wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Texas partnerskim regionem Wrocławia? To może być owocna współpraca

Wiceprezydent Wrocławia Bartłomiej Ciążyński gościł dziś (7 marca) u siebie wyjątkowego naukowca, z którym rozmawiał o tym, by zbudować partnerski most między Austin w stanie Texas i Wrocławiem. Byłby to kolejny partnerski region zza oceanu. 

Reklama

Nieformalne spotkanie między Wiceprezydentem Bartłomiejem Ciążyńskim a Jimmym Mazurkiewiczem wraz z jego współpracownikiem miało miejsce 7 czerwca w gabinecie wiceprezydenta. Delegacja z Austin, stolicy regionu Texasu w USA z prof. Jimem Mazurkiewiczem, z Uniwersytetu Texas A&M University zagościła u wiceprezydenta przy okazji wizyty na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Historia tego spotkania rozpoczęła się rok temu, kiedy Prezydent Jacek Sutryk rozmawiał z obecnym również dzisiaj we Wrocławiu współpracownikiem Jimmiego Mazurkiewicza. Powstał wtedy pomysł, by stworzyć most pomiędzy Austin i Wrocławiem. Obie stolice regionów posiadają podobną liczbę mieszkańców i obok zaawansowanych technologii, branża biotechnologiczna i farmaceutyczna wpływa na ich rozwój.

Austin jest promowane na Światową Stolicę Muzyki na żywo. Z 10-dniowym festiwalem i ponad 2000 wykonawcami na 100 scenach wokół centrum South by Southwest, który to festiwal poświęcony jest filmowi, muzyce i mediom cyfrowym. Świetnie rozwija się tam również rynek nauk przyrodniczych.

Obecnie mamy ogromne inwestycje technologiczne. Kalifornia jest numerem jeden, ale Austin z najszybszym rozwojem technologicznym jest numerem dwa. Mamy m.in. Google, mamy Teslę. Patrząc kilka lat wstecz, to obecnie, ekonomicznie bardzo szybko rozwija się cały Teksas i to jest branża o wartości rzędu 33 biliardów dolarów w całym okręgu
Jimmi Mazurkiewicz

- To dobry czas na rozpoczęcie dyskusji o tym, co możemy zrobić dobrego dla świata, dla rządów, dla biznesu, co będzie też angażować obie strony - dodał Mazurkiewicz. 

Jimmi Mazurkiewicz to znana w Polsce postać. Naukowiec ma polskie korzenie i wpływ na rolnictwo oraz hodowlę zwierząt. W Polsce był już kilkadziesiąt razy w interesach, by spotkać się z polskimi naukowcami. W 2021 roku odebrał tytuł honoris causa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 

Trwają rozmowy o porozumieniu Wrocławia z Teksasem Magda Pasiewicz
Trwają rozmowy o porozumieniu Wrocławia z Teksasem

Między regionami jest wiele podobieństw

Wiceprezydent Wrocławia podczas rozmowy z naukowcem zwrócił uwagę na podobieństwo obu regionów i równie szybki rozwój stolicy Dolnego Śląska, zwłaszcza w branży technologicznej (przy wykorzystaniu m.in. outsourcingu również amerykańskich inwestorów). 

Zbyt wcześnie by mówić o konkretnej dacie ustalenia partnerstwa. Podczas spotkania nie brakowało jednak konkretnych pomysłów. Obu stronom zależy na tym, by partnerstwo opierało się na działaniu. Jednym z pomysłów, jaki miałby połączyć Wrocław i Austin, byłoby uruchomienie start-upu pomagającego znaleźć klientów czy biznesowe znajomości. Wspomniano także o współpracy edukacyjnej, zwłaszcza związanej ze sztuką i muzyką, ale też w edukacji technologicznej i medycznej. 

To, co podzieliło oba regiony, oczywiście z przymrużeniem oka, to sport. Od dawna bowiem ulubionym sportem w Teksasie jest futbol amerykański, tymczasem wrocławianie od lat kibicują swoim mistrzom koszykarskim. 

Trwają rozmowy o porozumieniu Wrocławia z Teksasem Magda Pasiewicz
Trwają rozmowy o porozumieniu Wrocławia z Teksasem

Obie strony mają dalekowzroczne i konkretne plany na współpracę. Zanim dojdzie do podpisania umowy partnerskiej, czekają nas oficjalne rozmowy między włodarzami Wrocławia i Austin oraz Teksasu. 

Austin w stanie Teksas byłoby dla Wrocławia drugim miastem partnerskim z USA

Charlotte z Północnej Karoliny było pierwszym dla Wrocławia miastem partnerskim z USA. Współpraca trwa od 1991 roku, kiedy Charlotte udzieliło pomocy szkoleniowej, instruktażowej, organizacyjnej i koncepcyjnej w tworzeniu pierwszych, prawdziwie demokratycznych władz samorządowych Wrocławia. Oto, na czym jeszcze polega współpraca:

  • kilkunastoosobowe grupy funkcjonariuszy policji wyjeżdżają na kilkutygodniowe staże, w tym również do akademii policyjnej;
  • współpraca zakresie organizacji ochrony zdrowia i opieki społecznej: między innymi szkolenia dla wrocławskich pracowników tych służb prowadzone przez specjalistów amerykańskich;
  • wymiana studentów (dyplomantów) takich kierunków jak socjologia czy nauki polityczne;
  • wymiana kulturalna: występy artystów obu miast na targach i warsztatach sztuki i rzemiosła w Charlotte;
  • kontakty kręgów biznesowych obu miast.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama