Wszystkie wymienione programy profilaktyczne finansowane są przez miasto. W każdym przypadku należy kontaktować się indywidualnie z realizatorem programu.
Profilaktyczne programy zdrowotne we Wrocławiu dla dzieci i dorosłych
Program edukacyjno-diagnostyczny wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet stanowi rozszerzenie dostępu do specjalistycznych świadczeń zdrowotnych mieszkankom Wrocławia.
Misją jest zmniejszenie występowania choroby próchnicowej u dzieci w wieku 3-5 lat, poprzez zintegrowane działania edukacyjne i profilaktyczno-lecznicze realizowane w przedszkolu, gabinecie dentystycznym oraz w domu.
Celem programu jest zmniejszenie liczby dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością, poprzez wzmacnianie świadomości zdrowotnej oraz kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu.
To program zachęcający do korzystania z bogatej oferty Ośrodków Informacji i Edukacji skierowanej do kobiet planujących ciążę, ciężarnych, rodziców, który jest finansowany przez Miasto Wrocław.
W programie uwzględnione są zagadnienia z zakresu ciąży, zachowań prozdrowotnych ciężarnej, rodziny, medycznej opieki okołoporodowej, przygotowania do szpitala, przebiegu porodu aktywnego, rodzinnego, łagodzenia bólu porodowego, aktu narodzin, okresu połogowego, karmienia piersią, pielęgnowania noworodka, postępowania w sytuacji zagrożenia życia dziecka, aspektów prawnych macierzyństwa.
W ramach programu miasto oferuje rodzicom wieloraczków edukację zdrowotną z zakresu pielęgnowania, karmienia, szczepień dzieci, wsparcie psychologiczne, pomoc położnej w zakresie karmienia piersią i rozwiązywania problemów laktacyjnych oraz wsparcie w opiece nad dziećmi.
W ramach programu prowadzona jest edukacja zdrowotna, połączona z nauką samokontroli poziomu cukru, umiejętnością podawania insuliny oraz samoobserwacji i profilaktyki powikłań cukrzycy.
Nowy program profilaktyki cukrzycy dla dorosłych mieszkańców Wrocławia, którzy już mają zdiagnozowaną cukrzycę typu I i II.
Uczestnikami programu mogą być osoby chore na cukrzycę, szczególnie zagrożone powikłaniami w tym zespołem stopy cukrzycowej.
Program skierowany jest do osób po przebytym zawale mięśnia sercowego i/lub po zabiegach wykonanych na naczyniach wieńcowych, jednak nie później niż w okresie do 12 miesięcy od zaistniałego incydentu.
Program ma za zadanie pomoc osobom doświadczonym chorobą psychiczną, jak również ich najbliższemu otoczeniu oraz popularyzację wiedzy na temat chorób psychicznych w społeczeństwie.
To prowadzone działania psychologiczno-terapeutyczne, jak i korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc zgłaszających się dobrowolnie lub kierowanych przez Sądy, kuratorów sądowych, MOPS, policję, zakłady karne itp.
Celem działania jest pomoc oraz wsparcie dla osób uzależnionych od alkoholu, współuzależnionych i dorosłych dzieci alkoholików. Prowadzenie edukacji grupowej w zakresie problematyki uzależnień dla różnych grup społecznych i zawodowych oraz podnoszenie umiejętności zawodowych.
Celem programu jest redukcja szkód zdrowotnych i społecznych spowodowanych zażywaniem substancji psychoaktywnych.
To wieloletni działanie profilaktyczno-edukacyjny w zakresie zapobiegania zakażeniom HIV. W ramach programu funkcjonuje Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny w Poradni Terapii Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych przy ul. Wszystkich Świętych 2 wejście "B".