wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Pokonają 600 km na rowerach, aby pomóc Adasiowi. Charytatywny rajd ruszył z Wrocławia nad morze [ZDJĘCIA]

Pokonają 600 km na rowerach, aby pomóc Adasiowi. Charytatywny rajd ruszył z Wrocławia nad morze [ZDJĘCIA]

Magdalena Pasiewicz,

IX Charytatywny Rajd Rowerowy – grupy Do Celu wystartował, aby pomóc kilkuletniemu Adasiowi. Dzielny chłopiec walczy od lat z genetyczną chorobą, która niszczy jego młode ciało i nie pozwala prawidłowo się rozwijać. Dzięki ogromnej wytrwałości w rehabilitacji i miłości rodziców, pojawił się dziś na starcie! Aby chłopiec mógł samodzielnie funkcjonować potrzebne są pieniądze na dalsze leczenie. Też możesz pomóc, sprawdź jak to zrobić.

Reklama

W sobotę (10 czerwca) z Wrocławskiego Toru Kolarskiego przy ul. Żmigrodzkiej wyruszył IX Charytatywny Rajd Rowerowy – grupy Do Celu.

Akcja wesprze leczenia Adasia Malko, chłopca cierpiącego na poważną chorobę genetyczną, która znacząco wpływa na jego rozwój. Członkowie Wrocławskiej Grupy Charytatywnej Inicjatyw Rowerowych Do Celu oraz kolarze z Kołobrzegu, Gorzowa Wielkopolskiego, Koszalina i Drezdenka - w ciągu 4 dni (10-13 czerwca) - pokonają trasę Wrocław-Kołobrzeg – zbierając w ten sposób pieniądze na rzecz chorego Adasia.

Pasja do roweru i pomagania. Nie ma znaczenia wiek, ani doświadczenie

Na starcie pojawiły się osoby z ogromnym doświadczeniem kolarskim, jak na przykład Andrzej Zając, zdobywca złotego medalu igrzysk paraolimpijskich w Pekinie, czy zawodniczka ultramaratonów. Ale w rajdzie pojechały osoby również z mniejszym doświadczeniem, chcące w ten sposób pomóc. Pojadą tyle, ile mogą. 

Na tym też polega rajd, do którego każdy może się włączyć i wykręcić dla Adasia kilometry na swoim rowerze. Jak to zrobić? Udział wziąć można w wirtualnym rajdzie, opis jak do niego przystąpić znajduje się na stronie organizatora akcji.

Adaś walczy o samodzielność i swoje pierwsze kroki. Jego przeciwnik to rzadka choroba genetyczna

Po kilku miesiącach od jego narodzin zmartwiło rodziców to, że rozwija się, ich zdaniem - nieprawidłowo. Choć, jak opowiadają rodzice, lekarze ich uspokajali i tłumaczyli, że każde dziecko rozwija się inaczej. Nie uwierzyli w to, wewnątrz czuli, że jest coś nie w porządku i szukali dalszej pomocy w diagnozie. Sprawdził się najgorszy scenariusz. 

- Po wielu, bardzo męczących i kosztownych badaniach otrzymaliśmy diagnozę. Okazało się, że to ultra rzadki Zespół Aicardiego - Goutieresa (AGS). Inaczej encefalopatia z zwapnieniem wewnątrzczaszkowym i przewlekłą leukocytozą płynu mózgowo- rdzeniowego. Choroba jest zwyrodnieniowa i postępująca. Jak i u większości chorób genetycznych, leczenie jest objawowe. W innych krajach na świecie są stosowane leki, które mogą zniwelować ryzyko potencjalnego regresu. W Polsce lek ten nie jest refundowany, a jego koszt wynosi około 20 000 zł miesięcznie - opowiadają rodzice. 

Obecnie, Adaś ma prawie pięć lat. Jest stale rehabilitowany i dzięki wytrwałości swojej i rodziców, ogromnej miłości i determinacji w leczeniu, jest obecnie dzieckiem z AGS dobrze funkcjonującym. Aby tak zostało i mógł być samodzielny w przyszłości, niezbędna jest dalsza rehabilitacja i walka o dostęp do najlepszych leków. 

Rajd został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Wrocławia oraz Pani Prezydent Kołobrzegu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl