wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:52

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Powódź 1997. Minęło 26 lat od niszczycielskiego żywiołu, który nawiedził Wrocław
  4. Wielka Woda '97 – wspomnienia z centrum wydarzeń [WYWIADY]
Kliknij, aby powiększyć
na zdjęciu powódź Wrocław 1997 materiały archiwalne
na zdjęciu powódź Wrocław 1997

25 lat temu mieszkańcy Wrocławia przeżyli chwile grozy, a miasto stało się polem bitwy z o wiele silniejszym przeciwnikiem – żywiołem. Wielka woda wdarła się do miasta w nocy z 11 na 12 lipca. Wspominamy te trudne, ale i budujące momenty z ludźmi, którzy byli wtedy w centrum wydarzeń. Tym razem Paweł Abramowicz reporter Faktów TVN dziś, wtedy reporter Telewizji Polskiej, opowiada o bardzo ważnej roli mediów podczas Powodzi Tysiąclecia.

Reklama

Latem 1997 roku woda zalała ponad 30% powierzchni Wrocławia, dotykając około 200 tys. mieszkańców. Wielu z nich dosłownie straciło dach nad głową. Zalanych albo podtopionych zostało wtedy prawie 3,5 tys. budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Ale wielka woda, paradoksalnie, wlała też w serca wrocławian nieskończone pokłady empatii i solidarności, którzy wspólnie ramię w ramię walczyli o swoje miasto.

Powódź z 1997 roku jest przez wielu uznawana za jedno z najważniejszych wydarzeń budujących tożsamość współczesnego Wrocławia. 

Wspominamy te trudne chwile 

Ćwierć wieku później, ale z wciąż żywymi obrazami tamtej nocy i kolejnych długich lipcowych dni, wspominamy te wydarzenia. Zapraszamy was do wysłuchania i obejrzenia videocastu „Wielka Woda '97”, w którym pokażemy wielką wodę z różnych perspektyw i spojrzeń ludzi, będących w różny sposób zaangażowanymi w walkę z żywiołem.

28 lipca. Odcinek 5 - Woda w blasku fleszy. Jerzy K. Kos

25 lat temu wielka woda wdarła się do Wrocławia, a w serca wrocławian paradoksalnie wlała nieskończone pokłady empatii i solidarności, którzy w tym niezwykle trudnym okresie niestrudzenie walczyli o swoje miasto. Stali ramię w ramię z łopatami, workami piasku lub butelką wody. To dzięki nim - Wam udało się ograniczyć szkody wyrządzone przez kataklizm.

Jerzy Kłos – nasz dzisiejszy gość przemierzał wtedy ulicami miasta i uwieczniał te współpracę na fantastycznych zdjęciach.

26 lipca. Odcinek 4 - Halo, czy mnie słychać?! Paweł Abramowicz

Co zrobić, gdy nie ma internetu, telefony nie działają, a dookoła wielka woda? Nasłuchujecie najnowszych informacji w radiu, ewentualnie jeśli istnieje taka możliwość – oglądacie telewizję, by być na bieżąco. Głód informacji wśród mieszkańców miasta był duży, konwoje humanitarne spotykały się często z prośbami o baterie do radia. Dlatego to właśnie media w czasie Powodzi Tysiąclecia odegrały bardzo ważną rolę. Wspomina Paweł Abramowicz, dziś reporter Faktów TVN, wtedy reporter Telewizji Polskiej.

19 lipca. Odcinek 3 - W służbie mieszkańcom. Wojciech Adamski

W Powodzi Tysiąclecia zginęło w Polsce 56 osób, straty oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarów. Ogółem na terenie 14 województw z powodzią walczyło ponad 15,5 tys. strażaków w asyście innych służb. O tym ciężkim czasie opowiada dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wojciech Adamski.

14 lipca. Odcinek 2 – Woda u władzy. Bogdan Zdrojewski

Bilans powodzi był przerażający. Cztery osoby utonęły. Zalanych i podtopionych zostało 2583 budynków mieszkalnych. Gmina Wrocław oszacowała straty na 99% jej budżetu na rok 1997r.

Oczywiście te szacunki pojawiły się gdy woda już opadła, ale że straty będą ogromne, wiadomo było o wiele wcześniej. Za każdą z tych liczb kryją się ludzie, ich dramaty oraz heroiczne czyny i m.in. o tym rozmawiamy z senatorem, ówczesnym prezydentem Wrocławia Bogdanem Zdrojewskim.

12 lipca. Odcinek 1 – Odra na wyciągnięcie ręki. Kamil Zaremba

Odra Centrum to miejsce, w którym Odra jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Dziś spokojna, opromieniona słońcem, przyjemnie budząca wakacyjne myśli.

25 lat temu była śmiercionośnym żywiołem niosącym zniszczenie i budzącym grozę. W nocy z 11 na 12 lipca wielka woda wdarła się do Wrocławia. Wspomnienia o tym mimo upływu lat są wciąż żywe.

Z okazji 25. rocznicy Powodzi Tysiąclecia, zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka videocastu „Wielka Woda '97”, w którym rozmawiamy z Kamilem Zarembą, wtedy dziennikarzem radiowym, teraz prezesem fundacji OnWater. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl