Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Wrocław będzie pracował dla Volvo. Zakres działalności
- Volvo Buses - nowe możliwości dla pracowników
- Vargas Holding kupi Volvo Buses?
- Volvo Buses będzie stopniowo wygaszał i zakończy produkcję we Wrocławiu
- Solidarność: To dla nas szok. O tej decyzji związki zawodowe dowiedziały się dzisiaj (16 marca) w południe
- Co robi Vargas Holding?
- Volvo Buses we Wrocławiu
W czwartek, 16 marca 2023 r. koncern Volvo wydał specjalny komunikat i zwołał konferencję prasową w związku z ogłoszeniem przez firmę decyzji w sprawie zamknięcia fabryki autobusów Volvo Buses we Wrocławiu w 2024 roku. Firma o swojej decyzji poinformowała pracowników i związki zawodowe.
W galerii zdjęć zobacz autobusy Volvo z Wrocławia:
Spółka informuje, że Volvo Buses zmienia swój model biznesowy w Europie i wdraża to samo, sprawdzone rozwiązanie, które stosuje na kilku innych rynkach. Oznacza to, że spółka skoncentruje swoją działalność na produkcji podwozi, a wraz z zewnętrznymi producentami nadwozi zaoferuje klientom w Europie pełną gamę autobusów miejskich i międzymiastowych oraz autokarów dla segmentu premium.
Czytaj także: Wrocławski Volvo Buses z nagrodą „Najlepszy autobus” w ETM Awards 2020.
W związku z tym Volvo Buses zdecydowało, że zamknie swoją fabrykę autobusów we Wrocławiu w pierwszym kwartale 2024 roku. Volvo Buses podpisało list intencyjny w sprawie sprzedaży wydzielonych nieruchomości we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding.
Nasza działalność w Europie od lat przynosi straty. Dzięki nowemu modelowi biznesowemu, który już dzisiaj z powodzeniem stosujemy na wielu rynkach, poprawimy rentowność i zapewnimy naszej firmie długoterminową konkurencyjność.Anna Westerberg, prezes Volvo Buses.
O decyzji Volvo o zamknięciu zakładu autobusów w czwartek, 16 marca br., Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia rozmawiał z przedstawicielami koncernu Volvo i inwestora Vargas Holding, z którym Volvo prowadzi rozmowy o zakupie terenu przy ul. Mydlanej i zatrudnieniu pracowników zakładu autobusów.
Mamy duży sentyment do Volvo, jednej z pierwszych międzynarodowych firm, która zainwestowała we Wrocławiu. Jednak to nie jest pożegnanie, bo Volvo zostaje we Wrocławiu między innymi w znaczącym obszarze R&D. Jednocześnie nowy inwestor Vargas Holding i jego projekt związany jest z nowoczesnymi technologiami, zieloną energią i dekarbonizacją. Wierzymy, że dzięki temu Wrocław będzie liderem technologii przyszłościJakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.
Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej podkreśla, że zakończenie części inwestycji zawsze jest momentem, którego chcielibyśmy we Wrocławiu uniknąć, a Volvo przez wiele lat było istotną firmą na wrocławskim rynku.
– Musimy uszanować decyzje biznesowe naszego dotychczasowego partnera, związane ze zmianą strategii w Europie. To, co pozytywne dla Wrocławia i pracowników to fakt, że zakład ma już nowego inwestora, który w tym miejscu będzie chciał prowadzić dalszą działalność produkcyjną - mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Wrocław będzie pracował dla Volvo. Zakres działalności
Volvo informuje, że Wrocław pozostanie globalnym centrum dostarczającym usługi biznesowe dla Grupy Volvo, z takimi oddziałami jak Volvo Group Digital & IT, Volvo Group Financial Control & Accounting, Volvo Group People Services, Volvo Construction Equipment, Group Trucks Operations, Group Truck Purchasing i Volvo Group Real Estate.
Grupa Volvo w Polsce zatrudnia około 3600 pracowników, w tym około 1500 pracowników w Volvo Buses. Oznacza to, że większość obecnych pracowników Grupy Volvo pozostanie w naszym kraju.
Obecnie w oddziałach Grupy Volvo w Polsce, poza Volvo Buses, zatrudniamy ponad 2100 osób. Pozostaną one nadal zatrudnione w naszej firmie i będą świadczyć swoją pracę w ramach Grupy Volvo. Będziemy również wspierać Volvo Buses, jej pracowników i Vargas Holding.Mirosław Kraner, prezes Volvo Polska.
Volvo Buses - nowe możliwości dla pracowników
Spółka w specjalnym komunikacie informuje, że w wyniku rozmów pomiędzy Volvo Buses i Vargas Holding podpisano list intencyjny, zgodnie z którym planowana jest sprzedaż wydzielonych nieruchomości Volvo Buses we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding.
Z komunikatu wiadomo, że nowy inwestor rozpocznie działalność o innym profilu i będzie stopniowo rozbudowywał zakład produkcyjny we Wrocławiu. Produkcja rozpocznie się w 2024 roku i będzie rozwijana w kolejnych latach. List intencyjny obejmuje zamiar Vargas Holding zaoferowania zatrudnienia części pracowników Volvo Buses, niektórych już w trzecim kwartale 2023 roku.
– Chociaż Vargas Holding będzie działał w innej branży niż nasza, kluczowym czynnikiem dla nich jest możliwość zatrudnienia doświadczonej kadry, pracującej w naszej organizacji we Wrocławiu, niezbędnej do uruchomienia działalności oraz przyszłej ekspansji – mówi Anna Westerberg, prezes Volvo Buses.
Vargas Holding kupi Volvo Buses?
Vargas Holding jest szwedzkim inwestorem i właścicielem spółek.
W Vargas stale analizujemy możliwości przyspieszenia dekarbonizacji i wejścia w nowe branże i projekty przemysłowe. Nasze najnowsze przedsięwzięcie będzie związane z rozwiązaniami energetycznymi dla domów. Mając to na uwadze, jesteśmy pod wrażeniem zarówno obiektów, jak i wysoko wykwalifikowanych pracowników zakładu we Wrocławiu. Więcej szczegółów na temat naszych dalszych działań podamy w nadchodzących miesiącach.Carl-Erik Lagercrantz, dyrektor generalny Vargas Holding
Volvo Buses będzie stopniowo wygaszał i zakończy produkcję we Wrocławiu
Volvo informuje, ż decyzja o stopniowym wygaszeniu i zakończeniu produkcji kompletnych autobusów i autokarów będzie miała wpływ na około 1600 miejsc pracy w Volvo Buses, z czego około 1500 we Wrocławiu. Proces informowania oraz dialog z przedstawicielami związków zawodowych został już rozpoczęty.
– Volvo Buses dołoży wszelkich starań, aby udzielić wsparcia naszym lojalnym pracownikom, z których liczni pracują w Volvo Buses od wielu lat. Będziemy współpracować z Vargas Holding, władzami lokalnymi i innymi interesariuszami, aby wesprzeć ich w poszukiwaniu nowych możliwości zatrudnienia – mówi Anna Westerberg.
Solidarność: To dla nas szok. O tej decyzji związki zawodowe dowiedziały się dzisiaj (16 marca) w południe
Decyzję koncernu Volvo komentuje na stronie internetowej ZR NSZZ „Solidarność” - Bogusław Jurgielewicz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska sp. z o.o.
Co robi Vargas Holding?
Vargas Holding został założony 2014 roku w Szwecji. Jest inwestorem i właścicielem firm. Wraz z przedsiębiorcami, Vargas buduje firmy od podstaw. Zaczęli od zielonych baterii, stali i wodoru. Polarium, Northvolt i H2 Green Steel.
Volvo Buses we Wrocławiu
Wrocławska fabryka jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy.
W 2010 roku w polskiej fabryce rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Obecnie Volvo oferuje pełną flotę zelektryfikowanych autobusów. Gama obejmuje hybrydę Volvo 7900 Hybrid (dostępną również w wersji przegubowej), elektryczną hybrydę Volvo 7900 Electric Hybrid oraz najnowszy model – w pełni elektryczny autobus Volvo 7900 Electric.
W Europie zelektryfikowane autobusy Volvo stanowią część transportu zbiorowego w wielu miastach, między innymi w Szwecji, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Luksemburgu, Austrii, Holandii i innych.