Jedno z bardziej niezwykłych miejsc w Polsce znajduje się we Wrocławiu przy ul. Horbaczewskiego 24. Dlaczego niezwykłe? Zajmują się na co dzień osobami z niepełnosprawnością.
Kiedy dzieci rodzą się i zostaje wykryta u nich nieuleczalna choroba, to dotyka to całą rodzinę i niezwykle trudno jest znaleźć wsparcie, nie tylko społeczne, ale również wśród lekarzy. Mamy w naszym centrum specjalistów, którzy są w stanie sprostać potrzebom zarówno u dzieci jak i dorosłych.Ewa Hołownia-Śliwa z Fundacji Potrafię Pomóc
Centrum we Wrocławiu składa się z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Wyjątkowych Dzieci oraz innowacyjnego Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznym Chorób Rzadkich im. B. Skrzyńskiego, które jest najlepszym w Polsce tego typu miejscem. Ponadto, znajduje się tam również gabinet ginekologiczny i szkoła rodzenia dla osób z niepełnosprawnościami.
Ośrodek, który powstał z inicjatywy Fundacji „Potrafię Pomóc”, w tym roku obchodzi dziesięciolecie istnienia, a sama Fundacja wspierająca osoby z niepełnosprawnościami i z chorobami rzadkimi świętuje piętnasty rok od czasu założenia.
10 czerwca było świętowanie z okazji aż trzech ważnych dla środowiska osób z niepełnosprawnościami wydarzeń:
- otwarcia we Wrocławiu placu zabaw, który jest dostosowany do potrzeb wszystkich dzieci: to wyjątkowe miejsce, zaprojektowane zostało w sposób uniwersalny, z uwzględnieniem potrzeb dzieci z różnymi niepełnosprawnościami,
- 15-lecia Fundacji „Potrafię Pomóc”,
- 10-lecia Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Wyjątkowych Dzieci.
Galeria zdjęć
Na pikniku zjawiły się całe rodziny z podopiecznymi fundacji oraz dzieci mieszkające po sąsiedzku. Miały okazję do integracji, zabawy na nowym placu zabaw oraz na „dmuchańcach”. Mogły też wypróbować alpakoterapię, skosztować watę cukrową, albo pomalować sobie twarz. Dzieciaki mogły też uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych, puszczać bańki mydlane i bawić się Klaunem Czesiem, który uczył je niesamowitych sztuczek.
Niezwykły plac zabaw dla niezwykłych dzieci
Na nowo otwartym placu zabaw przewidziano potrzeby dla różnych dzieci. Na przykład huśtawka i piaskownica dostosowane są do potrzeb dzieci na wózkach inwalidzkich, są też huśtawki dla dzieci leżących czy ścieżka sensoryczna dla osób niewidomych i słabowidzących. Zaś podłoże na powierzchni całego placu zabaw pokryte jest specjalną, amortyzującą powłoką.
Z tego miejsca korzystać będą m.in. podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Wyjątkowych Dzieci i Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego dla Wyjątkowych Dzieci przy ulicy Horbaczewskiego.
Fundację ,,Potrafię Pomóc'' cały czas można wspierać. Sprawdź na ich stronie jak to zrobić.