wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Pamiętacie Wrocławskie Święto Kwiatów? W piątek startuje wydarzenie, które jest jego reaktywacją

Pamiętacie Wrocławskie Święto Kwiatów? W piątek startuje wydarzenie, które jest jego reaktywacją

Beata Turska,

Kliknij, aby powiększyć
Wrocławskie Święto Kwiatów w 1961 roku fot. T.Drankowski/polska-org.pl
Wrocławskie Święto Kwiatów w 1961 roku

Korowód kwiatowy, wystawa lilii, a czasem nawet kwiaty zrzucane z samolotu - w czasach PRL Wrocławskie Święto Kwiatów było fenomenem na skalę całego kraju. Czy da się je przywrócić naszemu miastu? Warto próbować! Nawiązujące do wydarzeń sprzed lat Wrocławskie Święto Kwiatów - Reaktywacja 7.0 rozpocznie się w najbliższy piątek 21 lipca.

Reklama

Rozpoczynające się 21 lipca Wrocławskie Święto Kwiatów - Reaktywacja 7.0 będzie trwało trzy dni, do niedzieli 23 lipca. Odbędzie się już po raz siódmy.

Jak za dawnych lat

Organizatorzy - Iwona Kałuża, historyczka sztuki, i Filip Marek, znany w mediach społecznościowych jako Pan Kwiaciarz - chcą poprzez to wydarzenie reaktywować wyjątkową dla Wrocławia tradycję.

Wszystko zaczęło się w 2017 roku od wystawy "Kwiaty Polskie" w galerii Dizajn BWA Wrocław. Przygotowując ją, zrozumieliśmy z Filipem, że Wrocławskie Święto Kwiatów było niezwykle ważnym, kochanym nie tylko przez wrocławian wydarzeniem. To był fenomen na skalę kraju! Postanowiliśmy przywrócić je naszemu miastu i robimy to już od siedmiu lat. 
Iwona Kałuża, współorganizatorka wydarzenia Wrocławskie Święto Kwiatów- reaktywacja

Początek w XVI wieku

Związana z kwiatami wrocławska impreza jest tak naprawdę starsza niż PRL: pierwsze święto kwiatów odbyło się w niemieckim Wrocławiu w 1911 roku i nazywało się „Blumentag”.

Jego początki sięgają jednak jeszcze dalej: do drugiej połowy XVI wieku, kiedy w naszym mieście żył Laurencjusz Scholz – wybitny lekarz, działacz i publicysta. 

„Dzięki jego staraniom w okolicach ulic Piotra Skargi i Hugo Kołłątaja powstał ogród pełen egzotycznych drzew, krzewów i kwiatów. On też był inicjatorem wrocławskiego święta Floraria Vratislaviensa. Obchodzonemu w kręgach elit kulturalnych i naukowych świętu towarzyszyły wystawy kwiatów, koncerty i wykłady dotyczące botaniki, sztuki i medycyny” – czytamy na stronie Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Co nas czeka podczas trzydniowego święta?

W piątek (początek w samo południe) w Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej 5 odbędzie się wspólne układanie kompozycji kwiatowych.

W sobotę o godzinie 10.30 organizatorzy zapraszają na spacer po Ogrodzie Botanicznym, który poprowadzi Filip Marek (obowiązują zapisy).

Między 10 a 17 w Muzeum Architektury można z kolei oglądać Wystawę Kwiatową,  Wystawę wazonów ASP Wrocław oraz obiektów ceramicznych Marty Olejniczak i Magdaleny Maros.

O godz. 17 w Barbarze (ul. Świdnicka 8b) rozpoczną się rozmowy o mężczyznach, zdrowiu, imitacjach i dekoracjach.

Ciekawe rzeczy będą się działy także w barze „Czuła jest Noc” (ul. Kolejowa 8). O 20 czeka nas festyn kwiatowy, o 21.30 kwiatowe bingo, a o 23 dzikie tańce.

W niedzielę między 10 a 17 nadal będzie można oglądać wystawy w Muzeum Architektury, a o godz. 15 w Klubokawiarni Recepcja (ul. Ruska 46C) odbędą się warsztaty „Kwiat w butelce”  prowadzone przez Patrycję Nawrocką (obowiązują zapisy)

Więcej informacji na ten temat oraz link do zapisów można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl