wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. „Wrocław na językach świata” - wrocławianie za darmo uczą obcokrajowców języka polskiego

Ponad 4,6 tys. chętnych do nauki obcokrajowców, którzy przyjechali do Wrocławia z ponad 90 krajów, niemal 1,4 tys. wolontariuszy (w tym 30, którzy zgłosili się po wakacyjnym naborze), więcej niż 22 tys. spotkań i ponad 33 tys. godzin poświęconych na naukę – tak w telegraficznym skrócie można podsumować program „Wrocław na językach świata”.

Reklama

„Wrocław na językach świata” to realizowany przez Wrocławskie Centrum Integracji program społeczny Gminy Wroclaw, w którym wolontariusze z Wrocławia uczą języka polskiego obcokrajowców. Udział w programie jest bezpłatny.

I choć język polski jest uznawany za jeden z najtrudniejszych na świecie („Chrząszcz brzmi w trzcinie” to pestka wobec odmiany rzeczowników przez przypadki), chętnych nie brakuje.

Lekcje w kawiarniach, bibliotekach, CAL-ach i wielu innych miejscach

Zajęcia trwają przez cały rok, odbywają się w tandemach lub niewielkich  grupach językowych.  W tym roku prowadzi je 150 wolontariuszy (w tym 30 nowych!). Mają pod opieką 400 uczniów z 35 krajów, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Indii, Korei Południowej, Rwandy, Kazachstanu, Meksyku i Hiszpanii.

Wolontariusze i uczniowie spotykają się w 64 miejscach w różnych częściach Wrocławia, np. w kawiarniach, bibliotekach, CALE-ach, fundacjach, NGO-sach, salach udostępnionych przez wyższe uczelnie, związki wyznaniowe, biznes i samorząd.  Każde z tych miejsc jest udostępniane na potrzeby programu bezpłatnie, a wszystko dlatego, że „Wrocław na językach” jest oceniany wysoko i uznawany za niezbędny dla potrzeb lokalnej społeczności.  

Interaktywną mapę miejsc, w których odbywają się spotkania, można znaleźć na stronie programu

Nie trzeba za to płacić ani grosza

Po co to wszystko? Wrocław to czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce. Każdego roku przyjeżdżają tu dziesiątki tysięcy obcokrajowców, którzy szukają tu szczęścia, pracy, przyjaciół itd. Wielu z nich nie zna języka polskiego, co może stanowić dla nich barierę w wielu aspektach życia.

Wielu ludzi przybywających do Wrocławia z różnych stron świata nie stać na korzystanie z płatnych lekcji języka polskiego oferowanych m.in. przez szkoły językowe, a dzięki programowi społecznemu „Wrocław na językach świata” mogą się uczyć za darmo.
Adrian Rode z Wrocławskiego Centrum Integracji

Uczą, bo lubią

Wolontariusze pomagający zgłębić obcokrajowcom zawiłości polszczyzny mają od 18 do 70 lat. Wielu z nich to pracownicy wrocławskich urzędów i uczelni wyższych. W nauczanie angażują się także obcokrajowcy -  byli uczniowie, którzy poznali język polski na tyle, że mogą przekazywać swoją wiedzę innym.

Od wolontariuszy nie wymaga się doświadczenia w nauczaniu. Tego, jak uczyć języka polskiego jako obcego dowiadują się podczas cyklicznych bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez doświadczonych lektorów.

Zarówno wolontariusze, jak i uczniowie mogą liczyć na pomoce naukowe. W siedzibie Wrocławskiego Centrum Integracji (ul. Strzegomska 49) utworzono biblioteczkę materiałów edukacyjnych do nauczania języka polskiego jako obcego, z której można wypożyczyć podręczniki, ćwiczenia i gry planszowe.

Jak można dołączyć do programu?

O tym, że pojawia się możliwość dołączenia do programu informują media społecznościowe, plakaty, ulotki, spoty radiowe i telewizyjne. Wrocławskie Centrum Integracji organizuje również spotkania (lub bierze udział w takich spotkaniach), podczas których prezentowane są założenia programu.

Zarówno wolontariusze, jak i chętni do nauki mogą się zgłaszać za pomocą platformy internetowej programu

„Wrocław na językach” doceniany przez uczniów i nie tylko

Program „Wrocław na językach świata” jest dobrze oceniany. I nic dziwnego: jest potrzebny, nie kosztuje wiele, ma szeroki zasięg i buduje wizerunek wrocławian jako społeczności otwartej na przybyszów.

Atutem programu jest częsty bliski kontakt i wzajemna możliwość poznania siebie i swoich potrzeb. Początkowe relacje „nauczyciel-uczeń” przeobrażają się często w trwałe przyjaźnie.
Adrian Rode z Wrocławskiego Centrum Integracji

Program społeczny „Wrocław na językach świata” jest finalistą międzynarodowego konkursu „Innowacje w Polityce 2019”. (Otrzymał nominację w kategorii „społeczność lokalna”).

W styczniu 2020 r. program został zaprezentowany w Paryżu na międzynarodowym forum wysokiego szczebla ds. migracji i integracji zorganizowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Prezentacja cieszyła się wielkim uznaniem m.in. ze strony ambasadora Polski oraz europejskich mediów i organizacji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama