Na Facebooku pojawił się właśnie profil „Książki z Wrocławiem w tle”. Jego twórcą jest Jacek B. Myszkowski.
O sobie i swoim przedsięwzięciu pisze tak:
Okazja pojawi się już niedługo, bo – jak zapowiada przewodnik – kolejny post będzie dotyczyć Rafała Tumskiego i jego książki ,,Rozewrzeć Światłem. Jej bohater (a my wraz z nim) podąża szlakiem tajemniczego Zakonu Nolariuszy i ich ukrytego we Wrocławiu skarbu.
Wrocław jako tło wydarzeń
Zanim Jacek B. Myszkowski założył profil na Facebooku, wraz z bibliotekarkami z filii MBP przy ul. Suwalskiej stworzył listę książek, których akcja rozgrywa się w naszym mieście. Prowadzi też spotkania z pisarzami, a także spacery i wycieczki rowerowe tropem literackich bohaterów.
Jakie wrocławskie ulice i budynki pojawiają się w książkach z Wrocławiem w tle najczęściej? Zobaczcie sami.
Lista, która wciąż się wydłuża
Pod koniec 2023 roku na liście książek z Wrocławiem w tle, było na niej 199 pozycji. Teraz jest ich już ponad 200, ale wciąż pojawiają się nowe.
Jak już informowaliśmy w naszym portalu, spis jest do wglądu w Maślickiej bibliotece, gdzie można także znaleźć specjalny „wrocławski” regał.
Jakie książki można znaleźć na liście i na półkach? Są na niej kryminały, powieści sensacyjne, obyczajowe i historyczne, m.in.
- Seria o Winklerze: „Dwudziesta trzecia”, „Zimny trop”, „Szwedzki kryminał”, „Śmierć druga” Beaty i Eugeniusza Dębskich,
- „Anioły do wynajęcia”, „Brulion”, „Miasto w płomieniach” i inne książki Malwiny Ferenz,
- „Martwy sad”, „Iluzja” i „Totentanz”, czyli seria „Cienie przeszłości”, a także inne książki Mieczysława Gorzki,
- „Kolekcja Hankego”, „Testament Templariusza”, „Wrocławska Madonna” i wiele innych powieści Jolanty Marii Kalety,
- Seria o Eberhardzie Mocku Marka Krajewskiego, zaczynająca się od „Śmierci w Breslau” a kończąca na „Błaganiu o śmierć”,
- „Czarna Madonna” Remigiusza Mroza,
- „Święty Wrocław” Łukasza Orbitowskiego,
- Książki z serii „Kroniki Klary Schulz” Nadii Szagdaj, czyli „Sprawa pechowca”, „Zniknięcie Sary”, „Grande finale” i inne książki tej autorki,
- „Lubiewo”, „Zbrodniarz i dziewczyna” i inne książki Michała Witkowskiego,
- „Powrotny z Wrocławia” Artura Żurka.
Inni autorzy, którzy osadzają akcję swoich książek (lub jej część) w naszym mieście, to m.in. Piotr Adamczyk, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Sara Antczak, Maja Gulka, Joanna Jax, Piotr Kościelny, Maciej Siembieda, Robert J. Szmidt i czeski historyk Vlasytimil Vondruška.