wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zaćmienie Słońca we Wrocławiu. Zobacz datę i godziny. Przeczytaj, jak bezpiecznie obserwować zaćmienie, żeby nie stracić wzroku!

Zaćmienie Słońca we Wrocławiu. Zobacz datę i godziny. Przeczytaj, jak bezpiecznie obserwować zaćmienie, żeby nie stracić wzroku!

Robert Migdał,

Kliknij, aby powiększyć
Zaćmienie Słońca będzie można zobaczyć we Wrocławiu już za kilka dni... Na zdjęciu widać częściowe zaćmienie Słońca Pixabay
Zaćmienie Słońca będzie można zobaczyć we Wrocławiu już za kilka dni... Na zdjęciu widać częściowe zaćmienie Słońca

To będzie kosmiczny spektakl na niebie nad Wrocławiem. We wtorek, 25 października, prawie w samo południe, Księżyc znajdzie się między Ziemią a Słońcem i będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Zobaczcie, w jakich dokładnie godzinach będzie można zobaczyć zaćmienie i jak to zjawisko oglądać bezpiecznie, żeby nie zniszczyć wzroku. Oto szczegóły.

Reklama

– To będzie okazja do podniesienia wzroku od naszych spraw codziennych ku niebu i  przyjrzeniu się majestatowi wszechświata – uśmiecha się profesor Paweł Rudawy z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zaćmienie Słońca 2022. W jakich godzinach będzie można zobaczyć zaćmienie we Wrocławiu?

  • Początek, pierwsze zetknięcie tarczy Księżyca z tarczą Słońca – to będzie godzina 11.12.
  • Następnie maksimum zaćmienia, kiedy największa część Słońca będzie zasłonięta, to godzina 12.19.
  • I koniec zaćmienia nad Wrocławiem – godzina 13.26.

Zaćmienie Słońca 2022. Jak bardzo będzie zasłonięte Słońce 25 października?

– Słońce będzie zakryte aż w 34 procentach. To dużo – mówi profesor Paweł Rudawy. – Ale jeżeli ktoś nie będzie uprzedzony o tym, że takie zjawisko zachodzi, to może się nawet nie zorientować, że nieco spadła ilość światła docierającego do nas. Będzie miał wrażenie, że może jakaś chmurka przysłoniła Słońce…  Nie będzie dramatycznych ciemności w ciągu dnia – dodaje.

Zaćmienie Słońca 2022. W tym roku częściowe, a kiedy całkowite zaćmienie nad Wrocławiem?

Niestety całkowite zaćmienie Słońca będzie można zobaczyć na niebie nad Wrocławiem dopiero w… 2135 roku. – Więc zdrowia życzę i długiego życia, żeby doczekać… – uśmiecha się profesor. 

Zaćmienie Słońca 2022. Jak je bezpiecznie obserwować?

Musimy zdawać sobie sprawę, że Słońce jest jedynym obiektem astronomicznym, który może wyrządzić nam krzywdę w trakcie obserwacji.

– Ze Słońca do oka obserwatora dociera tak niezmierna ilość energii, że nawet popatrzenie okiem bez wzmocnienia, bez patrzenia przez instrument optyczny, może uszkodzić  wzrok. A każde spojrzenie okiem uzbrojonym w teleskop na Słońce może być dla oka absolutnie katastrofą -  dno oka może ulec poparzeniu, spaleniu – mówi prof. Rudawy.

Jaki jest więc bezpieczny sposób?

Najprostsza metoda, najbezpieczniejsza i zalecana do obserwacji zaćmienia Słońca - bez powiększenia - to zaopatrzenie się w specjalne okulary zaćmieniowe, których  oprawki wypełnione są specjalną folią mylarową, które osłabiają wiązkę Słońca 100 tysięcy razy. Czyli sprowadzają ją do jasności tarczy Księżyca. I wtedy możemy  absolutnie bezpiecznie patrzeć na Słońce.
mówi prof. Paweł Rudawy

Drugi sposób – jeśli nie mamy dostępu do takich okularów – to jest zakupienie w sklepie z przyborami do spawania płytki szklanej nr 13 do masek spawalniczych.

– To jest takie szalenie gęste, nieprzeźroczyste szkło. W szczególności, gdy uzupełnimy je płytką, która pochłania promieniowanie ultrafioletowe, to „kanapka” złożona z takich dwóch płytek pozwala nam bezpiecznie patrzeć na Słońce – opowiada prof. Rudawy.

Zaćmienie Słońca 2022. Jak obserwować przez teleskop?

Natomiast jeżeli  chcemy do obserwacji wykorzystać teleskop, to warto wykorzystać obserwację metodą  projekcyjną. Na czym ona polega?

– Kierujemy  teleskop – metodą prób i błędów, broń boże zaglądając do środka – na Słońce, a za okularem umieszczamy kartkę papieru. I tak manewrujemy wysuwem okularu i położeniem kartki, aż uzyskujemy na kartce duży, ładny, jasny, powiększony obraz Słońca. To ma taką zaletę, że na tę kartkę  może patrzeć jednocześnie  wiele osób i nikt się nie przepycha przy teleskopie – tłumaczy profesor. 

Zaćmienie Słońca 2022. Pamiętajcie: żadne przydymione świeczką szkiełka!

Profesor Paweł Rudawy alarmuje: – Ze Słońcem nie ma żartów. Nawet kiedy robimy zdjęcie zachodzącego Słońca za pomocą lustrzanki optycznej, to  też szkodzimy naszemu oku. Na Słońce się nie patrzy! Ani przez okulary przeciwsłoneczne, ani przez jakieś przydymione świeczką szkiełka!

I przypomina: – Wszyscy wielcy astronomowie epoki  Odrodzenia – Galileusz i spółka – skończyli jako ślepcy dlatego, że obserwowali między innymi  Słońce przez przydymione soczewki teleskopu lub przez przydymione płytki szklane. I owszem – światło widzialne było stłumione, ale do oka docierały podczerwień i ultrafiolet i  upiekły im oczy!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl