wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Pogrzeb ks. Stanisława Orzechowskiego „Orzecha”

Ks. Stanisław Orzechowski (1939-2021), źródło: archiwum

W wieku 81 lat zmarł ksiądz Stanisław Orzechowski, znany pod pseudonimem „Orzech”, Honorowy Obywatel Wrocławia. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w poniedziałek, 25 maja, o godz. 14, w kościele przy ul. Bujwida.

Reklama

Ksiądz Stanisław Orzechowski zostanie pochowany na cmentarzu Wawrzyńca przy ul. Bujwida. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 14. Ze względów na ograniczenia związane z zagrożeniem koronawirusem w kościele podczas mszy byli obecni tylko krewni i duchowni.

Kwiaty i znicze złożyli także radni miejscy w Kaplicy Rajców Miejskich w kościele św. Elżbiety

Ze względu na spodziewany udział w pogrzebie wielu osób w poniedziałek rano ograniczony został ruch samochodowy przy ul. Bujwida.

Przy cmentarzu ustawieno telebim, na którym można było oglądać uroczystości pożegnalne. Organizatorzy prosili o nieprzynoszenie wieńców, zniczy i kwiatów, lecz o składanie datków na rzecz Sióstr Karmelitanek.

Transmisję pogrzebu można było oglądać także za pośrednictwem internetu, m.in. na profilu FB Duszpasterstwa Wawrzyny.

Duszpasterz robotników i studentów

Ks. Stanisław Orzechowski był prałatem, licencjuszem teologii, duszpasterzem DA „Wawrzyny”, diecezjalnym duszpasterz ludzi pracy, duszpasterzem kolejarzy (do r. 1997), duszpasterz Rodzin Katyńskich, diecezjalnym koordynatorem ruchów religijnych.

Pochodził z Kobylina, gdzie ukończył szkołę podstawową, potem uczył się i zdał maturę we Wrocławiu (1957), w Technikum Budowlanym. W 1958 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, a święcenia kapłańskie przyjął w 1964 r. z rąk arcybiskupa Bolesława Kominka. Pracę duszpasterską zaczął w Nowej Rudzie-Drogosławiu, pierwszy kontakt z wrocławską parafią św. Wawrzyńca miał już w 1964 r. Studia pedagogiczne ukończył na KUL-u (1972), zostając licencjuszem teologii pastoralnej. 

Ks. „Orzech” jako pierwszy w sierpniu 1980 r. odprawiał mszę św. w czasie strajku w zajezdni tramwajowej. Potem uczestniczył w strajku głodowym kolejarzy wrocławskich. Także z jego inicjatywy od początku stanu wojennego we wszystkie czwartki w kościele przy ul. Bujwida odbywały się msze święte za Ojczyznę (popularnie zwane Dwudziestkami, ponieważ odbywały się o godz. 20.00). Był przyjacielem księdza Jerzego Popiełuszki.

Od 1981 r. ks. Orzechowski był głównym przewodnikiem Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Przewodniczył także corocznej październikowej pieszej Pielgrzymce z Wrocławia do Grobu św. Jadwigi w Trzebnicy. 

W prezencie na 80. urodziny, w listopadzie 2019 r. otrzymał „własnego” wrocławskiego krasnala. Z inicjatywy dziennikarek „Niedzieli Wrocławskiej” wykonał go wybitny artysta Grzegorz Niemyjski. Krasnal Ksiądz Orzech stoi przez kościołem św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida. T

Ks. Stanisław Orzechowski oprócz tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia (2015), otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska (2018). Został wyróżniony Nagrodą Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola (1997), Nagrodą Wrocławia – za „...trud i osobiste zaangażowanie w ważne dla mieszkańców Wrocławia inicjatywy charytatywne oraz opiekę, jaką obejmował działaczy dolnośląskiej Solidarności, walczących z totalitaryzmem o prawo do wolności” (2005), był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama