Wrocławska Hala Targowa (ul. Piaskowa 17) to fascynujące miejsce: pod jednym dachem mieszczą się tu stoiska z owocami i warzywami, kwiatami i frykasami z różnych stron świata, m.in. z Włoch, Turcji i Grecji.
Można tu wybrać się do kaletnika, wypić kawę, kupić kłącza dalii, zjeść albo po prostu przyjść i się pozachwycać żelbetowym szkieletem, 3 nawami, galeriami połączonymi pomostem. No i przede wszystkim poznać pracujących tu ludzi. Właśnie na nich skupili się fotografowie.
Hala jak wnętrze wieloryba
Kilka lat temu Gosia Kulik, utalentowana artystka, stworzyła cykl ilustracji i obrazów ze scenami z życia Hali Targowej, „przestrzeni utkanej z kolorów, kształtów, zapachów”. Porównała ją wtedy do wnętrza wieloryba, bo jest jak żywy organizm.
Dla fotografów z Wrocławskiej Loży Fotograficznej – grupy entuzjastów fotografii, fotografów i modeli, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem na cotygodniowych spotkaniach – Hala Targowa to połączenie egzotyki i tradycji w świecie zdominowanym przez bezosobowe supermarkety.
W przeciwieństwie do nowoczesnych sklepów, gdzie kontakt ze sprzedawcą ogranicza się do szybkiej transakcji, w hali zakupy odbywają się w przestrzeni międzyludzkiej, umożliwiając rozmowę i tradycyjne spotkanie z drugim człowiekiem.Uczestnicy projektu
Fotografowie uchwycili codzienne sceny i ludzkie relacje, które tworzą unikalną atmosferę tego miejsca. Efekty ich pracy zostaną niedługo zaprezentowane w formie wystawy fotograficznej. Na razie część zdjęć możecie zobaczyć w naszym portalu.
Będą 2 wystawy. Pierwsza od 11 czerwca
Część zrobionych w Hali Targowej zdjęć – portrety środowiskowe – będzie można zobaczyć od 11 czerwca w pubie Szklarnia (ul. Ofiar Oświęcimskich 19). Wernisaż rozpocznie się tego dnia o godz. 18.15. Planowana jest także kolejna, większa wystawa, jednak organizatorzy nie podali jeszcze daty.
Hala Targowa miała kiedyś bliźniaczkę
Halę Targową wybudowano według projektu Richarda Plüdemanna oraz Heinricha Küstera i oddano do użytku w 1908 roku. W tym czasie wybudowano także niemal identyczną Halę Targową II przy ul. Kolejowej, która niestety została wyburzona w latach 70.
Żelbetowe łuki w kształcie paraboli były wówczas ultra nowoczesnym rozwiązaniem, ale pamiętano także o historii: w północną elewację wmurowano kartusze i kule armatnie, upamiętniające arsenał Piaskowy, który był tu wcześniej.
Hala jest pełna różnych ciekawych detali, które prezentowaliśmy już w naszym portalu.
Źródło: Hala Targowa, Leksykon architektury Wrocławia