wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Fabryka autobusów Volvo przy ul. Mydlanej zostanie zamknięta. Firma ujawnia szczegóły

– Volvo Buses zmienia model biznesowy w Europie. Firma podjęła decyzję o stopniowym wygaszeniu i zamknięciu fabryki we Wrocławiu w 2024 roku – ogłosiła 16 marca w specjalnym komunikacie i na konferencji prasowej firma Volvo. Co to oznacza dla pracowników i co się stanie z zakładem autobusów Volvo przy ul. Mydlanej? Zobaczcie szczegóły.

Reklama

W czwartek, 16 marca 2023 r. koncern Volvo wydał specjalny komunikat i zwołał konferencję prasową w związku z ogłoszeniem przez firmę decyzji w sprawie zamknięcia fabryki autobusów Volvo Buses we Wrocławiu w 2024 roku. Firma o swojej decyzji poinformowała pracowników i związki zawodowe. 

W galerii zdjęć zobacz autobusy Volvo z Wrocławia:

Spółka informuje, że Volvo Buses zmienia swój model biznesowy w Europie i wdraża to samo, sprawdzone rozwiązanie, które stosuje na kilku innych rynkach. Oznacza to, że spółka skoncentruje swoją działalność na produkcji podwozi, a wraz z zewnętrznymi producentami nadwozi zaoferuje klientom w Europie pełną gamę autobusów miejskich i międzymiastowych oraz autokarów dla segmentu premium.

Czytaj także: Wrocławski Volvo Buses z nagrodą „Najlepszy autobus” w ETM Awards 2020.

W związku z tym Volvo Buses zdecydowało, że zamknie swoją fabrykę autobusów we Wrocławiu w pierwszym kwartale 2024 roku. Volvo Buses podpisało list intencyjny w sprawie sprzedaży wydzielonych nieruchomości we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding.

Nasza działalność w Europie od lat przynosi straty. Dzięki nowemu modelowi biznesowemu, który już dzisiaj z powodzeniem stosujemy na wielu rynkach, poprawimy rentowność i zapewnimy naszej firmie długoterminową konkurencyjność.
Anna Westerberg, prezes Volvo Buses.

O decyzji Volvo o zamknięciu zakładu autobusów w czwartek, 16 marca br., Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia rozmawiał z przedstawicielami koncernu Volvo i inwestora Vargas Holding, z którym Volvo prowadzi rozmowy o zakupie terenu przy ul. Mydlanej i zatrudnieniu pracowników zakładu autobusów.

Mamy duży sentyment do Volvo, jednej z pierwszych międzynarodowych firm, która zainwestowała we Wrocławiu. Jednak to nie jest pożegnanie, bo Volvo zostaje we Wrocławiu między innymi w znaczącym obszarze R&D. Jednocześnie nowy inwestor Vargas Holding i jego projekt związany jest z nowoczesnymi technologiami, zieloną energią i dekarbonizacją. Wierzymy, że dzięki temu Wrocław będzie liderem technologii przyszłości
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej podkreśla, że zakończenie części inwestycji zawsze jest momentem, którego chcielibyśmy we Wrocławiu uniknąć, a Volvo przez wiele lat było istotną firmą na wrocławskim rynku.

– Musimy uszanować decyzje biznesowe naszego dotychczasowego partnera, związane ze zmianą strategii w Europie. To, co pozytywne dla Wrocławia i pracowników to fakt, że zakład ma już nowego inwestora, który w tym miejscu będzie chciał prowadzić dalszą działalność produkcyjną - mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Wrocław będzie pracował dla Volvo. Zakres działalności

Volvo informuje, że Wrocław pozostanie globalnym centrum dostarczającym usługi biznesowe dla Grupy Volvo, z takimi oddziałami jak Volvo Group Digital & IT, Volvo Group Financial Control & Accounting, Volvo Group People Services, Volvo Construction Equipment, Group Trucks Operations, Group Truck Purchasing i Volvo Group Real Estate.

Grupa Volvo w Polsce zatrudnia około 3600 pracowników, w tym około 1500 pracowników w Volvo Buses. Oznacza to, że większość obecnych pracowników Grupy Volvo pozostanie w naszym kraju.

Obecnie w oddziałach Grupy Volvo w Polsce, poza Volvo Buses, zatrudniamy ponad 2100 osób. Pozostaną one nadal zatrudnione w naszej firmie i będą świadczyć swoją pracę w ramach Grupy Volvo. Będziemy również wspierać Volvo Buses, jej pracowników i Vargas Holding.
Mirosław Kraner, prezes Volvo Polska.

Volvo Buses - nowe możliwości dla pracowników

Spółka w specjalnym komunikacie informuje, że w wyniku rozmów pomiędzy Volvo Buses i Vargas Holding podpisano list intencyjny, zgodnie z którym planowana jest sprzedaż wydzielonych nieruchomości Volvo Buses we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding.

Z komunikatu wiadomo, że nowy inwestor rozpocznie działalność o innym profilu i będzie stopniowo rozbudowywał zakład produkcyjny we Wrocławiu. Produkcja rozpocznie się w 2024 roku i będzie rozwijana w kolejnych latach. List intencyjny obejmuje zamiar Vargas Holding zaoferowania zatrudnienia części pracowników Volvo Buses, niektórych już w trzecim kwartale 2023 roku.

– Chociaż Vargas Holding będzie działał w innej branży niż nasza, kluczowym czynnikiem dla nich jest możliwość zatrudnienia doświadczonej kadry, pracującej w naszej organizacji we Wrocławiu, niezbędnej do uruchomienia działalności oraz przyszłej ekspansji – mówi Anna Westerberg, prezes Volvo Buses.

Vargas Holding kupi Volvo Buses?

Vargas Holding jest szwedzkim inwestorem i właścicielem spółek.

W Vargas stale analizujemy możliwości przyspieszenia dekarbonizacji i wejścia w nowe branże i projekty przemysłowe. Nasze najnowsze przedsięwzięcie będzie związane z rozwiązaniami energetycznymi dla domów. Mając to na uwadze, jesteśmy pod wrażeniem zarówno obiektów, jak i wysoko wykwalifikowanych pracowników zakładu we Wrocławiu. Więcej szczegółów na temat naszych dalszych działań podamy w nadchodzących miesiącach.
Carl-Erik Lagercrantz, dyrektor generalny Vargas Holding

Volvo Buses będzie stopniowo wygaszał i zakończy produkcję we Wrocławiu

Volvo informuje, ż decyzja o stopniowym wygaszeniu i zakończeniu produkcji kompletnych autobusów i autokarów będzie miała wpływ na około 1600 miejsc pracy w Volvo Buses, z czego około 1500 we Wrocławiu. Proces informowania oraz dialog z przedstawicielami związków zawodowych został już rozpoczęty.

– Volvo Buses dołoży wszelkich starań, aby udzielić wsparcia naszym lojalnym pracownikom, z których liczni pracują w Volvo Buses od wielu lat. Będziemy współpracować z Vargas Holding, władzami lokalnymi i innymi interesariuszami, aby wesprzeć ich w poszukiwaniu nowych możliwości zatrudnienia –  mówi Anna Westerberg.

Solidarność: To dla nas szok. O tej decyzji związki zawodowe dowiedziały się dzisiaj (16 marca) w południe

Decyzję koncernu Volvo komentuje na stronie internetowej ZR NSZZ „Solidarność” - Bogusław Jurgielewicz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Volvo Polska sp. z o.o.

Na chwilę obecną jako NSZZ „Solidarność” musimy skoncentrować się na wsparciu pracowników i zabezpieczeniu ich interesów w procesie wygaszania produkcji.
Bogusław Jurgielewicz, przewodniczący MOZ NSZZ Solidarność Pracowników Volvo Polska sp. z o.o.

Co robi Vargas Holding?

Vargas Holding został założony 2014 roku w Szwecji. Jest inwestorem i właścicielem firm. Wraz z przedsiębiorcami, Vargas buduje firmy od podstaw. Zaczęli od zielonych baterii, stali i wodoru. Polarium, Northvolt i H2 Green Steel. 

Volvo Buses we Wrocławiu

Wrocławska fabryka jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy.

W 2010 roku w polskiej fabryce rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Obecnie Volvo oferuje pełną flotę zelektryfikowanych autobusów. Gama obejmuje hybrydę Volvo 7900 Hybrid (dostępną również w wersji przegubowej), elektryczną hybrydę Volvo 7900 Electric Hybrid oraz najnowszy model – w pełni elektryczny autobus Volvo 7900 Electric.

W Europie zelektryfikowane autobusy Volvo stanowią część transportu zbiorowego w wielu miastach, między innymi w Szwecji, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Luksemburgu, Austrii, Holandii i innych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl