Najbliższy weekend upłynie we Wrocławiu pod znakiem gry w petankę, czyli bule.
Sobota dla profesjonalistów
Swój udział w odbywającym się we Wrocławiu Pucharze Polski Dubletów, który odbędzie się 15 kwietnia (początek o godzinie 9) we wrocławskim parku Południowym, zapowiedziało 110 drużyn z różnych rejonów Polski.
To absolutny rekord, bo jeszcze nigdy dotąd w zawodach tej rangi w naszym kraju nie było ich aż tyle.Organizatorzy zawodów
Niedziela dla wszystkich chętnych
W sobotę, w Pucharze Polski Dubletów, zagrają wyłącznie osoby, które mają licencję sportową, natomiast niedziela jest dla wszystkich chętnych: w odbywającym się w tym samym miejscu Pucharze Wrocławia Dubletów (początek również o godzinie 9) może wziąć udział każdy, kto kiedykolwiek grał w petankę, a nawet osoby, które dopiero zamierzają zacząć przygodę z tym sportem.
Uwaga, zapisy!
Żeby zagrać, trzeba się zapisać. Wpisowe wynosi 45 zł od osoby, a zapisać się można na stronie www.petanque.pl w zakładce PetanquePRO lub pisząc na adres biuropetanka[at]gmail.com do godziny 20 dnia poprzedniego.
Klub Sportowy Petanka
Organizatorem wydarzenia jest Klub Sportowy Petanka we Wrocławiu – najstarszy polski klub zrzeszający miłośników tej gry: istnieje od 1999 roku. Od początku swojej działalności zorganizował dla mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska, a także firm i instytucji ponad sześćdziesiąt pokazów, imprez integracyjnych oraz zawodów sportowych i rekreacyjnych związanych z tą grą.
Petanka – kto może w nią grać?
Petanka to gra, w którą mogą grać wszyscy: dzieci, dorośli, w tym seniorzy i osoby niepełnosprawne. Jest niezwykle popularna we Francji, a także w innych europejskich krajach. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także w Polsce. Zawodników można było podziwiać m.in. podczas The World Games w 2017 roku we Wrocławiu. Warto dodać, że petanka należy do najliczniej reprezentowanych dyscyplin w sportach nieolimpijskich.
Zasady gry w petankę
Gra polega na rzucaniu z wyznaczonego miejsca – kręgu o średnicy od 35 do 50 cm – metalowymi kulami do mniejszej, drewnianej lub plastikowej kulki zwanej świnką. Rzuca się na odległość 6 – 10 metrów. Im bliżej świnki będzie nasza kula, tym lepiej. Znajdującą się blisko celu kulę przeciwnika można wybić własną.
Partie petanki rozgrywa się w trzech możliwych składach:
- Single – jeden gracz gra przeciwko drugiemu, każdy z nich ma trzy bule.
- Dublety – mierzą się dwa dwuosobowe zespoły, każdy gracz ma trzy bule (w sobotę w parku Południowym będą grać właśnie takie składy).
- Triplety – mierzą się dwa zespoły trzyosobowe, każdy gracz ma trzy bule.
Każda partia składa się z kilku rozgrywek. Wygrywa drużyna, która zdobędzie 13 punktów – po jednym punkcie za każdą kulę, która znalazła się bliżej świnki niż kule przeciwnika.