wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:07

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław pamięta o Andrzeju Waligórskim: duży koncert z gwiazdami na Rynku, tramwaj jego imienia i krasnal [26.06.2022]
Kliknij, aby powiększyć
Koncert „Hej szable w dłoń!” poświęcony Andrzejowi Waligórskiemu na Rynku we Wrocławiu, 26.06.2022 r. Grzegorz Rajter
Koncert „Hej szable w dłoń!” poświęcony Andrzejowi Waligórskiemu na Rynku we Wrocławiu, 26.06.2022 r.

Bawił i wzruszał, ale często zmuszał do refleksji nad życiem – Andrzej Waligórski, wrocławski poeta, aktor, dziennikarz, satyryk i współtwórca Studia 202 i kabaretu Elita został uhonorowany we Wrocławiu. W niedzielę, 26 czerwca br., odbyły się uroczystości poświęcone zmarłemu 30 lat temu Andrzejowi Waligórskiemu: odsłonięto wrocławskiego krasnala jego imienia, jego imię nadano wrocławskiemu tramwajowi, a wieczorem na rynku duży koncert z gwiazdami: Ewa Bem, Anna Jurksztowicz, Krzysztof Kiliański, Ryszard Rynkowski.

Reklama

Andrzej Waligórski: tramwaj jego imienia we Wrocławiu

Andrzeja Waligórskiego, szczególnie we Wrocławiu przedstawiać nie trzeba, znakomity tekściarz współpracownik Polskiego Radia we Wrocławiu i oczywiście twórca słynnego Studia 202. Właśnie numer 202 będzie miał tramwaj im. Andrzeja Waligórskiego. Będzie jeździł głównie na linii 7 na Krzyki, ale nie tylko.

Zawsze zależało mi na tym, by MPK nie tylko przewoziło pasażerów, ale by także propagowało ważne wartości. A najlepszym na to sposobem jest pokazywanie dorobku konkretnych ludzi. Dlatego imiona ważnych wrocławian są na naszych tramwajach. Wartości, które niósł pan Andrzej Waligórski, to uczciwość, profesjonalizm i szacunek - a dziś nam tego bardzo brakuje
Krzysztof Balawejder, prezesa MPK Wrocław.

W uroczystości uczestniczył Marek Waligórski – syn Andrzeja Waligórskiego.

– Wzruszająca chwila, ale Andrzejek pewnie by się śmiał, że jest tak dużo zamieszania wokół niego – żartował Marek Waligórski.

Więcej zdjęć w galerii u góry. Radosław Michalski, dyr. Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia, podkreślił, że jest z młodego pokolenia i o Andrzeju Waligórskim musiał trochę poczytać.

Właśnie obchodzimy trzydniowe święto Wrocławia i pamiętamy o ważnych dla miastach ludziach. Mam nadzieję, że w tramwaju Andrzeja Waligórskiego, tak jak w Studiu 202 będą same dobre myśli i uśmiechy i będą one towarzyszyć pasażerom
Radosław Michalski, dyr. Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.

Andrzej Waligórski: chłostał przywary, by natychmiast przejść w najczulszy liryzm

Andrzej Waligórski bawił i wzruszał, ale często zmuszał do refleksje nad życiem. Prof. Jan Miodek mówi, że Andrzeja Waligórskiego ma w sercu a docenia jego dialektykę, czyli umiejętność dopełniania się przeciwieństw.

Jak wczytamy się w jego twórczość to zauważymy, że on jest kpiarski, drwiący, szyderczy, nieszczędzący krytyki, by natychmiast przejść w najczulszy liryzm, ciepło, nawet patos. Będzie z jednej strony chłostał Polaków za ich odwieczne przywary, a z drugiej strony nie wiem czy ktoś bardziej lirycznie pisał o swoim rodzinnym mieście i Polsce. Jest mi to odczucie bardzo bliskie
prof. Jan Miodek, językoznawca, były dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wrocławskie tramwaje z wyjątkowymi bohaterami. Pomysł MPK Wrocław

Tramwaj im. Andrzeja Waligórskiego jest kolejnym, wyróżnionym w ten sposób specjalnym tramwajem we Wrocławiu. MPK we Wrocławiu uhonorowało już tak: Marię Koterbską (numer boczny tramwaju 3301), Adama Wójcika (nr tramwaju 3310), ks. prof. Stanisława Orzechowskiego (nr 3302). Kolejną uhonorowaną postacią będzie Edyta Stein.

– To bardzo fajny pomysł, by tak uhonorować znanych i zasłużonych wrocławian. Wielu młodych ludzi nie zna dobrze historii, a widząc taki tramwaj będą mogli się zastanowić kto to był i co robił – Nina Kuśnierz, Ukrainka z Tarnopola mieszkająca od 25 lat we Wrocławiu.

Piosenki Andrzeja Waligórskiego. Koncert na Rynku: Hej szable w dłoń!

Uroczystości nadania imienia przyglądali się przechodnie na ul. Świdnickiej. Tomasz Hryczak z zainteresowaniem czytał informacje o Andrzeju Waligórskim wystawione na specjalnych stojakach. Wiedział, że w niedzielę 26 czerwca br. na wrocławskim Rynku odbędzie się niezwykły koncert przypominający twórczość Andrzeja Waligórskiego – koncert zorganizowano w ramach obchodów Święta Wrocławia, 24-26 czerwca „Spotkajmy się we Wrocławiu”. Koledzy i przyjaciele artysty będą go wspominać, recytując i śpiewając utwory.

– Kabaret Elita, Studio 202 są mi znane, niestety nie kojarzę dokładnie twórczości Andrzeja Waligórskiego. Mieszkam we Wrocławiu, ale pochodzę z Krakowa i wciąż poznają miasto i teraz twórczością Andrzeja Waligórskiego z pewnością się zainteresuję – Tomasz Hryczak, mieszkaniec Wrocławia.

– Andrzej Waligórski to jest ikona Wrocławia. Nawet się zdziwiłam, że młodzi ludzie, którzy nie mieli możliwości go poznać i słuchać jego utworów, mimo to go znają, cenią i lubią. Koncert to świetni wykonawcy i spore emocje – Małgorzata Cichocka, mieszkanka Wrocławia.

W koncercie „Hej szable w dłoń!” poświęconemu Andrzejowi Waligórskiemu wystąpią m.in autorzy audycji Studio 202: Leszek Niedzielski, Jerzy Skoczylas i Stanisław Szelc. Podczas koncertu zobaczymy również syna Andrzeja Waligórskiego – Marka oraz jego wnuka – Mateusza. Kilka słów powie o patronie koncertu prof. Jan Miodek, teksty zaśpiewają Aleksander Grotowski i Jacek Telus.

W niedzielę, 26 czerwca na wrocławskim Rynku wystąpią (koncert godz. 18.00-21.00) Ewa Bem, Anna Jurksztowicz, Krzysztof Kiliański, Ryszard Rynkowski oraz Aga Damrych i Marta Dzwonkowska, a także pojawią się wrocławscy seniorzy ze specjalnie przygotowanym na tę okazję programem.

Wrocławskie krasnale: Andrzej Waligórski

Więcej zdjęć w galerii u góry. W pierwszy kurs tramwaj im. Andrzeja Waligórskiego odjechał z przystanku Opera na przystanek Zamkowa. Przy ul. Ofiar Oświęcimskich 21 (Vivere Italiano) odsłonięto wrocławskiego krasnala Andrzeja Waligórskiego. Miejsce krasnala jest nieprzypadkowe.

W kamienicy przy Ofiar Oświęcimskich mieściła się kiedyś kawiarnia U Dreptaków (lokal aktorów Witolda Pyrkosza i Pawła Galii) – nazwa to parafraza jednego ze skeczów Andrzeja Waligórskiego. – Był to lokal artystyczny, gdzie przychodził poeta Rafał Wojaczek, poetka Urszula Kozioł, Roman Wilhelmi, Zdzisław Maklakiewicz, Antoni Krauze i jeszcze setka innych znakomitości – tak wspominał Zdzisław Smektała.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl