W projekcie socjalnym „Odnaleźć siebie”, prowadzonym przez pracownice socjalne - organizatorki społeczności lokalnej z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, nie chodziło wyłącznie o to, by pomóc uczestniczkom dobrać apaszkę do stroju, ale o dużo więcej: szlifowanie umiejętności pozwalających na dobrą komunikację, pokonywanie tremy, asertywność, kreatywność, autoprezentację oraz o wzmocnienie poczucia własnej wartości, słowem o wszystko to, co ułatwia funkcjonowanie we współczesnym świecie.
Trzy stylizacje...
Podczas zajęć, które rozpoczęły się pod koniec września, uczestniczki – panie w różnym wieku i z różnym życiowym bagażem – przygotowywały trzy różne stylizacje z ubrań z drugiej ręki: sportową, codzienną i wizytową.
Podczas pokazu zaprezentowały je przed publicznością.
... i dużo cennych umiejętności
Wcześniej zajmowały się m.in. analizowaniem typu sylwetki, ustalaniem, w jakich kolorach wyglądają najlepiej, szukaniem sposobów na odmienienie stroju za pomocą dodatków. Nagrywały także krótkie filmy, dzięki którym uczyły się mówić do kamery, a tym samym pokonywać tremę. Te filmy stały się ważnym elementem pokazu.
Na jednym z nich jest pani Oksana, która znalazła się we Wrocławiu, bo musiała uciec przed wojną z Ukrainy.
– Kiedy jestem mocniejsza emocjonalnie, widzę rezultat po swoim dziecku. Mogę wtedy więcej. Mogę mu lepiej pomóc. Czuję, że życie się nie skończyło – powiedziała.
Z kolei pani Jadwiga, która rzadko zajmowała się swoimi potrzebami i nie lubiła patrzeć w lustro, przekonała się, że w wielu rzeczach może wyglądać dobrze.
– Cieszę się, że wreszcie zaczęłam smakować życie – powiedziała.
Praca nad pokazem, uruchamianie pokładów własnej kreatywności, możliwość spotkania się z innymi, wzajemne motywowanie, radość, która temu towarzyszyła, wreszcie okazja, by wreszcie zrobić coś dla siebie - każda z tych rzeczy sprawia, że uczestniczki projektu mogły poczuć się silniejsze.Agnieszka Piskorska, organizatorka społeczności lokalnej