wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Zróbmy sobie kamienicę, czyli warsztaty o #WS7 [RAPORT]

Co powinno być w kamienicy przy Wyspie Słodowej 7? Zastanowiliśmy się wspólnie na  warsztatach, które odbyły się pod koniec marca  w Centrum Rozwoju Zawodowego „Krzywy Komin” przy ul. Dubois 33-35a. Poprowadził je uznany polski urbanista Piotr Lorens.

Reklama

Raport

Czas: 27-28.03.2015. (piątek-sobota)Miejsce: Wrocław, Centrum Rozwoju Zawodowego „Krzywy Komin”, ul. Dubois 33-35a

Prowadzący: prof. Piotr Lorens, Politechnika Gdańska

Liczba uczestników: ok. 25 osób każdego dnia (niektóre osoby pojawiły się tylko jednego dnia).

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach konsultacji dotyczących kamienicy przy Wyspie Słodowej 7, prowadzonych przez władze miasta na podstawie Uchwały nr VII/94/15 Rady Miejskiej Wrocławia z dn. 12 lutego 2015 r.

Celem warsztatów było wypracowanie możliwych wariantów zagospodarowania kamienicy, wraz z roboczymi mikrostrategiami dla każdego wariantu.

Wyspa Ssłodowa - warsztat I from Wroclaw

Warsztaty trwały dwa dni, po cztery godziny dziennie. Podczas dyskusji plenarnych (prowadzonych m.in. metodą burzy mózgów) oraz prac w grupach roboczych uczestnicy proponowali m.in. funkcje dla omawianego obiektu i poszczególnych jego części, wskazywali ewentualnych interesariuszy kamienicy, sposoby zarządzania nią oraz przestrzenne, gospodarcze i społeczne konsekwencje realizacji swoich pomysłów. Efektem jest pięć wariantów zagospodarowania obiektu. Każdy jest wyposażony m.in. w analizę SWOT. Opisy poszczególnych wariantów są załącznikami do niniejszego raportu.

Wrocław Wyspa Słodowa - warsztat 2 from Wroclaw

Tytułu proponowanych wariantów: „Klarownia – Centrum Kultury”, „Miejsce cennych spotkań”, „Otwarta przestrzeń dla wolności i kultury”, „Przestrzeń DIY im. Adama Słodowego 7”, „Samofinansowanie”.

Dodatkowo uczestnicy na osobnych dużych kartach uzupełniali cztery zdania zaczynające się od stwierdzeń: „Obawiam się, że...”, „Mam nadzieję, że...”, „Oczekuję, iż...”, „Deklaruję, iż...”. W trakcie otwartej dyskusji wypisano sfery rozwoju i ich uwarunkowania.  Te materiały również są załącznikiem do niniejszego raportu.

W warsztatach wzięli udział m.in. aktywiści z Inicjatywy Wyspa Słodowa 7, przedstawiciele koła naukowego Humanizacja Środowiska Miejskiego działającego przy Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej Aliquanta z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz studenci i doktoranci z Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wypracowane propozycje mają być punktem wyjścia dla kolejnych warsztatów nt. Wyspy Słodowej 7 planowanych na pierwszą połowę maja 2015 r. Zostaną też uwzględnione w raporcie z konsultacji prowadzonych przez władze miasta.

Warsztaty pozwoliły na zaprezentowanie i przedyskutowanie w gronie wszystkich zainteresowanych kluczowych wyzwań wiążących się z zagospodarowaniem kamienicy, a także na określenie spektrum możliwych wariantów związanych z jej przyszłą rolą i znaczeniem. Co istotne, warianty te odnoszą się nie tylko do samej kamienicy, ale także do jej otoczenia – w kontekście zarówno Wyspy Słodowej, jak i całego obszaru Śródmieścia.

Spotkania przebiegały w konstruktywnej i niekonfrontacyjnej atmosferze, czego efektem stało się wypracowanie zróżnicowanych propozycji. Osoby odpowiedzialne za przygotowanie warsztatów mają nadzieję, iż wyniki staną się podstawą do podjęcia finalnych decyzji dotyczących obiektu. Jednocześnie – w przekonaniu prowadzących warsztaty – niezależnie od wyboru docelowego wariantu (lub kształtu finalnej propozycji, łączącej różne elementy ujęte w poszczególnych wariantach) – wszyscy zainteresowani odnajdą w nim miejsce dla siebie i preferowanych przez siebie aktywności, co pozwoli na wykreowanie kolejnego ważnego punktu na mapie społecznych aktywności Wrocławia.

Materiały opracowane w trakcie warsztatów

Deklaruje, oczekuje, mam nadzieje, że

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl