4. Budynek z duszą. Hotel Monopol: nocowali tu Pablo Picasso, Steven Spielberg i zespół Queen
Na zdjęciu Hotel Monopol. Okno apartamentu prezydenckiego nad dawnym głównym wejściem Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl

Hotel Monopol od ponad 120 lat robi wrażenie na turystach odwiedzających Wrocław. Lokalizacja w sercu miasta, neobarokowy sznyt ze współczesną nadbudową, luksusowe, nowoczesne wnętrza - Monopol ma wiele atrybutów, które nadają mu klasę dobrego europejskiego hotelu. Poznajcie historię tego wyjątkowego hotelu i zobaczcie galerię zdjęć!

Przez kilka wieków na działce sąsiadującej ze średniowiecznym kościołem pw. św. Doroty stał klasztor, który z czasem pełnił również funkcje aresztu, browaru i więzienia dla kobiet. Pod koniec XIX wieku atrakcyjną działkę kupili na spółkę bankier Wallenberg-Pachaly i architekt Karl Grosser. Najpierw stanął na niej dom handlowy, a niedługo później czterokondygnacyjny neobarokowy hotel. Najbardziej efektowny tzw. apartament książęcy, zaaranżowano nad wejściem do gmachu.

Złota era Monopolu

Złoty okres w historii Monopolu rozpoczął się wraz z przejęciem budynku przez maklera giełdowego Hermanna Schustera w 1909 r., który stale unowocześniał obiekt i wprowadzał nowe rozwiązania, np. centralne ogrzewanie, aparaty telefoniczne, garaż. Przez kilka kolejnych dekad hotel uchodził za jeden z najbardziej luksusowych we wschodnich Niemczech.

W czasie oblężenia Festung Breslau budynek zbytnio nie ucierpiał. Po wojnie przez kilka sezonów miał prywatnych zarządców, lecz ostatecznie znalazł się w sieci państwowego przedsiębiorstwa turystycznego Orbis. Gorsze czasy dla Monopolu nastały wraz z budową we Wrocławiu nowych, dobrze wyposażonych Novotelu, Panoramy, hotelu Wrocław. W części budynku przy Świdnickiej prowadzono handel, a pokoje wynajmowano na biura.

Nowa era dla Monopolu nastała wraz z kupnem budynku przez braci Likusów z Krakowa, którzy mieli już luksusowe hotele pod Wawelem. Obiekt przeszedł remont generalny. Dobudowano jedną kondygnację, na dachu powstała elegancka restauracja oraz taras widokowy.

Stylowym wnętrzom klimatu nadaje połączenie szlachetnego drewna, metalu i marmuru. W hotelu jest ponad 120 pokoi. Parter budynku zajmują restauracja i kawiarnia, a od strony ulicy Świdnickiej luksusowe sklepy, natomiast w piwnicach wybudowano basen i strefę spa.

Olbrzymie wrażenie robi apartament prezydencki zaaranżowany w miejscu dawnego apartamentu książęcego. Przez olbrzymie okno w salonie oglądać można plac Teatralny, ulicę Świdnicką i dom towarowy Renoma.

Monopol dzisiaj to uznana marka: pięciogwiazdkowy, luksusowy hotel na europejskim poziomie.

Księga gości jak atlas gwiazd

Inni hotelarze mogą zazdrościć listy gości, którzy wybierali Monopol na swój wrocławski adres. I tych dawniejszych: Pablo Picasso, Michaił Szołochow, Jan Kiepura, Irena Joliot-Curie, i tych współczesnych. Wśród nich jest np. spore grono muzyków: grupa Queen, David Gilmour, współlider Pink Floyd, oraz artystów związanych z kinem: Pedro Almodovar, Steven Spielberg, Tom Hanks, a także sportowcy, biznesmeni, naukowcy.

To gwiazdy pierwszej wielkości, ale w codziennych relacjach to przyjaźni, pogodni ludzie, którzy doceniali nas jako miejsce dobre do wypoczynku
Maciej Stoces, dyrektor Hotelu Monopol we Wrocławiu

–  Nie mieli wyszukanych oczekiwań, ani fanaberii. Owszem, kiedy Pierce Brosnan poprosił nas o dostarczenie spinek do mankietów, i to w krótkim czasie, zastanawialiśmy się, czy zaakceptuje nasz wybór. Podczas gali Europejskiej Nagrody Filmowej widziałem, że założył je, co znaczyło, że się spodobały – dodaje Stoces.