wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:35

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Czy we Wrocławiu powstanie muzeum kolejnictwa? Przeczytajcie!
pociąg retro podczas przejazdu turystycznego, zdjęcie archiwalne Tomasz Hołod
pociąg retro podczas przejazdu turystycznego, zdjęcie archiwalne

Wycieczki pociągami retro gromadzą we Wrocławiu tłumy pasażerów. Ale potencjał jest znacznie większy. Członkowie Klubu Sympatyków Kolei opiekują się ponad setką zabytkowych pojazdów. Chcieliby móc je udostępniać szerszej publiczności. Nie mogą, bo… prowadzone przez nich społeczne muzeum, do dziś nie ma siedziby. Napisali w tej sprawie petycję do marszałka województwa dolnośląskiego.

Przez ponad 30 lat Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu stworzył jedną z największych kolekcji zabytkowych wagonów towarowych w Europie. W zbiorach stowarzyszenia znajdują się również historyczne lokomotywy i wagony pasażerskie.

Są tu także unikaty w skali całego kraju, jak wagon bagażowy z przedziałem dla psa z 1912 roku czy polski wagon pocztowy z 1929 roku - z krótkiej serii kilkudziesięciu egzemplarzy, ostatni zachowany w naszym kraju.

Muzeum kolejnictwa mogłoby powstać w sąsiedztwie parku Henrykowskiego

- Lokalizacja, o którą zabiega stowarzyszenie to grupa torów "X", dawne miejsce obrządzania parowozów. Dzięki inicjatywie Klubu przestrzeń ta została wpisana pod koniec minionego roku do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków – mówi Michał Wychodil, rzecznik prasowy Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.

Galeria zdjęć

Z punktu widzenia historii kolejnictwa we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku jest to ważne miejsce. Obok znajduje się lokomotywownia Wrocław Główny. Nieopodal znajdują się relikty dawnej Kolei Górnośląskiej, pamiątka po pierwszym połączeniu kolejowym na obecnych ziemiach polskich (Wrocław – Oława). A wszystko to przy ul. Paczkowskiej, w sąsiedztwie terenu, gdzie planowany jest park Henrykowski.

Jak podkreśla Wychodil – blisko stąd również do dworca głównego, co dla żywego muzeum kolejnictwa jest bardzo ważne. Pozwalałoby organizować przejazdy zabytkowych pociągów, umożliwiało transport eksponatów.

Petycja do marszałka województwa

29 stycznia stowarzyszenie złożyło w Urzędzie Marszałkowskim petycję.

Postuluje w niej, by działka nr 4/105 obręb południe (grupa torów X stacji Wrocław Główny), znajdująca się w użytkowaniu wieczystym spółki Polregio, trafiła w zarząd Klubu Sympatyków Kolei w celu ulokowania na niej Dolnośląskiego Społecznego Muzeum Kolejnictwa.

Grupa torów X jest dawnym miejscem obrządzania parowozów. Jak podkreślają autorzy petycji – ostatnim na wrocławskim węźle kolejowym. Zachowana infrastruktura torowa wpisana jest do ewidencji zabytków.

Petycję podpisało 3767 osób.

Tory nie należą do samorządu, ale marszałek chce jakoś pomóc

– Idea zachowania i pielęgnowania dziedzictwa kolejowego Dolnego Śląska poprzez organizację przez Klub Sympatyków Kolei Muzeum Kolejnictwa we Wrocławiu jest dla nas również ważna. Tym bardziej, że jako Samorząd Województwa Dolnośląskiego bardzo mocno skupiamy się na rozwoju kolei, prowadząc niespotykany w skali kraju projekt odbudowy nieczynnych przez wiele lat tras kolejowych w całym regionie – mówi Michał Nowakowski, rzecznik prasowy marszałka województwa dolnośląskiego i dodaje:

- Pamiętać jednak należy, że wspomniane przez KSK miejsce nie jest własnością samorządu. Terenami kolejowymi dysponuje Spółka Polregio oraz Grupa PKP. Otrzymaną od Klubu Sympatyków Kolei petycję analizujemy, aby pomóc i wesprzeć właśnie tę ideę, którą niesie ze sobą działalność Klubu Sympatyków Kolei.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl