Na pomysł utworzenia w maślickiej bibliotece (ul. Suwalska 11) regału z „wrocławskimi” książkami wpadł Jacek Myszkowski, czytelnik, a zarazem wrocławski i górski przewodnik. Wraz z bibliotekarkami opracował listę powieści obyczajowych, kryminalnych i sensacyjnych, w których pojawia się nasze miasto. Znalazło się na niej ponad 180 tytułów i wciąż pojawiają się nowe.
Książki z Wrocławiem w tle są w ciągłym ruchu
– Trzy czwarte tytułów z listy już mamy, a nasza kolekcja stale się powiększa – mówi Natalia Michalczyk z filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. – Wśród autorów, którzy cieszą się największym powodzeniem, jest m.in. Mieczysław Gorzka. Mamy wszystko, co napisał, ale i tak na jego książki trzeba czasem czekać, bo są w ciągłym ruchu. Wielkim zainteresowaniem cieszą się także m.in. powieści Malwiny Ferenz, np. „Brulion”.
Spotkania z pisarzami
W bibliotece na Maślicach można także spotkać pisarzy, którzy te książki napisali.
Zapowiedzi kolejnych spotkań oraz inne informacje na temat maślickiej biblioteki można znaleźć na stronach MBP w zakładce filii nr 7.
Jakie pozycje można znaleźć na liście?
Wciąż wydłużająca się lista tytułów, w których pojawia się nasze miasto, jest do wglądu w bibliotece. Są na niej m.in. książki Sary Antczak (np. „Gra”), Beaty i Eugeniusza Dębskich (np. „Zimny trop”), Malwiny Ferenz (np. Brulion”), Mieczysława Gorzki (np. Martwy sad”), Jolanty Marii Kalety (np. „Wrocławska Madonna”), Piotra Kościelnego (np. Zaginiona”), Marka Krajewskiego (np. „Mock”), Agnieszki Lingas-Łoniewskiej (np. Zakład o miłość”), Małgorzaty Starosty (np. „Kwestia czasu”), Nadii Szagdaj (np. „Instynkt”) i Michała Witkowskiego (np. „Zbrodniarz i dziewczyna”).
Chcesz wiedzieć, w jakich jeszcze książkach pojawia się Wrocław? Zajrzyj do naszej galerii.
Nie tylko dla mieszkańców Maślic
Pozycje, które znalazły się w zestawieniu, są dostępne także w wielu innych wrocławskich bibliotekach, jednak to właśnie na Maślicach zostały wyeksponowane na jednym regale, dzięki czemu łatwo je znaleźć.
Warto przypomnieć, że z biblioteki na Maślicach mogą korzystać nie tylko mieszkańcy osiedla. Wystarczy mieć kartę biblioteczną, która jest ważna we wszystkich filiach MBP.
Do biblioteki przy Suwalskiej warto wpaść także dlatego, że filia mieści się w zbudowanej w 2021 roku siedzibie Centrum Aktywności Lokalnej, która otrzymała niedawno 2. nagrodę w kategorii Budynek Użyteczności Publicznej w konkursie na najlepszą realizację architektoniczną w latach 2021 – 2022 „Piękny Wrocław”.