wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Znamy siedem Wrocławianek Roku 2023! Te kobiety zmieniają Wrocław [ZDJĘCIA Z GALI]
Kliknij, aby powiększyć
Laureatki konkursu Wrocławianka Roku Maciej Kulczyński
Laureatki konkursu Wrocławianka Roku

W poniedziałkowy wieczór, w Teatrze Muzycznym Capitol odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowano Wrocławianki Roku 2023. Ich działalność, aktywność społeczna lub praca zawodowa zostały docenione przez reprezentantki Wrocławskiej Rady Kobiet oraz laureatki poprzedniej edycji wydarzenia. Nagrodzono je w siedmiu kategoriach.

Reklama

Tytuł Wrocławianki Roku otrzymują mieszkanki stolicy Dolnego Śląska, których nietuzinkowa działalność zawodowa, badawcza, twórcza oraz zaangażowanie społeczne zasługuje na szczególne uznanie i daje przykład innym kobietom. Laureatki plebiscytu wybiera kapituła, złożona z członkiń Wrocławskiej Rady Kobiet przy Prezydencie Miasta Wrocławia oraz laureatek poprzednich edycji konkursu.

By kobiety sięgały po więcej

W tym roku laureatki wyróżnienia wybrano spośród około 50 kandydatek zgłoszonych przez osoby fizyczne, instytucje oraz organizacje pozarządowe. Statuetki przyznano w siedmiu kategoriach działalności – równościowej, społeczno-edukacyjnej, proekologicznej, naukowo-badawczej, artystycznej, small biznes oraz w kategorii Teraz Młodość – Siła Młodości.

Jak powiedziała Joanna Nyczak, Przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet, wyróżnienie to powstało w celu promowania i prezentacji ciekawych wrocławianek, które angażują się społecznie, ale też są pełne pasji i energii oraz stanowią wzór do naśladowania dla innych.

Są to różne kobiety, w różnym wieku i o różnym doświadczeniu życiowym, ale wszystkie pełne pasji i zaangażowania. Chcemy, aby zachęciły inne panie do tego, aby się odważyły i chciały sięgać po więcej.
Joanna Nyczak

Doceniono działalność na rzecz społeczności LGBT+

W kategorii działalność równościowa laureatką została Anna Przybysz – Smarzyński. To aktywistka, osoba członkowska Kultura Równości, od 10 lat działająca na rzecz osób LGBT+. Od 2009 r. współorganizuje wrocławski Marsz Równości. Prowadzi warsztaty asertywności i samoobrony dla kobiet, a także warsztaty edukacji seksualnej skierowane do osób z niepełnosprawnościami. Koordynuje też działania pomocowe dla uchodźców z Ukrainy.

Natomiast za działalność naukowo-badawczą wyróżniono prof. Katarzynę Matczyszyn, która zajmuje się badaniami nad światłem. Jest również nauczycielem akademickim, wielokrotnie nagradzanym za osiągnięcia w kształceniu studentów. Koordynuje wiele międzynarodowych projektów edukacyjnych. Jest organizatorką międzynarodowej konferencji w zakresie fotoniki i materiałów zaawansowanych.

By najmłodsi polubili naukę

W tym roku nagrodę w kategorii działalność społeczna i edukacyjna otrzymała prof. Anna Hajdusianek. To naukowczyni, która pracuje na Politechnice Wrocławskiej w Katedrze Fizyki Teoretycznej. Stworzyła Akademię Młodych Odkrywców, która jest całorocznym cyklem zajęć dla dzieci z Wrocławia i Dolnego Śląska.

Działając przeciw wykluczeniom edukacyjnym zbudowała mobilne laboratorium, w którym przeprowadza zajęcia z eksperymentami fizycznymi w szkołach. Organizuje też wiele projektów edukacyjno-naukowych dla dzieci i młodzieży z całego regionu. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, które otrzymała za swoją dotychczasową działalność edukacyjną oraz popularyzację nauki.

Przyjechałam do Wrocławia jako bardzo młoda dziewczyna i odtąd jest to moje miasto. Dlatego to wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważne. Tym bardziej, że otrzymałam je za to, co lubię robić najbardziej, co jest pasją mojego życia.
Prof. Anna Hajdusianek

Czasem doba się magicznie wydłuża

Wrocławianką Roku w kategorii działalność proekologiczna została Agnieszka Maniewska – aktywistka, która przyczyniła się do stworzenia sieci Jadłodzielni. Obecnie we Wrocławiu jest ich już kilkanaście. Działa również edukacyjnie na warsztatach dla najmłodszych, gdzie uczy jak wykorzystywać produkty spożywcze i nie marnować żywności.

Im dłużej siedzimy w domu i zastanawiamy się, czy działalność społeczną pogodzimy z naszymi zobowiązaniami zawodowymi i prywatnymi, tym bardziej się zniechęcamy. Ale jeśli pójdziemy za tym flow, to na pewno się uda. Jestem przykładem, że mimo posiadania rodziny i pracy, jednak ratuję żywność i ta doba się magicznie wydłuża. Z tego jest duża satysfakcja.
Agnieszka Maniewska

Doceniono inwencję biznesową i twórczą

Tegoroczny tytuł Wrocławianki Roku w kategorii działalność small biznes otrzymała Kornelia Mulak, twórczyni Pilango Pilates Studio, które jest nie tylko miejscem ćwiczeń, ale i spotkań lokalnej społeczności. To nowoczesna przedsiębiorczyni, której zależy na dobrostanie odbiorców. Zorganizowała pierwszą w Polsce konferencję pilatesu z udziałem zagranicznych instruktorów. Propaguje zdrowy tryb życia i promuje lokalne inicjatywy.

Natomiast tegoroczną laureatką w kategorii Teraz młodość - Siła młodości została Katarzyna Chudziak – 17-letnia licealistka, która jest rzeczniczką Polskiej Akademii Dzieci oraz współtwórczynią i organizatorką międzynarodowej konferencji Sky Conference. Reprezentuje też Wrocław i Polskę na międzynarodowych zawodach tanecznych. Jest tegoroczną stypendystką Miasta Wrocławia za osiągnięcia artystyczne.

Kobiety potrzebują opowieści poprzednich pokoleń

Z kolei laureatką w kategorii Działalność artystyczna – Twórczynie została Joanna Kuciel–Frydryszak. To pisarka, która w swoich książkach bada historie pracujących kobiet nie tylko w czasach współczesnych. Pisze w sposób przystępny i empatyczny o grupach dotychczas niewzbudzających szczególnej uwagi historyków. Jej najnowsza książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” wydana w tym roku osiągnęła rekordowy nakład ponad 200 tys. egzemplarzy.

Wydaje się, że kobiety są teraz zainteresowane sobą i swoim rozwojem, ale mają też trochę dosyć starych wzorców i szukają nowych dróg. Do tego potrzebują jakiegoś lustra, ale też opowieści poprzednich pokoleń.
Joanna Kuciel - Frydryszak

Co roku statuetki projektuje inna wrocławska artystka

Wrocławska Rada Kobiet co roku wybiera inną, wrocławską artystkę, która projektuje statuetki. W roku 2020 zrobiła je Anna Zamorska, w roku 2021 Beata Stankiewicz, w ubiegłym roku Patrycja Pati Dubiel, a tym razem stworzyła je Kalina Bańka. Wszystkim Wrocławiankom Roku 2023 statuetki wręczył prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Cieszę się, że możemy spotkać się w takim gronie i nagrodzić te wrocławianki, które zarażają nas niesamowitą energią, inspirują nas i pokazują jak dobrze i mądrze walczyć. Choć tych pań, które należałoby nagrodzić, jest zdecydowanie więcej.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Przyznano wyróżnienie specjalne

W tym roku przyznano również wyróżnienie specjalne dla Biura Łącznikowego Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu za wieloletnie zaangażowanie w promocję zasad równouprawnienia i równego traktowania we Wrocławiu oraz na Dolnym Śląsku poprzez organizację i współorganizację licznych konferencji spotkań i debat.

Wrocławianki Roku 2023 w poszczególnych kategoriach:

  • Działalność równościowa – Anna Przybysz - Smarzyński
  • Działalność społeczna i edukacyjna – prof. Anna Hajdusianek
  • Działalność proekologiczna – Agnieszka Maniewska
  • Działalność naukowo-badawczą – prof. Katarzyna Matczyszyn
  • Działalność small biznes (mała przedsiębiorczość) – Kornelia Mulak
  • Działalność artystyczna – Twórczynie – Joanna Kuciel - Frydryszak
  • kategoria specjalna: Teraz młodość - Siła młodości – Katarzyna Chudziak

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl