wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław otrzymał nagrodę „Lider Transformacji Energetycznej” [SZCZEGÓŁY]
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu: instalacja fotowoltaiczna na Tarczyński Arenie fot. UM Wrocławia
Na zdjęciu: instalacja fotowoltaiczna na Tarczyński Arenie

Podczas trwającego w Warszawie Polskiego Kongresu Klimatycznego Kapituła Konkursu przyznała Wrocławiowi tytuł Lidera Transformacji Energetycznej. Wyróżnienie trafia do stolicy Dolnego Śląska za stworzenie instalacji fotowoltaicznej na Tarczyński Arenie oraz rozbudowę sieci elektroenergetycznej pod system ładowarek pojazdów elektrycznych.

Reklama

Wrocław z nagrodą „Lider Transformacji Energetycznej”

Nagrodzona instalacja fotowoltaiczna na Tarczyński Arenie jest największą we Wrocławiu. Może wyprodukować ponad 550 MWh rocznie, co pozwoli zaspokoić niemal połowę rocznego zapotrzebowania stadionu na energię elektryczną, ale także realnie wpłynie na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Otrzymanie tytułu Lidera Transformacji Energetycznej 2023 cieszy i motywuje do dalszej pracy. Odnawialne źródła energii to absolutna konieczność, aby w trosce o klimat redukować emisje gazów cieplarnianych oraz koszty zakupu energii, które w ostatnich dwóch latach wszyscy szczególnie odczuwamy.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia

Złożona z 1240 paneli farma powstała na najwyższej kondygnacji parkingu i zajmuje obszar porównywalny do 2/3 boiska piłkarskiego. „Zielona energia” ze stadionu pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla o ponad 420 ton rocznie.

Właśnie tyle gazu, który negatywnie wpływa na zmiany klimatyczne, powstałoby przy wytwarzaniu tej samej ilości energii, ale w elektrowni opalanej węglem, a dzięki wartej 2,3 mln zł inwestycji powstanie czysta i bezpłatna energia.

Fotowoltaika nie tylko na miejskim stadionie

Na terenie Wrocławia zainstalowanych jest łącznie ponad 1600 instalacji fotowoltaicznych, które – wraz z tymi, które są właśnie w trakcie realizacji – byłyby w stanie wyprodukować ponad 25 000 MWh, co wystarczyłoby na roczne oświetlenie 75% wrocławskich ulic i chodników.

Panele fotowoltaiczne zainstalowane są także na 32 miejskich budynkach, to m.in.:

  • szkoły,
  • przedszkola,
  • budynek Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej,
  • budynki spółek miejskich – MPK, SPARTAN czy MPWiK.

Wrocław stworzył także specjalny program, który ułatwia podjęcie decyzji o wytwarzaniu „zielonej energii” – to zwolnienie z podatku od nieruchomości. Można je otrzymać montując na budynku lub jego części odnawialne źródło energii. Mogą to być panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, gruntowe wymienniki ciepła oraz rekuperatory.

Na zwolnienie mogą liczyć właściciele powierzchni przeznaczonych na cele mieszkaniowe w budynkach jedno lub wielorodzinnych i ich częściach. Zwolnienie będzie również nadal obowiązywało dla spółdzielni w zakresie powierzchni na cele mieszkaniowe. Jego wysokość wynosi maksymalnie do połowy poniesionych kosztów inwestycji (czyli nakładów pomniejszonych o finansowanie ze środków publicznych). 

System ładowarek do samochodów elektrycznych a w przyszłości wodór

Kierunek zmian Wrocławia to przede wszystkim dążenie do zeroemisyjnego, zrównoważonego transportu i dostrzegła to Kapituła konkursu. Nagroda przyznana podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego obejmuje także wyróżnienie za rozbudowę sieci elektroenergetycznej we Wrocławiu, która zwiększy przepustowość dla infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

Projekt rozbudowy sieci elektroenergetycznej pod kątem rozwoju infrastruktury dla pojazdów elektrycznych w dużej części stanowi zasilanie zakładu autobusowego przy ul. Obornickiej, w którym stanie stacja ładowania dla 13 autobusów. Przypomnijmy, że MPK Wrocław otrzymało dotację na zakup 13 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą, które na przełomie 2023-2024 wyjadą na ulice Wrocławia i będą jeździć po linii K.

Bardzo nas cieszy ta nagroda, ponieważ odbieramy ją jako efekt Strategii Rozwoju Elektromobilności, którą miasto przyjęło 2020 roku i teraz konsekwentnie realizuje. Zgodnie z tym dokumentem tworzymy specjalne warunki dla prywatnych firm, które chcą budować stacje ładowania pojazdów. Powstaną także punkty do ładowania miejskich autobusów elektrycznych.
Anna Badeńska, koordynatorka Projektów Transportowym w magistracie

Dodatkowo miasto stwarza warunki dla powstawania ogólnodostępnych punktów ładowania, obecnie na terenie Wrocławia mamy ich 168 sztuk. Pod koniec 2022 r. Ratusz zaopiniował pozytywnie ok. 130 wniosków o budowę kolejnych.

Miasto uważnie przygląda się także wykorzystaniu wodoru do napędzania miejskich autobusów.

Pojazdy napędzane wodorem mają przewagę nad elektrykami. Do połowy przyszłego roku przy zajezdni MPK na ulicy Obornickiej powstanie pierwsza stacja tankowania wodoru. W lutym wydaliśmy pozwolenie na jej budowę i tym samym jesteśmy - wspólnie z Warszawą - krajowym pionierem w obszarze wodoru. Dla nas to przede wszystkim krok w kierunku zeroemisyjnego transportu publicznego. Stacja będzie ogólnodostępna dla wszystkich mieszkańców.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl