3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Uczniowie z Wrocławia będą się uczyć uprawy winorośli i prowadzenia winnicy [SZCZEGÓŁY]
Uczniowie ZS nr 3 we Wrocławiu fot. UM Wrocławia
Uczniowie ZS nr 3 we Wrocławiu

Uprawa winorośli i prowadzenie winnicy, a także ogrodnik miejski – to dwie nowe klasy, które zostaną otwarte od września 2023 w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Szkockiej we Wrocławiu. Ich uruchomienie to odpowiedź na zapotrzebowanie pracodawców na tego typu specjalistów. Kiedy startuje rekrutacja? Podpowiadamy.

Od września będą do wyboru nowe specjalizacje

W Zespole Szkół nr 3, przy ul. Szkockiej we Wrocławiu powstaną dwie nowe klasy uprawa winorośli i prowadzenie winnicy (na kierunku technik ogrodnik), a także ogrodnik miejski (na kierunku technik architektury krajobrazu).

Patrząc na to, jak wiele nowych nasadzeń i terenów zielonych powstaje w mieście oraz jak zmienia się podejście do ich projektowania, postanowiliśmy od nowego roku szkolnego kształcić ogrodników miejskich.
Filip Marek, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu

– Uczniowie w planie zajęć będą mieli takie przedmioty jak: dziedzictwo kulturowe i współczesne trendy rozwoju miast oraz zrównoważony rozwój. Zdobędą też niezbędną wiedzę dotyczącą infrastruktury technicznej miasta czy hortiterapii (rodzaj terapii, która łączy w sobie medycynę i uprawianie ogrodnictwa - red.) – dodaje.

O potrzebie tego typu specjalistów na rynku pracy mówi Grażyna Tadla, właścicielka firmy zajmującej się projektowaniem terenów zielonych.

Od dłuższego czasu borykamy się z brakiem wykształconych pracowników. W większości to my uczymy od podstaw swoją kadrę. A wiadomo, że to wymaga dużo czasu i pieniędzy. Zawód nie jest taki prosty, jakby mogło się wydawać. Wymaga sporej wiedzy o mieście i roślinach. Dlatego cieszymy się, że szkoła poszerza swoją ofertę o specjalizację ogrodnik miejski.
Grażyna Tadla

Na Dolnym Śląsku prężnie rozwija się winiarstwo

Drugą nowością, w ramach kierunku technik ogrodnik, jest uprawa winorośli i prowadzenie winnicy. Jak przyznaje dyrektor placówki, obecnie Dolny Śląsk jest trzecim województwem w kraju pod względem posiadanych winnic. A żeby efektywnie nimi zarządzać, niezbędna jest fachowa wiedza.

Będziemy kształcić w ścisłym porozumieniu z aktywnie działającymi winiarzami, wykonującymi ten zawód na co dzień. A wszystko po to, by wykształcić jak najlepszych pracowników, którzy - mamy nadzieję, w niedalekiej przyszłości staną się ich pracownikami.
Filip Marek, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu

Na tym kierunku będą takie przedmioty, jak:

• uprawa i pielęgnacja winorośli,
  • zakładanie i prowadzenie winnicy,
  • podstawy somelierstwa (znawca win),
  • enoturystyka (turystyka winiarska).

– Winiarstwo traktowane jest już jako prężnie rozwijający się na Dolnym Śląsku biznes. A osoby, które wiedzą, jak prowadzić takie winnice, jak chronić je przed szkodnikami, są i będą niezwykle cennymi pracownikami. Potrzebujemy osób z takimi kwalifikacjami. Winnic na Dolnym Śląsku jest bowiem coraz więcej i ktoś musi w nich pracować – mówi Nestor Kościański, prezes stowarzyszenia Winnice Dolnośląskie.

W tym roku rekrutacja do szkół ponadpodstawowych ruszy 15 maja.