Specjaliści od zieleni są potrzebni
Rozwój zielono-błękitnej infrastruktury to jeden z priorytetów miasta, a co za tym idzie wyzwanie w zatrudnianiu specjalistycznej kadry na każdym poziomie. Zespół Szkół nr 3 przy ul. Szkockiej we Wrocławiu kształci od kilku lat przyszłych techników architektury krajobrazu, a od zeszłego roku techników ogrodników. Jest to również wiodąca placówka we Wrocławiu kładąca nacisk na kształcenie kompetencji z zakresu m.in. zrównoważonego rozwoju czy bioróżnorodności.
Bardzo nam zależy na tym, żeby stale i sukcesywnie podnosić rangę kształcenia zawodowego, które w tej chwili nie jest w wystarczającym stopniu wybierane przez absolwentów szkół podstawowych. Takie umowy współpracy z uczelniami mają zwykle podpisane licea ogólnokształcące. Pracownicy uczelni zapraszają uczniów do siebie na wykłady, warsztaty czy zajęcia laboratoryjne - to podnosi prestiż kształcenia.Ewa Szczęch, dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych
– Myślę, że architekt krajobrazu to zawód bardzo dziś modny, poszukiwany i dobrze, żeby o tym uczniowie na początku swojej drogi wiedzieli, żeby dalej chcieli się uczyć. Muszą pamiętać, że wcale nie trzeba kończyć edukacji po pięciu latach z uzyskaniem tytułu technika. Warto ją kontynuować i starać się o przyjęcie na uczelnię, bo jest zawód przyszłości – dodaje dyrektor.
Zespół Szkół nr 3 łączy siły z Uniwersytetem Przyrodniczym
W środę (14 lutego) odbyło się spotkanie, podczas którego została podpisana umowa pomiędzy Wydziałem Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego a Zespołem Szkół nr 3 we Wrocławiu, który kształci uczniów m.in. na kierunku technik architektury krajobrazu.
Ta współpraca da uczniom przede wszystkim możliwość dalszego rozwoju. Zależy nam na tym, aby po zakończeniu edukacji w technikum, nasi uczniowie kontynuowali naukę w tym zawodzie, żeby dalej rozwijali się jako przyszli architekci krajobrazu. Jest to możliwe dzięki takiej przyjaźni, która mam nadzieję, że powstanie pomiędzy szkołą a wydziałem. W ten sposób nasi uczniowie już na etapie technikum będą mogli poznać uczelnię i zobaczyć jak tam się pracuje.Filip Marek, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu
– To porozumienie jest dla mnie ważne, ponieważ jest to pierwsza taka oficjalna współpraca z Uniwersytetem Przyrodniczym. Kierunek architektury krajobrazu został wybrany jako wiodący u nas w szkole (jest tam największy próg punktowy w rekrutacji), ale wszystkie nasze kierunki w Zespole Szkół nr 3 są powiązane z kierunkami, które mogą mieć kontynuację właśnie na Uniwersytecie Przyrodniczym, bo mamy też żywienie, rachunkowość czy turystykę. Uczniowie widząc współpracę naszej architektury krajobrazu z Wydziałem Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu mam nadzieję, że dostrzegą ją szerzej, w kontekście całej uczelni – mówi dyrektor.
Podpisanie porozumienia o współpracy to kolejny etap, aby rozwijać zainteresowania, innowacyjność oraz nowoczesne technologie w Zespole Szkół nr 3. Umożliwi też współpracę pomiędzy uczniami a studentami w zakresie najnowszych zagadnień z zakresu zmian klimatycznych oraz zrównoważonego rozwoju poprzez udział w warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez pracowników UPWr, a władze uczelni będą mogli dowiedzieć się, czego od studiów oczekują młodzi ludzie.
– Poza tym, każdy głos ze strony środowiska nastoletniego pozwala nam lepiej kształtować program studiów, bo wiemy wtedy jakie są oczekiwania młodych ludzi, nie tylko z racji przedmiotów jakie mają studiować, ale też formy kształcenia – dodaje prof. Beata Raszka.