Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Niewielu mieszkańców naszego miasta wie, że na terenie dzisiejszego domu zakonnego sióstr Notre Dame na Ostrowie Tumskim wznosił się kiedyś potężny zamek, który miał wymiary porównywalne z ówczesnym Wawelem. Dzięki badaniom archeologicznym przeprowadzonym pod kierunkiem prof. Małgorzaty Chorowskiej z Politechniki Wrocławskiej możemy wyobrazić sobie, jak wyglądała piastowska rezydencja, w której książęta wrocławscy snuli plany zdobycia korony polskiej.
Zapomniany książę
Bolesław Wysoki jest nieco zapomnianym władcą Wrocławia. Mówimy o „Dynastii Henryków”, a przecież jej założycielem był właśnie Bolesław. Syn Władysława Wygnańca, który w dramatycznych okolicznościowych wraz z ojcem musiał opuścić swoje polskie włości. Podczas pobytu w Niemczech Bolko był rycerzem na dworze króla Konrada III, z którym brał udział w II krucjacie. Zwiedził wówczas Konstantynopol i Ziemię Świętą.
Potem wstąpił na służbę na dworze Fryderyka I Barbarossy. Brał udział w wyprawie władcy do Włoch po koronę cesarską. Podczas tej podróży stoczył zwycięski pojedynek z najgroźniejszym wojownikiem Mediolanu. Włoski harcownik wyzywał na pojedynki najdzielniejszych rycerzy z cesarskiego orszaku i bez wysiłku kładł ich trupem.
Rozgniewany bezczelnością mediolańczyka Bolko, obdarzony ogromnym wzrostem i nadludzką siłą, podczas pojedynku ugodził przeciwnika kopią tak celnie, że włoski „olbrzym, śmiertelną odebrawszy ranę, wypadł z siodła i omdlał”, jak zanotowali kronikarze Bolko swoim czynem wzbudził zachwyt i szacunek całej armii cesarskiej. Był zatem człowiekiem bywałym w świecie, świetnie zorientowanym w europejskiej polityce oraz w wyglądzie siedzib wielu władców. Nic dziwnego, że po powrocie z wygnania i opanowaniu Wrocławia przystąpił do budowy na miejscu skromnego grodu, rezydencji godnej europejskiego księcia.
Prof. Chorowska uważa, że śmiało można uznać, iż wzorem dla wrocławskiego obiektu była słynna kaplica pałacowa ufundowana przez Karola Wielkiego w Akwizgranie. Na podstawie badań metodą węgla C14 przekonujemy się, że swą potężną siedzibę Bolko zaczął wznosić natychmiast po przybyciu do nadodrzańskiego grodu. Było to w latach 1166-1186.