Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Pałac Kornów powstał pod koniec XIX wieku na terenie klasztornego folwarku.
Obecnie zespół pałacowo-parkowo-folwarczny należy do Uniwersytetu Przyrodniczego. Znajduje się tam Centrum Edukacyjno-Rozwojowe, z hotelem i restauracją. Przestrzenie są oryginalne, bo pałac Niemcy oddali w lutym 1945 roku bez walk, i odremontowane. Na co dzień jednak niedostępne dla gości.
– Pałac można zwiedzać dwa razy w roku, w maju podczas Dni Przyrodników oraz we wrześniu, gdy organizujemy Święto Sera i Wina – mówi Marzena Bogusz dyrektorka Centrum Edukacyjno-Rozwojowego.
Zobacz zdjęcia niedostępnych dla gości wnętrz:
Minizoo, park ze stawem i różanecznik
Do pałacu przylega park o powierzchni ponad 7 hektarów, po którym cały rok można spacerować, chodzić z kijkami i biegać. Zobaczysz w nim:
- pomnik przyrody – dąb od 2016 roku zwany „Pawłem”,
- kamienny mostek,
- sztuczny staw z romantyczną glorietą.
Z tyłu pałacu jest różanecznik, który najpiękniej wygląda w maju. Na lewo od pałacu jest minizoo z lamy, kozami i owcami:
– Gdy spodziewamy się większej liczby odwiedzających, wystawiamy jedzenie dla zwierząt, aby dzieci mogły je karmić. Prosimy, aby nie dawać im niczego innego, a szczególnie chleba, bo on im szkodzi – zaznacza Marzena Bogusz.
A dla wiewiórki orzech
Zimą, spacerując po parku, warto rozglądać się wokół, bo przy niektórych drzewach zamontowane są karmniki dla ptaków i wiewiórek.
Ptakom można wsypać ziarno albo wyłożyć kule z karmą. Wiewiórki będą zadowolone z nieobranych orzechów włoskich lub laskowych.Marzena Bogusz
Dyrektorka Centrum podkreśla, aby nie zostawiać zwierzętom chleba (ani w karmnikach, ani pod drzewami) – on szkodzi i ptakom i ssakom.