wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wybierz się na spacer literacki po Wrocławiu [MAPKA I OPIS]

Nawet jeśli znacie miasto jak własną kieszeń, zawsze warto spojrzeć na nie inaczej niż zwykle i skupić się na detalach, które dotąd nam umykały. Oto trasa spaceru literackiego po Wrocławiu przygotowana przez Jacka B. Myszkowskiego, przewodnika miejskiego.

Reklama

W naszym portalu proponowaliśmy już trasę spaceru, na który warto zabrać dziecko, przygotowaną przez przewodniczkę Renatę Kokoszę oraz spacer sentymentalny, na który zabrał nas Damian Kanclerski, przewodnik miejski i prezes Zarządu Koła Przewodników Miejskich Oddziału Wrocławskiego PTTK we Wrocławiu.

Tym razem zapraszamy na spacer literacki. Trasę przygotował Jacek B. Myszkowski, przewodnik i autor profilu Książki z Wrocławiem w tle.

Trasa spaceru literackiego przygotowana przez Jacka B. Myszkowskiego

Wędrujemy śladami bohaterów literackich i oglądamy miejsca, które są scenerią wydarzeń opisanych w powieściach obyczajowych, kryminalnych i sensacyjnych.
Jacek B. Myszkowski

Czas spaceru: ok. 1,5 godziny.

1. Dworzec Wrocław Główny

Historyczny budynek wrocławskiego Dworca Głównego wybudowano w latach 1855-57. Monumentalna bryła, przestronny hol i zadaszona hala sprawiają, że jest to jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce. Podczas spaceru można odkryć miejsca, w których znani i lubiani pisarze zamieścili akcje swoich książek.

Dworzec Główny we Wrocławiu PKP
Dworzec Główny we Wrocławiu

- Dworzec Główny jest m.in.  tłem wydarzeń opisanych w takich książkach jak ,,Miasto w Płomieniach”  Malwiny Ferenz, ,,Herbata z Jaśminem” Agnieszki Gil, sagi ,,Dwa Miasta”  Moniki Kowalskiej, „Życie za bestseller”, „Wróciło” Justyny Stanisz czy „Powrotny z Wrocławia” Artura Żurka - mówi Jacek B. Myszkowski. 

2. Skwer Czesława Niemena

Zdaniem Jacka B. Myszkowskiego muzyczno-artystyczne klimaty skweru Czesława Niemena idealnie komponują z cyklem „Angel Wings” Anny Purowskiej.

Szafa grająca na skwerze Czesława Niemena Oleksandr Poliakovsky
Szafa grająca na skwerze Czesława Niemena

3. Nasyp przy Bogusławskiego

Estakada kolejowa przecinająca Przedmieście Świdnickie na odcinku od ul. Kolejowej po skrzyżowanie z ul. Komandorską jest z historycznego i architektonicznego punktu widzenia jedną z najcenniejszych i najbardziej znanych w Polsce.

nasyp kolejowy przy ulicy Bogusławskiego Oleksandr Poliakovsky
nasyp kolejowy przy ulicy Bogusławskiego

Klimatyczne knajpki, małe restauracje i puby przyciągają mieszkańców, turystów oraz … bohaterów książek, np. powieści kryminalnych Mieczysława Gorzki, takich jak „Martwy Sad” czy „Iluzja”.

4. Teatr Muzyczny Capitol i skrzyżowanie ulic Piłsudskiego i Świdnickiej

Kilkanaście postaci które „schodzą” pod chodnik i „wychodzą” spod niego po dwóch stronach jezdni (to słynny Pomnik Anonimowego Przechodnia) na pewno „widziało” potężny karambol, który w swojej książce „Szpital na peryferiach” opisała Malwina Ferenz.

Pomnik Anonimowego Przechodnia przy ulicy Świdnickiej Tomasz Hołod
Pomnik Anonimowego Przechodnia przy ulicy Świdnickiej

5. Ulica Kościuszki

Tauentzienstr. czyli obecna ul. Kościuszki we Wrocławiu to miejsce, w którym rozgrywa się akcja retro kryminału Nadii Szgdaj „Zniknięcie Sary’’ (cykl „Kroniki Klary Schulz”).

plac Kościuszki, widok z drona Janusz Krzeszowski
plac Kościuszki, widok z drona

6. Hotel Monopol

Hotel przy ul. Modrzejewskiej 2 (przy skrzyżowaniu z ul. Świdnicką) to miejsce, które pojawia się m .in. w książce „Wszyscy mamy coś do ukrycia” Mai Gulki.

Hotel Monopol fot. Tomasz Hołod
Hotel Monopol

7. Plac Wolności i Promenada Staromiejska

- To idealne miejsce na spacer, ale nie tylko. Można tu spotkać przewodniczkę Martę Milską, bohaterkę kryminału psychologicznego „Nie słyszę cię, kochanie”  Małgorzaty Starosty oraz Marcina Zakrzewskiego, super glinę z wielu powieści Mieczysława Gorzki - mówi przewodnik.

Promenada Staromiejska fot. Leszek Więckowski
Promenada Staromiejska

8. Dawne prezydium policji

Przy Podwalu 31/33 jest teraz siedziba Komendy Wojewódzkiej Policji, która zajmuje całą działkę pomiędzy Podwalem oraz ulicami Łąkową, Druckiego-Lubeckiego i Muzealną.

Siedziba Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu fot. Tomasz Hołod
Siedziba Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

- Gmach jest ogromny, więc bez trudu „mieści” dodatkowych „pracowników i gości” z książek bardzo wielu autorów. Np. to właśnie tam pracował Eberhard Mock z poświęconego mu cyklu - przypomina Jacek B. Myszkowski. 

Mapka z wszystkimi 8 punktami spaceru literackiego

Mapkę w wersji do druku znajdziecie też w załączniku pod tekstem.

spacer literacki po Wrocławiu - mapa trasy opracowanej przez przewodnika miejskiego Jacka B. Myszkowskiego www.wroclaw.pl
spacer literacki po Wrocławiu - mapa trasy opracowanej przez przewodnika miejskiego Jacka B. Myszkowskiego

Gdzie znaleźć książki z Wrocławiem w tle?

Takie książki są właściwie w każdej bibliotece, jednak w jednej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej jest specjalny regał, na którym można je znaleźć. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama