4. Widzieliśmy lampy, balustrady i farby, jakimi będzie pomalowany Bastion Sakwowy

Siarczysty mróz nie pozwala prowadzić wszystkich prac wykończeniowych na Bastionie Sakwowym, ale i tak sporo się tam dzieje. Budowlańcy pracują nad wykańczaniem wnętrz, w których będzie działać gastronomia. Montowane są ozdobne balustrady, na swoją kolej czekają latarnie. Wykonawca ma również już zatwierdzone kolory, którymi będzie malował. Farby jednak czekają na dodatnie temperatury.

Nie tylko Bastion Sakwowy, ale całe Wzgórze Partyzantów zmienia swój charakter. Rozpisany jest przetarg na koncepcję kładki prowadzącej na wzgórze od strony Podwala. Same wzgórze rewitalizować będzie Zarząd Zieleni Miejskiej. Bez wątpienia jednak najbardziej spektakularną inwestycją jest renowacja Bastionu Sakwowego prowadzona przez Zarząd Inwestycji Miejskich.

Malowanie Bastionu - kolory mogą zaskakiwać, ale nie są przypadkowe

Miejsce to wciąż jest placem budowy, jednak stopniowo wykonawca przechodzi do prac wykończeniowych. Pojawiają się detale, które będą nadawać temu miejscu charakter. Latarnie na razie jeszcze leżą w magazynie, ale balustrady - choć zafoliowane - można już oglądać na ich właściwych miejscach.

Bez wątpienia najwięcej się zmieni, gdy budowla zostanie pomalowana. A będą to odważne barwy. Część zapewne jęknie z zachwytu, inni będą zszokowani. Jednak wybór kolorów, a nawet ich odcieni, nie jest ani trochę przypadkowy.

W przypadku kolorystyki jej oryginalny zakres ustalony został wstępnie w wyniku badań stratygraficznych, przeprowadzonych dwukrotnie, wykonanych każdorazowo przez konserwatora dzieł sztuki. Jest to standardowa procedura w przypadku obiektów objętych ochroną konserwatorską. Co do zasady, badania takie mają ograniczony, punktowy zakres i mogą podlegać weryfikacji w trakcie prac oraz na podstawie dostępnych materiałów, np. ikonograficznych. Tak też się stało w tym przypadku.
Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Już latem jedną ze ścian malowano różnymi odcieniami, aby wybrać ten właściwy.

Powiększ obraz: Próby kolorystyczne na Bastionie Sakwowym wykonywano jeszcze latem. Fot. Oleksand Poliakovsky
Próby kolorystyczne na Bastionie Sakwowym wykonywano jeszcze latem.

Sztukateria, barwy - dużo drobiazgowej pracy

Na miejscu analizie poddano próby kolorystyczne: wymalowania wykonane współczesnymi farbami zgodnie ze wskazaniami badań bezpośrednio we wnętrzu perystylu. Dosyć mocne zestawienia barwne złagodzone zostały w wyniku weryfikacji, głównie na podstawie odkrytych w trakcie prac oryginalnych tynków z pierwotną malaturą. Inwestor otrzymał pozytywną opinię w tym zakresie, co oznacza, że może przystępować do prac malarskich. To istotne ze względu na napięty terminarz robót.
Daniel Gibski, Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Trwa również odtwarzanie detali w pawilonie perystylowym. Są odlewane z gipsu ceramicznego i montowane pod sufitem. Taki obiekt musi tętnić życiem, dlatego miasto już szuka najemców. Oczywiście ściśle ukierunkowanych, którzy poprowadzą tu restaurację i kawiarnię.

Na kawę lub na kolację na Wzgórze Partyzantów

Do wynajęcia są dwa lokale: w pawilonie perystylowym oraz w części podziemnej kolumnady, a dodatkowo ogródek gastronomiczny na tarasie. Trwa przetarg na wynajem tych powierzchni.

Największa, restauracyjna część zajmie 460 m2, a kawiarniana: 322 m2. Podobną powierzchnię będzie miał ogródek w podcieniach kolumnady.

Restauracja zapewne będzie z tych lepszych, z daniami autorskimi, przy czym preferowana jest kuchnia europejska. Natomiast kawiarnia ma prowadzić działalność o charakterze kulturalno-artystycznym.