Ten rok upływa we Wrocławiu pod znakiem dobrych relacji. W mieście odbyło się wiele wydarzeń, podczas których można było spotkać się ze znajomymi lub poznać nowe osoby. O to, aby wrocławianie byli aktywni, dbają Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego i miejskie instytucje organizujące koncerty, warsztaty i pikniki.
Święta to jednak wyjątkowy czas. Kojarzący się z tradycją, rodziną. Tu trudniej o spontaniczność… Psychologowie zachęcają, aby zadbać nie tylko o tradycje, ale także o siebie. Po codziennym pędzie nie potrzebujemy kolejnej pogoni za zakupami czy czystym mieszkaniem. Tym bardziej że często nerwowe przygotowania do Wigilii odbijają się na atmosferze przy stole. A jeśli jesteśmy sami? Tym bardziej powinniśmy zatroszczyć się o swój komfort.
Człowiek jest istotą społeczną, do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje kontaktu z ludźmi. Święta Bożego Narodzenia jak w soczewce pokazują stan naszych relacji z otoczeniem. Jeżeli odczuwamy ból samotności, powinniśmy postawić sobie zadanie aktywnego nawiązania nowych kontaktów. Najlepiej z osobami znajdującymi się w podobnej sytuacji. Możemy zaproponować wspólną wigilię, spacer czy wyjście do kościoła. W sytuacji ekstremalnej, gdy całkiem sami przeżywamy święta, pomoże posprzątanie i przyozdobienie mieszkania, świąteczny strój, dobre jedzenie i telefoniczne złożenie życzeń znajomym. Warto zadbać także o odpoczynek.Anna Litwin, psycholog
Boże Narodzenie 2022. Wigilia seniora
Seniorzy to grupa, którą samotność w święta boli najbardziej. Przywiązani do tradycji, żyjący rodzinnymi wspomnieniami, rzadko decydują się na zaproszenie kogoś lub wyjście z domu. A warto! Bo wychodząc z domu (nie tylko od święta), można zyskać drugą rodzinę.
Ponad 150 seniorów z różnych wrocławskich organizacji spotkało się w mikołajki na opłatku. Wydarzenie było formą podziękowania za tworzenie środowiska wrocławskich seniorów. Szereg działań oferuje im Wrocławskie Centrum Seniora. Informacje można uzyskać pod numerem 739 194 102 lub 739 194 072 albo pisząc e-mail na adres ptw[at]wcrs.pl.
Samotni na święta Bożego Narodzenia
Wigilię Pełną Ciepła dla co najmniej 400 samotnych i potrzebujących osób przygotuje na 24 grudnia Stowarzyszenie Tratwa w Czasoprzestrzeni. Spotkanie zacznie się o godzinie 14, ale warto przyjść na ulicę Tramwajową 1-3 nieco wcześniej. Przygotowano tradycyjny posiłek, a także część artystyczną – wspólnie z chórem będzie można pośpiewać kolędy.
W Czasoprzestrzeni odbędzie się także wigilia obrządków wschodnich: dla uchodźców, matek z dziećmi, których ojcowie walczą na wojnie, i innych potrzebujących. Spotkanie na 400 osób będzie zorganizowane 6 stycznia 2023 r. o godz. 14. W menu charakterystyczne dla tej kultury potrawy, a na deser wspólne śpiewanie.
Potrzebujący, którzy korzystają z jadłodajni i łaźni Caritas, mogą przyjść 23 grudnia na Ostrów Tumski po specjalne paczki (obowiązują zapisy). Początek wydawania o godz. 9.45. W Wigilię upominki od Caritas otrzymają także dzieci z pieczy zastępczej.
Podstawowe produkty spożywcze na wieczerzę można kupić w niższych cenach w pierwszym sklepie społecznym we Wrocławiu. Jest przeznaczony wyłącznie dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Otwarty został 9 grudnia przy ul. Sądowej 14. Zakupy mogą tu zrobić wyłącznie osoby posiadające kartę klienta wydawaną na miejscu na podstawie specjalnego zaświadczenia.
Spokojnie, to tylko święta
Dlaczego czas, który ma być dla nas, dla rodziny, jest często wypełniony poganianiem, pokrzykiwaniem i gorączkowym spoglądaniem, czy pierwsza gwiazdka już „każe” siadać do stołu. Odpuśćmy, zróbmy zakupy wcześniej, podzielmy się przygotowaniami, wybaczmy drobne niedociągnięcia i cieszmy się sobą. Oto kilka praktycznych porad, aby przygotowania do wigilijnego wieczoru były łatwiejsze.
Jakie drzewko najlepsze?
Najczęściej na święta kupujemy świerki – mają przystępną cenę, żywy kolor i zapach, a także typowo choinkowy kształt. Jednak bardzo szybko gubią igły. Jeśli chcemy, aby drzewko postało dłużej (nawet dwa miesiące!), wybierzmy jodłę. Tu też są jednak minusy – choć pięknie wygląda, niestety jest droższa i nie pachnie. Najrzadziej wybierana na choinkę jest sosna. A szkoda, bo choć ma rzadkie igły, ma przystępną cenę, piękny zapach i długo utrzymujące się na gałązkach igły.
Drzewko najlepiej kupić w donicy na dwa tygodnie przed świętami i stopniowo przenosić je w coraz cieplejsze miejsce. Dzięki temu lepiej zniesie temperaturę w domu. Choinka cięta powinna być kupiona zaledwie na kilka dni przed ubraniem. Warto także zaopatrzyć się w stojak z pojemnikiem na wodę i regularnie podlewać drzewko.
Gdzie kupić choinkę we Wrocławiu, sprawdź tutaj.
Ryba z Milicza czy z selera?
Karp na stole wigilijnym jest tak ważny, jak prezenty pod choinką. Zapobiegliwi już powinni rozglądać się za dostawcą, aby nie stać w kolejkach przed świętami. W tym roku władze Wrocławia zdecydowały, że na terenie miasta nie można sprzedawać żywych karpi. Ryby będą sprzedawane już wypatroszone.
Sprawdź listę punktów sprzedaży tutaj.
A dla tych, którzy nie jedzą mięsa najlepiej usmażyć karpia z... selera.
Przepis na smażonego karpia z selera
Składniki:
- seler (cała bulwa)
- bulion warzywny
- wodorosty nori – 1 arkusz + 2arkusze
- sos sojowy – 2 łyżki
- liście laurowe – 2 sztuki
- ziele angielskie – kilka ziaren
- sól i pieprz (czarny lub ziołowy)
- kolendra (kilka ziaren - opcjonalnie)
- panierka: mleko sojowe, mąka pszenna, olej roślinny, bułka tarta (kilka łyżek)
Sposób przygotowania:
Seler należy obrać i pokroić w 1-centrymetrowe plastry. W dużym garnku zagotować bulion z arkuszem wodorostów nori. Dodać liście laurowe, ziele angielskie i kolendrę oraz sos sojowy. Do gotującego się bulionu dołożyć plastry selera i gotować ok. 15 minut – aż staną się miękkie. Wyjąć ugotowany seler cedzakiem, odsączyć i wyłożyć do ostudzenia.
Przygotować panierkę. Do miseczki wlać odrobinę mleka zmieszanego z mąką i przyprawami: solą, pieprzem, kurkumą. Konsystencją ma przypominać gęste ciasto naleśnikowe. W drugiej miseczce wyspać bułka tarta. Każdy plaster selera owinąć lekko zwilżonym wodą paskiem nori i przez chwilę zamoczyć w panierce z mleka i przypraw. Następnie obtoczyć w bułce tartej. Na patelnię wlać odrobinę oleju. Gdy się porządnie rozgrzeje, ułożyć na niej plastry selera. Obsmażać z każdej strony przez ok. 2 minuty.
12 potraw? Zrób lub kup
Kiedyś na wigilijną kolację przygotowywano tyle potraw, ile jest dni w tygodniu. Po jakimś czasie na stole zaczęło pojawiać się 9 potraw – tyle, ile jest chórów anielskich. Później liczba dań wzrosła do 12. Wiąże się to z liczbą apostołów przy ostatniej wieczerzy, niektórzy uważają, że także z liczbą miesięcy w roku.
Jakie to potrawy?
- Barszcz czerwony z uszkami
- Zupa grzybowa lub sos grzybowy
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Krokiety
- Kompot z suszu
- Groch z kapustą
- Karp
- Śledzie na różne sposoby
- Kutia, makaron z makiem lub moczka
- Sernik
- Makowiec
- Piernik
Jeśli masz liczną rodzinę, warto podzielić się przygotowaniami albo… kosztami. Bo przecież świąteczne dania można też zamówić. Wrocławianie zdradzili nam, gdzie kupują pierogi z kapustą, krokiety, uszka z grzybami czy barszcz czerwony. Teraz my zdradzamy ich ulubione miejsca naszym czytelnikom.
Zobacz, gdzie zamówić świąteczny catering tutaj.