4. Zobacz, jak piękne są wrocławskie tereny wodonośne!

Gdzie się podziewa woda, zanim trafi do naszych kranów? Zobacz zdjęcia zjawiskowo pięknych wrocławskich terenów wodonośnych, które są także zielonymi płucami Wrocławia i naturalnym polderem zalewowym na czas powodzi. Nie można tam wchodzić, dlatego obejrzyj je razem z nami!

„6 km od centrum Wrocławia. 63 stawy, w których czeka woda, zanim trafi do kranów.  I cisza absolutna” – czytamy na facebookowym profilu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Ta piękna, mroźna kraina to tereny wodonośne: 1026 hektarów łąk i stawów położonych na południowym wschodzie Wrocławia i w obrębie sąsiadującej z nim gminy Siechnice.

Uwaga! Osoby postronne obowiązuje tam bezwzględny zakaz wstępu!

Jak czytamy na stronie internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, obszar, na którym są tereny wodonośne, został przeznaczony do uzdatniania już pod koniec XIX wieku. Zanim można było rozpocząć wykorzystywanie go do tych celów, został pokryty siecią rowów i kanałów i stawów infiltracyjnych. Musiały powstać także pompownie wody. Pierwsze studnie poborowe i rurociągi zbudowano tam na początku XX wieku.

Skąd się bierze woda w naszych kranach?

Co się musi wydarzyć, zanim do naszych wanien i czajników popłynie woda? MPWiK przedstawia to tak:

• Pompownia Czechnica pompuje wodę z rzeki Oławy na tereny wodonośne.
  • Woda trafia  sieci rowów i kanałów nawadniających (łącznie 21 km), a one rozprowadzają ją do 63 stawów infiltracyjnych (ich łączna powierzchnia to niemal 60 hektarów). To, ile wody trafia do poszczególnych zbiorników, reguluje się przy pomocy specjalnych zastawek.
  • Poddana procesowi infiltracji woda pobierana jest z całego obszaru terenów wodonośnych za pomocą 558 studni poborowych, które dostarczają ją rurociągami do trzech pompowni: Radwanice, Świątniki i Bierzany.
  • O to, by woda bez przeszkód trafiała do Zakładu Uzdatniania Wody Na Grobli a z niego do mieszkań wrocławian, dbają m.in. piękne, zabytkowe, ale wciąż doskonale się sprawujące wieże odpowietrzające.

Raj dla wydr i czapli

Tereny wodonośne to także zielone płuca Wrocławia oraz miejsce, w którym – przypominamy: zaledwie kilka kilometrów od centrum! – spokojnie żyje mnóstwo  zwierząt, m.in. wydry, bobry, czaple i bażanty.

Naturalny polder

Tereny wodonośne to także naturalny polder zalewowy zdolny w razie potrzeby pomieścić nawet 12 mln metrów sześciennych wody i w ten sposób chronić miasto przed powodzią.