wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Akcja „Wrocławski Znicz Pamięci” [ZDJĘCIA]

Przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Rybczak, radni, przedstawiciele prezydenta Wrocławia i Młodzieżowej Rady Miasta złożyli w środę 30 października okolicznościowe wieńce w Kaplicy Rajców Miejskich Wrocławia w bazylice św. Elżbiety. Potem, w ramach akcji „Wrocławski Znicz Pamięci”, odwiedzili groby zasłużonych wrocławian na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida.

Reklama

Wrocławski Znicz Pamięci – dla rajców i honorowych obywateli

Przewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia Agnieszka Rybczak, radny Jarosław Krauze, przedstawiciele prezydenta Wrocławia złożyli wieńce i znicze w kaplicy rajców w bazylice św. Elżbiety. 

Towarzyszyli im Jakub Juszczak i Hanna Kida, przewodniczący i wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia.  

Od wielu lat w Radzie Miejskiej Wrocławia, ale i w Urzędzie Miejskim promujemy akcję Wrocławski Znicz Pamięci, która ma na celu, aby radni miejscy, którzy już odeszli, ale też zasłużeni obywatele Wrocławia zawsze żyli w naszej pamięci. Stąd w okresie przed 1 listopada składamy wizyty na cmentarzach wrocławskich i nie tylko. Porządkowane są groby zasłużonych, składane na nich pamiątkowe kwiaty, zapalane światełka pamięci.
Agnieszka Rybczak, przewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia

Kaplica Rajców Miejskich Wrocławia w bazylice św. Elżbiety

To średniowieczna kaplica rodu von Dompnig, nad którą od 4 czerwca 2005 r. Rada Miejska Wrocławia objęła patronat.

W historii to miejsce zawsze było poświęcone pamięci wybitnych członków Rady Miejskiej.

Znajdował się tu niegdyś obraz, na którym jeden z wrocławskich rajców Jan Mohrenberg ukazany został wraz z całą swoją rodziną na tle panoramy Wrocławia. Współrządzone przez niego miasto było bowiem największą dumą patrycjusza, jako jego reprezentant czuł się też za nie w pełni odpowiedzialny.

Obecnie patroni tego miejsca za opiekuna obrali Św. Jana Ewangelistę, a w słynnym witrażu kaplicy przedstawiony jest wizerunek Świętego Jana Pawła II.

Witraż ufundowany został przez Prezydenta i Radę Miejską Wrocławia i poświęcony 31 maja 2007 r. przez księdza Arcybiskupa Mariana Gołębiowskiego, Metropolitę Wrocławskiego.

Złożenie kwiatów i zniczy na cmentarzu św. Wawrzyńca

Przewodnicząca Rady Miejskiej Agnieszka Rybczak oraz radni odwiedzili także cmentarz św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, nazywany też Panteonem Wielkich Wrocławian.

Nekropolia jest jedną z najmniejszych, ale zawsze była związana z wzniesioną w XI wieku na Ostrowie Tumskim romańską katedrą pw. św. Jana Chrzciciela.

Spacerując alejkami i czytając napisy na nagrobkach możemy prześledzić historię Wrocławia, bo nekropolia jest łącznikiem między dawnym i współczesnym miastem.

Miejsce ostatniego spoczynku znaleźli tu przedstawiciele polonii wrocławskiej, żołnierze walczący na frontach obydwu wojen światowych, powstańcy warszawscy, weterani, uczeni wrocławscy, artyści wielu dziedzin, duchowni.

Co roku, w ramach akcji „Wrocławski Znicz Pamięci” prezydent Wrocławia, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia w towarzystwie radnych odwiedzają groby zmarłych radnych i zasłużonych obywateli Wrocławia. 

W tym roku kwiaty złożono na grobie fizyka, prof. Stanisława Miękisza, pierwszego przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia.

Kwiaty i znicze zapalono też na grobach geologa, polarnika, prof. Alfreda Jahna, Honorowego Obywatela Wrocławia, inicjatora przewiezienia do Wrocławia Panoramy Racławickiej (był przewodniczącym Społecznego Komitetu Panoramy Racławickiej).

Radni odwiedzili również groby Hanny i Ludwika Hirszfeldów. Ludwik Hirszfeld był wybitnym lekarzem, immunologiem, mikrobiologiem i humanistą. Światowej sławy badaczem grup krwi. Jego żona Hanna była również lekarzem, profesorem i pierwsza szefową Kliniki Pediatrii Akademii Lekarskiej.

Delegacja złożyła kwiaty na grobach szefa wrocławskiego kulturoznawstwa, prof. Stefana Bednarka, księdza Kazimierza Orzechowskiego „Orzecha”, fotografa i kronikarza powojennego Wrocławia Stefana Arczyńskiego. 

Radni byli także obecni przy grobie pułkownika Ryszarda Filipowicza, honorowego prezesa Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i przy grobie – pro memoria – zaginionej w Himalajach Wandy Rutkiewicz.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama