Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Wrocław od wielu lat jest ogólnopolskim liderem w dziedzinie szczepień. W środę (13 listopada) odbyła się konferencja szkoleniowa inaugurująca kolejną edycję kampanii #WrocławSięSzczepi, której celem jest zwiększanie świadomości zdrowotnej na temat szczepień oraz kształtowanie podstawy odpowiedzialności i solidarności społecznej.
W konferencji wzięło udział ponad 170 przedstawicieli wrocławskich placówek medycznych i edukacyjnych, jednak szkolenia są tylko jednym z wielu elementów kampanii. Przed nami m.in. działania informacyjno-edukacyjne kierowane do rodziców i uczniów wrocławskich szkół podstawowych, konkurs dla placówek medycznych, którego celem jest promocja szczepień ochronnych przeciw HPV, spoty na temat znaczenia szczepień w profilaktyce chorób oraz wiele innych działań.
Kolejna edycja kampanii #WrocławSięSzczepi
W latach 2010-2023 miasto prowadziło samorządowy program walki z wirusem HPV, chroniąc – dzięki szczepieniom, 27 tys. dziewcząt i chłopców. Mimo, że szczepienia organizowane są aktualnie przez Ministerstwo Zdrowia, samorząd nie rezygnuje z działań edukacyjnych.
Bardzo ważnym elementem kampanii są działania informacyjno-edukacyjne kierowane do rodziców i uczniów wrocławskich szkół podstawowych. Realizowane będą także szkolenia dla pielęgniarek, personelu medycznego i nauczycieli prowadzone przez specjalistów z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
W ramach kampanii do grona wrocławskich krasnali dołączy wkrótce krasnalka Szczepania, która stanie przed budynkiem przychodni przy placu Dominikańskim.
Coraz więcej chorych na krztusiec i wirus odry
Od stycznia do końca października liczba zachorowań na krztusiec w Polsce wyniosła prawie 24 tys. z czego 7 tys. osób zachorowało tylko w ostatnim miesiącu. W porównywalnym okresie 2023 r. było to 687 przypadków. Oznacza to, że mamy do czynienia z ponad 34-krotnym wzrostem zachorowań na tę niebezpieczną chorobę zakaźną.
Przybywa również zakażeń wirusem odry, na którą w zeszłym roku, w podanym okresie, zachorowało 27 osób, teraz 10 razy więcej. Podobna tendencja utrzymuje się także dla innych chorób infekcyjnych.
Jedną z przyczyn tej sytuacji jest uchylanie się od szczepień. Według danych Głównego Inspektora Sanitarnego, liczba osób, które się nie szczepią, stale rośnie. W 2021 r. było ich 4,9 tys. a w tym roku tylko do marca już ponad 8 tys.
Szczepienia dla mieszkańców Wrocławia
Kampania #WrocławSięSzczepi ma na celu zwiększanie świadomości zdrowotnej mieszkańców na temat znaczenia szczepień w profilaktyce chorób infekcyjnych. Oprócz wspomnianego programu profilaktyki zakażeń wirusem HPV, miasto realizowało w ostatnich latach także szczepienia przeciwko grypie dla seniorów 65+ oraz przeciwko pneumokokom dla wrocławskich wcześniaków.
Mieszkańcy Wrocławia mogą skorzystać z ponad 40 programów polityki zdrowotnej, promocji zdrowia, profilaktyki chorób oraz kampanii zdrowotnych finansowanych z budżetu miasta.