wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. „Wrocław na językach świata” - wrocławianie za darmo uczą obcokrajowców języka polskiego
Kliknij, aby powiększyć
"Wrocław na językach świata" to program, dzięki któremu wolontariusze uczą obcokrajowców języka polskiego. Na zdjęciu grupa uśmiechniętych ludzi. WCI
"Wrocław na językach świata" to program, dzięki któremu wolontariusze uczą obcokrajowców języka polskiego. Na zdjęciu grupa uśmiechniętych ludzi.

Ponad 4,6 tys. chętnych do nauki obcokrajowców, którzy przyjechali do Wrocławia z ponad 90 krajów, niemal 1,4 tys. wolontariuszy (w tym 30, którzy zgłosili się po wakacyjnym naborze), więcej niż 22 tys. spotkań i ponad 33 tys. godzin poświęconych na naukę – tak w telegraficznym skrócie można podsumować program „Wrocław na językach świata”.

Reklama

„Wrocław na językach świata” to realizowany przez Wrocławskie Centrum Integracji program społeczny Gminy Wroclaw, w którym wolontariusze z Wrocławia uczą języka polskiego obcokrajowców. Udział w programie jest bezpłatny.

I choć język polski jest uznawany za jeden z najtrudniejszych na świecie („Chrząszcz brzmi w trzcinie” to pestka wobec odmiany rzeczowników przez przypadki), chętnych nie brakuje.

Lekcje w kawiarniach, bibliotekach, CAL-ach i wielu innych miejscach

Zajęcia trwają przez cały rok, odbywają się w tandemach lub niewielkich  grupach językowych.  W tym roku prowadzi je 150 wolontariuszy (w tym 30 nowych!). Mają pod opieką 400 uczniów z 35 krajów, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Indii, Korei Południowej, Rwandy, Kazachstanu, Meksyku i Hiszpanii.

Wolontariusze i uczniowie spotykają się w 64 miejscach w różnych częściach Wrocławia, np. w kawiarniach, bibliotekach, CALE-ach, fundacjach, NGO-sach, salach udostępnionych przez wyższe uczelnie, związki wyznaniowe, biznes i samorząd.  Każde z tych miejsc jest udostępniane na potrzeby programu bezpłatnie, a wszystko dlatego, że „Wrocław na językach” jest oceniany wysoko i uznawany za niezbędny dla potrzeb lokalnej społeczności.  

Interaktywną mapę miejsc, w których odbywają się spotkania, można znaleźć na stronie programu

Nie trzeba za to płacić ani grosza

Po co to wszystko? Wrocław to czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce. Każdego roku przyjeżdżają tu dziesiątki tysięcy obcokrajowców, którzy szukają tu szczęścia, pracy, przyjaciół itd. Wielu z nich nie zna języka polskiego, co może stanowić dla nich barierę w wielu aspektach życia.

Wielu ludzi przybywających do Wrocławia z różnych stron świata nie stać na korzystanie z płatnych lekcji języka polskiego oferowanych m.in. przez szkoły językowe, a dzięki programowi społecznemu „Wrocław na językach świata” mogą się uczyć za darmo.
Adrian Rode z Wrocławskiego Centrum Integracji

Uczą, bo lubią

Wolontariusze pomagający zgłębić obcokrajowcom zawiłości polszczyzny mają od 18 do 70 lat. Wielu z nich to pracownicy wrocławskich urzędów i uczelni wyższych. W nauczanie angażują się także obcokrajowcy -  byli uczniowie, którzy poznali język polski na tyle, że mogą przekazywać swoją wiedzę innym.

Od wolontariuszy nie wymaga się doświadczenia w nauczaniu. Tego, jak uczyć języka polskiego jako obcego dowiadują się podczas cyklicznych bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez doświadczonych lektorów.

Zarówno wolontariusze, jak i uczniowie mogą liczyć na pomoce naukowe. W siedzibie Wrocławskiego Centrum Integracji (ul. Strzegomska 49) utworzono biblioteczkę materiałów edukacyjnych do nauczania języka polskiego jako obcego, z której można wypożyczyć podręczniki, ćwiczenia i gry planszowe.

Jak można dołączyć do programu?

O tym, że pojawia się możliwość dołączenia do programu informują media społecznościowe, plakaty, ulotki, spoty radiowe i telewizyjne. Wrocławskie Centrum Integracji organizuje również spotkania (lub bierze udział w takich spotkaniach), podczas których prezentowane są założenia programu.

Zarówno wolontariusze, jak i chętni do nauki mogą się zgłaszać za pomocą platformy internetowej programu

„Wrocław na językach” doceniany przez uczniów i nie tylko

Program „Wrocław na językach świata” jest dobrze oceniany. I nic dziwnego: jest potrzebny, nie kosztuje wiele, ma szeroki zasięg i buduje wizerunek wrocławian jako społeczności otwartej na przybyszów.

Atutem programu jest częsty bliski kontakt i wzajemna możliwość poznania siebie i swoich potrzeb. Początkowe relacje „nauczyciel-uczeń” przeobrażają się często w trwałe przyjaźnie.
Adrian Rode z Wrocławskiego Centrum Integracji

Program społeczny „Wrocław na językach świata” jest finalistą międzynarodowego konkursu „Innowacje w Polityce 2019”. (Otrzymał nominację w kategorii „społeczność lokalna”).

W styczniu 2020 r. program został zaprezentowany w Paryżu na międzynarodowym forum wysokiego szczebla ds. migracji i integracji zorganizowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Prezentacja cieszyła się wielkim uznaniem m.in. ze strony ambasadora Polski oraz europejskich mediów i organizacji.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl