wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą radzi WOPR

Sezon wakacyjny trwa, pogoda nas rozpieszcza, dlatego coraz więcej osób wybiera wypoczynek nad wodą. Jak kąpać się, aby było nie tylko przyjemnie, ale i bezpiecznie wyjaśniają nam ratownicy z dolnośląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.

Reklama

Nie ma nic przyjemniejszego w upalny dzień niż schłodzenie się w wodzie, dlatego miejskie kąpieliska przeżywają w okresie wakacyjnym prawdziwe oblężenie. We Wrocławiu na każdym z nich nad bezpieczeństwem korzystających z wody czuwają ratownicy, jednak wiele zależy także od naszego zachowania.

Czytaj też: Lato we Wrocławiu – tak spędzisz je nad Odrą

Przede wszystkim nie przeceniajmy swoich umiejętności. – Na pewno wiele osób potrafi pływać, ale wiele potrafi po prostu utrzymać się na wodzie – wyjaśnia Arthur Borawski, ratownik dolnośląskiego  WOPR. – A kiedy dotkniemy czegoś pod wodą, możemy spanikować i okaże się, że nie mamy tyle umiejętności, żeby sobie poradzić – dodaje.

Ważny wybór miejsca

Do pływania należy wybierać miejsca do tego wyznaczone. We Wrocławiu mamy cztery płatne kąpieliska na powietrzu – Orbita (ul. Wejherowska), Morskie OKO (ul. Chopina), Glinianki (ul. Kosmonautów) i basen przy ul. Kłokoczyckiej, basen na zewnątrz ma także aquapark przy ul. Borowskiej.

Czytaj też: Wrocławskie baseny i kąpieliska

Bezpłatnie można wykąpać się na Oporowie (ul. Harcerska), Pawłowicach (ul. Jeziorowa) i Maślicach (ul. Królewiecka). Wszędzie pod okiem ratownika.

WOPR patroluje

Po Odrze można pływać jedynie przeznaczonym do tego sprzętem. Rzekę przemierzają patrole WOPR, które w wakacje mają sporo pracy.

Krzysztof Skrzyniarz, prezes dolnośląskiego WOPR

– Zgłoszenia są bardzo różne – od kogoś, kto kąpie się w niedozwolonym miejscu, do osób, które zachowują się niebezpiecznie na łodziach – wylicza ratownik Krzysztof Wrzesiński. Wszelkie zagrożenia można zgłaszać pod numery 112 lub 984. – Wydaje nam się, że jest zagrożenie, dzwońmy. To nic nie kosztuje, a możemy uratować komuś życie – zaznacza Krzysztof Skrzyniarz, prezes dolnośląskiego WOPR.

Jak pomóc?

Jak wyjaśnia Krzysztof Skrzyniarz proces tonięcia trwa od 3 do 6 minut. Natychmiastowa reakcja i wezwanie pomocy zwiększają szansę na uratowanie osoby w wodzie. – Jeśli znajduje się ona przy brzegu – pomoże nawet podanie gałęzi czy ręcznika. Pomocna będzie też plastikowa butelka, bo wyporność człowieka to półtora litra. Należy ją opróżnić, włożyć np. w t-shirt, żeby nie była śliska, i wrzucić do wody. Osoba tonąca może ją chwycić, uspokoić się i poczekać na pomoc. W żadnym wypadku nie podejmujmy akcji ratunkowej we własnym zakresie, jeśli nie jesteśmy przeszkoleni. Nie kąpmy się także po zmroku, bo wtedy akcja ratunkowa jest utrudniona, a czasem niemożliwa – apeluje.

Alarmują także lekarze

Gwałtowny skok do zimnej wody może skończyć się szokiem termicznym, dlatego wchodzić do niej należy powoli, schładzając okolice serca i kark. Osłabić naszą sprawność fizyczną może także pełny lub pusty żołądek, a przede wszystkim spożycie alkoholu, które jest nad wodą niedopuszczalne.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama