4. Wakacje kredytowe przedłużone do 2024 roku? „To coraz bardziej prawdopodobny scenariusz”
Na zdjęciu kalkulator i w tle makieta domu oraz pieniądze / zdjęcie ilustracyjne Freepik.com

Wakacje kredytowe dla kredytobiorców złotówkowych miały działać do końca 2023 r. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że zostaną przedłużone co najmniej o rok. Dlaczego rząd już wkrótce może zdecydować się na taki ruch i na jakich zasadach mogłyby działać wakacje kredytowe w 2024 r.? Przeczytajcie!

Wakacje kredytowe także w 2024 roku? Taki scenariusz jest coraz bardziej realny. "Instrument", z którego można było skorzystać od sierpnia 2022 r., pozwalał zawiesić po dwie raty w dwóch ostatnich kwartałach 2022 r. i po jednej racie w każdym kwartale 2023 r. Obecne przepisy przewidują pomoc dla wszystkich kredytobiorców złotówkowych do końca tego roku. Ale ta sytuacja wkrótce może się zmienić!

Powody przedłużenia wakacji kredytowych? Ekonomiczne, ale i polityczne

Za przedłużeniem wakacji kredytowych przemawiają prawdopodobnie m.in. kwestie polityczne, bo lata 2023-2025 będą okresem wyborów, ale przede wszystkim skupiłbym się na aspektach ekonomicznych. Wszystkie prognozy pokazują, że w 2024 roku wakacje kredytowe nadal będą potrzebne dla - co najmniej - części kredytobiorców.
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

– Kryteria, które obowiązywały podczas wdrażania wakacji w 2022 r. są dalej w mocy. Sytuacja nieco się poprawia i pewnie w 2024 roku będzie jeszcze trochę lepsza, ale nie na tyle, żeby wrócić do sytuacji sprzed cyklu podwyżek stóp procentowych – dodaje.

„To nie czas, żeby definitywnie rezygnować z wakacji kredytowych”

Przypomnijmy, że z wakacji kredytowych korzysta obecnie ok. 1,8-2 mln Polaków. BIK na koniec roku opublikował dane, że objęły one 1,070 mln kredytów złotówkowych.

– Gdyby nie wakacje kredytowe, to dziś ok. 18 proc. kredytobiorców złotówkowych wydawałoby ponad połowę wynagrodzenia na ratę kredytu. Czyli ten problem dotyczyłby nawet ok. 700-800 tys. osób. Wakacje to dla nich olbrzymia ulga. Nawet biorąc pod uwagę, że do 2024 r. – zdaniem NBP - wynagrodzenia wzrosną średnio o 12 proc. a dodatkowo stopy procentowe już w drugiej połowie 2023 r. mogą zacząć spadać, to jednak wciąż dla ok. 15 proc. kredytobiorców spłata kredytu może być problemem. Reasumując, to nie jest czas, żeby definitywnie rezygnować z wakacji kredytowych już z końcem 2023 r. – wyjaśnia Bartosz Turek.

Wakacje kredytowe od 2024 r. na innych zasadach?

Coraz częściej mówi się jednak nie o tym „czy”, ale „jak” będą działać wakacje kredytowe od 2024 r.

Jeśli nie stanie się nic niespodziewanego, to wakacje kredytowe w 2024 r. będą nadal potrzebne, choć nie tak bardzo, jak w 2022 i 2023 roku. Otwartym zatem pozostaje pytanie o ich zasady oraz kryteria. Być może powinny one zostać zmienione, np. ograniczone tylko do osób, które nie radzą sobie ze spłatą kredytu. Albo może należy ograniczyć liczbę rat do zawieszenia z jednej na kwartał np. do jednej na cztery miesiące albo pół roku? Moim zdaniem takie modyfikacje lepiej odpowiadałyby na realne potrzeby.
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

Ekspert podkreśla przy tym, że chciałby, żeby wakacje kredytowe nie były już potrzebne, ale niestety od takiej sytuacji wciąż – jego zdaniem - jesteśmy daleko.

– Scenariusz, że wakacje kredytowe nie zostaną przedłużone, byłby bardzo optymistyczny, bo to by oznaczało, że sytuacja związana z inflacją, naszymi wynagrodzeniami i oprocentowaniem kredytów bardzo się poprawiła. Na dziś jednak ciężko w to wierzyć – mówi Bartosz Turek.