powiew Zachodu. Przystojny, długowłosy Svika Pick, obdarzony pięknym głosem, stał się idolem. Napisał wiele hitów z „Mala Mala” i „Mary Lou” na czele. Brylował w telewizji. Wielokrotnie wybierano go piosenkarzem roku albo najbardziej wpływową osobistością medialną. 

- Nieżyjący już Svika Pick był bardzo ważny dla muzyki izraelskiej, ponieważ wprowadził pop - i w pewnym sensie zachodnie wartości - do kraju, który wciąż znajdował się pod wpływem zespołów wojskowych, które wykonywały bardzo syjonistyczne piosenki – pisze Hagay Hacohen z Polskiego Instytutu w Tel Awiwie.

Chili Tropper, izraelski minister kultury powiedział po śmierci Picka: „Hity, które stworzył, trafiły do ​​każdego domu w Izraelu i do tysięcy serc”.

W 1998 roku skomponował piosenkę „Diva” dla transseksualnej wokalistki Dany International, która wygrała konkurs Eurowizji. Później jeszcze wiele razy tworzył utwory dla uczestników konkursu, zarówno z Izraela, jak i Ukrainy, Gruzji i Białorusi. W 2002 r. Teatr Habima wystawił musical „Mary Lou”, oparty na największych hitach Picka, który do dziś jest wystawiany. Został też przerobiony na serial telewizyjny w reż. Eytana Foxa.

Zobacz Danę International śpiewającą piosenkę Picka na Eurowizji w 1998 roku:

Teść Quentina Tarantino

Media śledziły też jego prywatne życie. Pick ożenił się z izraelską autorką tekstów Mirit Shem-Or, z którą ma syna i dwie córki - Sharonę i Daniellę. To pierwsza żona napisała teksty do wielu hitów Picka, m.in. „Mary Lou”, który opowiadał właśnie o niej.

Córki początkowo poszły w ślady ojca i występowały na scenie razem jako Pick Sisters. Sharona poślubiła izraelskiego właściciela hoteli, a Daniella – modelka i piosenkarka - słynnego reżysera Quentina Tarantino, z którym ma dwójkę dzieci, co odbiło się oczywiście szerokim echem w mediach na całym świecie.

Pick był również w związku z izraelską projektantką mody Shirą Manor, z którą miał dwóch synów, Tima i Neala. A co wiadomo o jego wrocławskim dzieciństwie? Niewiele.

Svika Pick urodził się we Wrocławiu 

Henryk Pick urodził się 3 października 1949 roku we Wrocławiu. Jego rodzice - Paulina i Borys - mieszkali tu do 1957 roku. Ojciec był przedsiębiorcą. Dziadek od strony mamy - kierownikiem szkoły muzycznej, a wujek nauczycielem muzyki. Od piątego roku życia Henryk uczył się muzyki klasycznej w klasie fortepianu.

Kiedy chłopiec miał osiem lat, jego rodzina wyemigrowała do Izraela. Tam Svika uczęszczał do słynnego konserwatorium muzycznego Ramat Gan, a jako piętnastolatek grał już w rockowych zespołach. Tyle wiemy z różnych przekazów medialnych.

Aż trudno uwierzyć, że w stolicy Dolnego Śląska mało kto słyszał o Królu Popu z Izraela. Pytam w Gminie Żydowskiej we Wrocławiu oraz Fundacji Bente Kahan, ale nic na temat Picka nie udaje mi się znaleźć. Na ślad jego rodziny trafiam dopiero w Żydowskim Instytucie Historycznym (ŻIH) w Warszawie.

Gdzie we Wrocławiu mieszkał Svika Pick?

Rodzice Henryka pochodzili z Sambora na Ukrainie. Wojnę przeżyli prawdopodobnie w Związku Radzieckim. W zbiorach ŻIH-u znalazłam powojenne rejestracje rodziców Sviki we Wrocławiu - Borysa Picka, który był przedsiębiorcą i Pauliny Stern. Mieszkali w poniemieckiej kamienicy przy ul. Szczytnickiej 37/8. Pod tym samym adresem był zapisany też starszy brat Pauliny, muzyk - wujek Henryka.

Rodzina ma za sobą tragiczną historię wojenną. Z dokumentów Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Yad Vashem wynika, że babcia Henryka, od strony mamy, pochodziła z Sambora w woj. lwowskim i prawdopodobnie zginęła w Bełżcu w 1942 r. Z kolei jej syn Janek, muzyk, w tym samym roku został rozstrzelany w Samborze.

Gwiazda z Izraela odwiedziła Wrocław

Elegancka kamienica przy ul. Szczytnickiej 37 pochodzi z lat 1881-1890. Znajduje się rzut beretem od placu Grunwaldzkiego. Dziś na parterze mieści się sklep z produktami na bazie konopi indyjskich oraz salon fryzjerski, naprzeciwko kamienica z portretami dramaturga Helmuta Kajzera.

Pytam sąsiadów, czy wiedzą, kim był Svika Pick, słynny Maestro z Izreala, który mieszkał tu jako dziecko.

- Nie mam pojęcia – odpowiada mi młoda dziewczyna. – Dziś w tej kamienicy nie ma już nikogo z dawnych lat. Wszystkie mieszkania wynajmują studenci albo młode małżeństwa.

Jedno z nich właśnie wychodzi z wózkiem z bramy. - Gwiazda z Izraela? Twórca hitów Eurowizji? Pierwsze słyszymy. My tu mieszkamy od niedawna - mówi para, która mieszka w tej kamienicy. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Kamienica przy ul. Szczytnickiej, w której mieszkał Svika Pick jako dziecko Mariola Szczyrba
Kamienica przy ul. Szczytnickiej, w której mieszkał Svika Pick jako dziecko

Czy Svika Pick odwiedził kiedyś miasto swojego dzieciństwa? 

„Wiemy, że przynajmniej raz odwiedził Wrocław - w 2005 roku, gdy jedna z telewizji kręciła reality show o jego życiu, wzorowany na formacie „Rodzina Osbourne'ów”. W pierwszym odcinku Svika Pick ze swoją partnerką przyjechali do Wrocławia, odwiedzili również dom, w którym piosenkarz mieszkał. Powiedział wówczas, że będzie przyjeżdżał do miasta każdego roku. Czy tak się stało? - nie wiemy”
Muzeum Miejskie Wrocławia na Facebooku

Co twórca hitów Eurowizji mówił o Polsce?

W wywiadach Svika Pick przyznawał, że jest Polakiem. Mówił też o swojej miłości do śniegu, który przypominał mu dzieciństwo w Polsce.

„Choć bardzo chronił swoją prywatność, zdarzało mu się wspominać o wrocławskich latach, które - jak twierdził - miały duży wpływ na jego późniejszą karierę. Poza nauką w szkole podpatrywał chór w pobliskim kościele oraz pokazy cyrkowe. W późniejszych latach jego występy, w tym oryginalne stroje, będą miały dużo wizualnych nawiązań do cyrkowej atmosfery” – czytamy na Facebooku Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Być może chodzi o cyrk Arena, który w latach 50. XX w. stał na placu Grunwaldzkim. Zdjęcie można zobaczyć w serwisie polska-org.pl.

Honorowy konsul RP w Izraelu

Ostatnie lata życia nie były dla Picka łatwe. W 2018 r. artysta dostał udaru podczas lotu samolotem z Londynu do Tel Awiwu. Przeżył, ale długo walczył o powrót do zdrowia. Na nowo uczył się mówić i chodzić. Miał jeszcze wiele planów. Zmarł w swoim domu cztery lata później w wieku 72 lat.

Po jego śmierci Izrael pogrążył się w żałobie. „Svika był rewolucyjnym artystą swojego pokolenia, jednym z filarów izraelskiego popu. Svika zmarł, ale piosenki i melodie, które po sobie pozostawił, będą grane przez wiele lat” - tymi słowami pożegnał go premier kraju Yair Lapid.

- Pan Pick wciąż jest bardzo popularny w Izraelu. Musicale z jego przebojami są wystawiane obecnie w kilku teatrach, np. w Holonie. Jeżeli chodzi o jego związki z Polską, to rzeczywiście pozostawał w kontakcie z ambasadą, pełnił funkcję konsula honorowego – mówi Łukasz Levy, specjalista ds. komunikacji Ambasady Polski w Tel Awiwie.

Dodaje również, że miastem partnerskim Wrocławia jest Ramat Gan (w dystrykcie Tel Awiwu, gdzie mieszkał Pick) i byłoby świetnie, jakby w mieście, w którym urodził się Maestro, znalazła się kiedyś jakaś pamiątka po nim.

wybrane źródła:

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3384400,00.html

„Israeli pop icon, Tarantino father-in-law Svika Pick dead at 72”, ynetnews.com 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl