wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wiadomości z regionu
  4. Stan zagrożenia pożarem w lasach
Kliknij, aby powiększyć
Pojazd straży pożarnej na tle płonącego lasu (zdjęcie ilustracyjne) Gerd Altmann/pixabay.com
Pojazd straży pożarnej na tle płonącego lasu (zdjęcie ilustracyjne)

Na aktualnej mapie (z 3 maja godz. 9.00) w większości polskich lasów panuje średnie zagrożenie pożarem. Przeczytaj, co można, a czego nie należy robić w lesie, gdy niebezpieczeństwo zaprószenia ognia jest tak duże. Tym bardziej, że patrząc w niebo, możemy spodziewać się znacznie poważniejszej sytuacji.

Reklama

Wróćmy do środy (1 maja), gdy o godzinie 9.00 Instytut Badawczy Leśnictwa opublikował podobną mapkę. Wówczas również niemal dla całej Polski stan zagrożenia pożarem określano jako średni.

I kilka godzin później, o godzinie 13.00, parametry drastycznie się pogorszyły. Tylko wybrane rejony w górach i na pojezierzu utrzymały średni stopnień zagrożenia. Resztę mapy zabarwiono na alarmujący kolor czerwony.

W komunikacie IBL ostrzegał: „Jeśli pogoda się utrzyma, do końca tygodnia zagrożenie to będzie rosnąć”. Od środy opadów nie było.

Zagrożenie pożarem w lasach 3 maja

Na stronach poszczególnych leśnictw (zakładka: Informacje; następnie: Zagrożenie pożarowe) publikowana jest mapka z zagrożeniem pożarem. Dzisiaj (3 maja) godzinie 9.00 stan alarmujący panował w rejonach wokół Częstochowy, Ostrołęki i na południe od Słupska. W pozostałych regionach Polski zagrożenie jest średnie.

Jak zachowywać się w lesie, gdy jest duże zagrożenie pożarem?

  • Zanim wybierzesz się do lasu sprawdź zagrożenie pożarowe.
  • Ognisko można rozpalić tylko w miejscu do tego wyznaczonym. W przypadku dużego zagrożenia pożarowego (3 stopień, czerwony) nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych.
  • Biwakować można tylko w miejscach do tego przeznaczonych.
  • Niedopałki papierosów mogą wywołać pożar – nie pal w lesie.
  • Nad jezioro lepiej dostać się pieszo lub rowerem, jeśli musisz dojechać samochodem – pozostaw go na miejscu postoju pojazdów. Nie zastawiaj dróg dojazdowych, samochody służb ratowniczych są znacznie szczersze niż pojazdy osobowe.
  • Śmieci zabierz ze sobą, zwłaszcza szkło.
  • Jeśli zauważyłeś pożar – alarmuj, dzwoniąc pod numer 998 lub 112.

Po zgłoszeniu się dyżurnego podaj:

  • Swoje imię i nazwisko.
  • Możliwie dokładną lokalizację miejsca, w którym się pali. Jeśli masz taką możliwość, podaj pozycję odczytaną z systemu GPS.
  • Opisz, co się pali: czy jest to pożar ściółki, czy ogień objął wierzchołki drzew; czy drzewa są niskie, czy wysokie, czy jest to las iglasty, czy liściasty. W miarę możliwości określ szacunkowo powierzchnię pożaru (np. powierzchnia wielkość boiska do siatkówki).
  • Zwróć uwagę, czy zagrożeni są ludzie, zwierzęta gospodarskie i budynki.

Poczekaj potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia. Przyjmujący zgłoszenie może jeszcze poprosić cię o dodatkowe informacje.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl