3. Dla seniorów
  4. Wrocławscy seniorzy w świątecznej atmosferze podzielili się opłatkiem
Na zdjęciu uczestniczki wigilii dla wrocławskich seniorów Tomasz Hołod
Na zdjęciu uczestniczki wigilii dla wrocławskich seniorów

Ponad 150 seniorów z różnych wrocławskich organizacji spotkało się w mikołajki na wspólnych opłatku. Wydarzenie, jedno z wielu, jest formą podziękowania seniorom za zaangażowanie w tworzenie aktywnego i pełnego dobrej energii środowiska wrocławskich seniorów.

Wrocław dziękuje seniorom

Na spotkanie wigilijne przybyło około 150 seniorów, którzy działają w różnych organizacjach. W ten sposób władze Wrocławia i Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego chciało podziękować całemu środowisku senioralnemu.

– Seniorzy to jedna trzecia mieszkańców Wrocławia. Myślę, że wszyscy powinniśmy o tym pamiętać i dbać o ten najważniejszy fundament miasta – mówi Katarzyna Delikowska, kierownik zespołu Przestrzeń Trzeciego Wieku, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.

Na wigilii gościli m.in. członkowie Polskiego Związku Rencistów i Inwalidów oraz różne grupy stowarzyszeniowe działające na rzecz seniorów.

Bardzo mnie cieszy, że mamy możliwość spotkać się w tak dużym gronie. To daje nam świadomość, jak różnorodne jest środowisko senioralne Wrocławia, jak różne są nasze potrzeby i cele, które spełniają te organizacje.
Michalina Witczak, Przewodnicząca Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Emerytów i Inwalidów Zarząd Okręgowy we Wrocławiu

– Ta wigilia, ta atmosfera i możliwość przebywania z ludźmi to dla nas wspaniałe rzeczy. Składam wyrazy wielkiego podziękowania. Oczywiście życzylibyśmy sobie, aby miasto dalej tak dbało o seniorów, jak to jest do tej pory – mówi Barbara Sikorska-Dominik, aktywna seniorka z Biskupina.

Aktywność seniorom się po prostu opłaca

Polski Związek Emerytów i Inwalidów ma we Wrocławiu około 4 tys. członków. Organizacja prowadzi działania na rzecz integracji i aktywizacji środowiska.

– Chcemy integrować seniorów, aby zdawali sobie sprawę, że nie są sami, że mogą znaleźć pomoc, rozrywkę, jakąś przeciwwagę samotności  – mówi Michalina Witczak. – Środowisko seniorów odczuwa ogromną samotność, czasem nawet uczucie wykluczenia społecznego. Aktywność daje nam ogromną satysfakcję, że potrafimy wyjść z domu. Mamy spełnioną chęć bycia potrzebnym – dodaje Michalina Witczak.

Seniorzy, którzy uczestniczyli w opłatku, to nie tylko osoby zrzeszone.

– Jesteśmy emerytami i staramy się współpracować z różnymi organizacjami, bo to korzystne dla nas. Teraz zacieśniliśmy współpracę z Przestrzenią Trzeciego Wieku – mówi Barbara Sikorska-Dominik.

Wrocławskie Centrum Seniora

Seniorzy organizują dla siebie nie tylko imprezy towarzyskie, ale również wydarzenia edukacyjne: szkolenia, wykłady, warsztaty. Harmonogram tygodniowych wydarzeń dla seniorów organizowanych przez zespoły WCRS jest dostępny:

• na Facebooku Przestrzeni Trzeciego Wieku WCRS oraz w punkcie informacyjnym przy pl. Solidarności 1/3/5 (pok. 318), pod numerami 739 194 102 i 739 194 072 lub adresem ptw[et]wcrs.pl
  • na stronie internetowej www.seniorzy.wroclaw.pl prowadzonej przez Wrocławskie Centrum Seniora WCRS oraz w punkcie informacyjnym przy pl. Dominikańskim 5 (pok. 15), pod numerami 71 344 44 44 i 71 772 49 40 lub adresem karta.seniora[et]wcrs.pl