W naszym portalu proponowaliśmy już trasę spaceru, na który warto zabrać dziecko, przygotowaną przez przewodniczkę Renatę Kokoszę oraz spacer sentymentalny, na który zabrał nas Damian Kanclerski, przewodnik miejski i prezes Zarządu Koła Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK we Wrocławiu.
Tym razem zapraszamy na spacer literacki. Trasę przygotował Jacek B. Myszkowski, przewodnik i autor profilu Książki z Wrocławiem w tle.
Trasa spaceru literackiego przygotowana przez Jacka B. Myszkowskiego
Wędrujemy śladami bohaterów literackich i oglądamy miejsca, które są scenerią wydarzeń opisanych w powieściach obyczajowych, kryminalnych i sensacyjnych.Jacek B. Myszkowski
Czas spaceru: ok. 1,5 godziny.
1. Dworzec Wrocław Główny
Historyczny budynek wrocławskiego Dworca Głównego wybudowano w latach 1855-57. Monumentalna bryła, przestronny hol i zadaszona hala sprawiają, że jest to jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce. Podczas spaceru można odkryć miejsca, w których znani i lubiani pisarze zamieścili akcje swoich książek.
- Dworzec Główny jest m.in. tłem wydarzeń opisanych w takich książkach jak ,,Miasto w Płomieniach” Malwiny Ferenz, ,,Herbata z Jaśminem” Agnieszki Gil, sagi ,,Dwa Miasta” Moniki Kowalskiej, „Życie za bestseller”, „Wróciło” Justyny Stanisz czy „Powrotny z Wrocławia” Artura Żurka - mówi Jacek B. Myszkowski.
2. Skwer Czesława Niemena
Zdaniem Jacka B. Myszkowskiego muzyczno-artystyczne klimaty skweru Czesława Niemena idealnie komponują z cyklem „Angel Wings” Anny Purowskiej.
3. Nasyp przy Bogusławskiego
Estakada kolejowa przecinająca Przedmieście Świdnickie na odcinku od ul. Kolejowej po skrzyżowanie z ul. Komandorską jest z historycznego i architektonicznego punktu widzenia jedną z najcenniejszych i najbardziej znanych w Polsce.
Klimatyczne knajpki, małe restauracje i puby przyciągają mieszkańców, turystów oraz … bohaterów książek, np. powieści kryminalnych Mieczysława Gorzki, takich jak „Martwy Sad” czy „Iluzja”.
4. Teatr Muzyczny Capitol i skrzyżowanie ulic Piłsudskiego i Świdnickiej
Kilkanaście postaci które „schodzą” pod chodnik i „wychodzą” spod niego po dwóch stronach jezdni (to słynny Pomnik Anonimowego Przechodnia) na pewno „widziało” potężny karambol, który w swojej książce „Szpital na peryferiach” opisała Malwina Ferenz.
5. Ulica Kościuszki
Tauentzienstr. czyli obecna ul. Kościuszki we Wrocławiu to miejsce, w którym rozgrywa się akcja retro kryminału Nadii Szgdaj „Zniknięcie Sary’’ (cykl „Kroniki Klary Schulz”).
6. Hotel Monopol
Hotel przy ul. Modrzejewskiej 2 (przy skrzyżowaniu z ul. Świdnicką) to miejsce, które pojawia się m .in. w książce „Wszyscy mamy coś do ukrycia” Mai Gulki.
7. Plac Wolności i Promenada Staromiejska
- To idealne miejsce na spacer, ale nie tylko. Można tu spotkać przewodniczkę Martę Milską, bohaterkę kryminału psychologicznego „Nie słyszę cię, kochanie” Małgorzaty Starosty oraz Marcina Zakrzewskiego, super glinę z wielu powieści Mieczysława Gorzki - mówi przewodnik.
8. Dawne prezydium policji
Przy Podwalu 31/33 jest teraz siedziba Komendy Wojewódzkiej Policji, która zajmuje całą działkę pomiędzy Podwalem oraz ulicami Łąkową, Druckiego-Lubeckiego i Muzealną.
- Gmach jest ogromny, więc bez trudu „mieści” dodatkowych „pracowników i gości” z książek bardzo wielu autorów. Np. to właśnie tam pracował Eberhard Mock z poświęconego mu cyklu - przypomina Jacek B. Myszkowski.
Mapka z wszystkimi 8 punktami spaceru literackiego
Mapkę w wersji do druku znajdziecie też w załączniku pod tekstem.
Gdzie znaleźć książki z Wrocławiem w tle?
Takie książki są właściwie w każdej bibliotece, jednak w jednej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej jest specjalny regał, na którym można je znaleźć.