wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. To dobra wiadomość dla osób z kredytami
Na zdjęciu: banknoty i klucze Freepik.com
Na zdjęciu: banknoty i klucze

Dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała 4 stycznia 2023 roku o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Stopy są takie same od czterech miesięcy. Ostatnia podwyżka miała miejsce we wrześniu 2022 roku. Jakie są prognozy na luty?

Reklama

Rada Polityki Pieniężnej, działająca przy Narodowym Banku Polskim, zebrała się w tym roku po raz pierwszy na dwudniowym posiedzeniu. W środę, 4 stycznia, podjęła korzystną decyzję dla osób spłacających kredyty: stopy procentowe bez zmian.

Decyzja nie jest zaskakująca. Ekonomiści twierdzili, że RPP zakończyła cykl podwyżek i czeka teraz na dane i prognozy dotyczące inflacji. Przypominamy, że rada ostatnio podniosła stopy we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy była to 11. podwyżka z rzędu, w efekcie której główna stopa Narodowego Banku Polskiego, czyli referencyjna, wzrosła z 0,1 procenta do 6,75 procenta.

Prezes NBP, Adam Glapiński, ma uzasadnić decyzję w czwartek, 5 stycznia. Portal Business Insider, cytując słowa specjalistów z Credit Agricole, przypomina, że w grudniu prezes tłumaczył, że rada stara się jak najszybciej stłumić inflację, a jednocześnie chce uniknąć zbyt mocnego ograniczenia aktywności gospodarczej.

Eksperci przewidują, że stopy nie zmienią się także w lutym. Ewentualnie w marcu, kiedy z rynku spłynął dane dotyczące koniunktury i inflacji.

Rada zaplanowała kolejne posiedzenia w 2023 roku w dniach:

  • 7 – 8 lutego;
  • 7 – 8 marca;
  • 4 – 5 kwietnia;
  • 9 – 10 maja;
  • 5 – 6 czerwca;
  • 5 – 6 lipca;
  • 21 sierpnia;
  • 5 – 6 września;
  • 3-4 października;
  • 7 – 8 listopada;
  • 5 – 6 grudnia.

O stopach procentowych, RPP i inflacji

Zgodnie z założeniami polityki pieniężnej, jej parametry, w tym poziom stóp procentowych, są dostosowywane do sytuacji w gospodarce tak, aby zapewnić długookresową stabilność cen i jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy oraz stabilność systemu finansowego. Realizowana przez NBP strategia polityki pieniężnej zakłada ponadto elastyczność w zakresie stosowanych instrumentów. Oznacza to, że mogą one być dostosowywane do natury występujących w gospodarce zaburzeń oraz uwarunkowań rynkowych. To teoria opisana na stronie NBP.

Zgodnie z nią Rada Polityki Pieniężnej, której głównym instrumentem są stopy procentowe, dąży do zapewnienia stabilności cen, wykorzystując strategię celu inflacyjnego. Od 2004 r. celem polityki pieniężnej jest utrzymanie inflacji – rozumianej jako procentowa roczna zmiana indeksu cen towarów i usług konsumpcyjnych – na poziomie 2,5 procent. Dopuszczone są odchylenia o jeden punkt procentowy w średnim okresie.

Inflacja w listopadzie 2022 roku wyniosła 17,5 procenta w porównaniu do listopada 2021, a więc odchylenie od celu jest na poziomie 15 punktów procentowych.

Na stronie NBP czytamy, że względu na szoki makroekonomiczne i finansowe inflacja może okresowo kształtować się powyżej lub poniżej celu, w tym również poza określonym przedziałem odchyleń od celu, czyli tak jak jest teraz.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl