wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zabytkowe lokomotywy i wagony na stacji Wrocław Leśnica. Wstęp wolny (zobacz zdjęcia)
Kliknij, aby powiększyć
Zabytkowy pociąg na stacji. Widać też ludzi zwiedzających lokomotywę i stojących na peronie materiały prasowe/Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu/Barbara Zegarlicka
Zabytkowy pociąg na stacji. Widać też ludzi zwiedzających lokomotywę i stojących na peronie

Uwielbiasz stare pociągi? Marzy ci się chwilowa podróż w czasie do lat, kiedy po dolnośląskich torach jeździły pociągi retro? Jeśli tak, to nie może cię zabraknąć 17 marca, w godzinach od 10:00 do 17:00, na stacji kolejowej Wrocław Leśnica. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zaprezentuje w Leśnicy perełki starego taboru kolejowego. Wstęp wolny! 

Reklama

- Poza flagowymi egzemplarzami lokomotyw i wagonów z kolekcji Klubu nie zabraknie nowości i niespodzianek. Wśród prezentowanego taboru kolejowego znajdzie się "Świadek Historii", elektrowóz EP05 - 22, który był mimowolnym świadkiem strajku w Ursusie w 1976 roku - informuje Michał Wychodil, rzecznik prasowy Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu i dodaje:

- Ponadto lokomotywa ta ciągnęła awangardowy w czasach PRL ekspress "Odra II", którego wagony zbudowano we wrocławskim Pafawagu w latach 70. Poza podwyższonym standardem odznaczały się one jak na tamte czasy odmiennymi barwami - kolorem ecru-kości słoniowej z czerwono - bordowym pasem. Skład ten kursował na trasie Wrocław - Warszawa.

Skrzyżowanie czołgu z tramwajem i "kociołek"

W Leśnicy nie zabraknie słynnego "Fiata" czyli spalinowozu SU45 - 079 z 1973 roku, znanego z podróży pociągami muzealnymi czy lokomotywy SM30 - 662, znanej z “Kolejowych zakamarków Wrocławia”, a zwanej w żargonie "skrzyżowaniem czołgu z tramwajem". 

Wielką niespodzianką będzie lokomotywa SP42 - 001 nazywana przez kolejarzy "kociołkiem".

- Był to pierwszy z tej serii spalinowóz zbudowany w 1969 roku, który posiadał kocioł parowy do ogrzewania wagonów pasażerskich. Konstrukcja była adaptacją najbardziej legendarnej polskiej lokomotywy spalinowej SM42 pochodzącej z 1959 roku o przydomku "Stonka" - mówi Michał Wychodil i dodaje: 

- Będzie to pierwszy raz kiedy SP42 - 001 zostanie zaprezentowana dla szerokiej publiczności. Jest już w praktyce w pełni sprawna technicznie. Prace nad nią trwały łącznie 4 lata. Jej remont Klub zawdzięcza m.in. wpływom z biletów na pociągi specjalnie oraz patronom. Wygląda jak nowa, o czym będzie można przekonać się już podczas wystawy.

Będzie też wagon pocztowy

To nie koniec niespodzianek. Klub przygotowuje na wystawę także wagon pocztowy typu 5G, zbudowany w Ostrowie Wielkopolskim w 1956 roku. Pracował on niegdyś w Urzędzie Pocztowym Żagań 2. Obecnie jest w zbiorach Klubu.

- Podczas wystawy w Leśnicy będzie można w nim zwiedzać ekspozycję pt.: "Początki Wrocławskiego Węzła Kolejowego" ze zbiorów Artura Marsy. Wystawa przedstawia genezę i rozwój linii kolejowych wychodzących z Wrocławia. Ukazuje cztery niezależne towarzystwa kolejowe. które budowały wrocławską kolej: Kolej Górnośląską, Kolej Dolnośląsko-Marchijską, Kolej Wrocławsko-Świebodzką oraz Kolej Prawego Brzegu Odry. Całość zilustrowana jest XIX wiecznym materiałem kolekcjonerskim: stare listy wysyłane koleją, kartki pocztowe z dworcami, dokumenty, bilety, listy przewozowe, telegramy, mapy i plany -  w większości do roku 1945 - mówi Michał Wychodil, rzecznik prasowy Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

Warto zobaczyć wystawę zdjęć Barbary Zegarlickiej

Kolejną ciekawostką będzie wystawa zdjęć klubowej fotograf Barbary Zegarlickiej w wagonie krytym z 1907 roku. Jest to wagon z kolekcji stowarzyszenia, który wraz z innymi tego typu brał udział w realizacji filmu "Sami Swoi. Początek" w minionym roku. A sama wystawa fotografii będzie tym razem wzbogacona o emisję naturalnych dźwięków nagranych podczas prac przy renowacji zabytkowych wagonów i dźwięków pracy parowozu. To zupełna nowość w ramach dotychczasowych ekspozycji.

Nie zabraknie też wagonu bagażowego 209Ca, zbudowanego we wrocławskim Pafawagu w 1971 roku. Z całej serii zostały takie dwa.

- Na stacji w Leśnicy zwiedzający zobaczą w nim ekspozycję różnych pamiątek kolejowych oraz fragment klubowej makiety w skali H0 (1:87), obsługiwany przez członków sekcji modelarskiej. Po makiecie będzie poruszał się realistycznie odwzorowany tabor kolejowy. Moduły posiadają także elementy prawdziwego krajobrazu, który występuje przy kolejowych szlakach - zapowiada Michał Wychodil.

Kupisz też pamiątki i gadżety

Wartość dodaną stanowić będzie również wagon "kuszetka" z lat 70. XX wieku oraz wagony serii Bi z końca lat 20. wraz ze stoiskiem, na którym można kupić klubowe pamiątki i gadżety - a dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na kolejne renowacje zabytkowych pojazdów.

Ważnym elementem całego wydarzenia będzie obecność przewodnika, który oprowadzi chętnych po wystawie o wyznaczonych porach i przybliży ciekawe historie związane nie tylko z samymi eksponatami, ale i historią kolei w regionie. Klub przewiduje również odpalenie jednej z lokomotyw. To okazja dla zwiedzających do zobaczenia jak zachowuje się startujący i pracujący silnik spalinowy lokomotywy. 

Zwiedzanie z przewodnikiem - zobacz godziny! 

Przejścia po wystawie z przewodnikiem będą się zaczynały z następującym grafikiem:

  • 10:30,
  • 11:15,
  • 11:55,
  • 12:40,
  • 13:25,
  • 14:10,
  • 14:50,
  • 15:40,
  • 16:20

Godziny wyjścia mogą ulec nieznacznym przesunięciom w zależności od ilości zebranych osób i sytuacji na wystawie.

Źródło: materiały organizatorów

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl